שגיא ברייטנר: "הרגשתי לפעמים כמו גימיק של ביטבוקס". דורון ברסקי

שגיא ברייטנר: "הרגשתי לפעמים כמו גימיק של ביטבוקס"

שגיא ברייטנר היה סמל לכוכבי רשת שהופכים לכוכבים לכל דבר, הוא היה בשיא גל ההצלחה עם פסטיגל, תפקיד ב"גאליס", תוכנית בפריים טיים - אלא שאז החליט להתרחק מעולם הבידור ולחזור אליו כעת עם המוזיקה שלו בתור זמר (מאחוריו כבר שני סינגלים מצליחים). תפסנו את ברייטנר לשיחה על השינוי בחייו, על הביטבוקס שהשאיר מאחור ועל התהליך שעבר מאז שהתפרסם לראשונה

כבר מספר שנים ששגיא ברייטנר נמצא בחיינו עם סרטוני הביטבוקס הויראליים שלו המזוהים איתו, דרכם הגיע אל עולם הבידור והשתלב בסדרות, בפסטיגל ואפילו בתוכניות ריאליטי ובפריים טיים. אך ביוני האחרון ברייטנר הפתיע את כולנו כאשר עשה צעד אל עולם המוזיקה, הפעם כזמר ושיחרר את סינגל הבכורה שלו "סוף ההצגה" שזכה לביקורות חיוביות והמשיך לסינגל נוסף "כוח הכבידה" שגם הוא הפך ללהיט ומסמן באור חיובי את הפרויקט המוזיקלי עליו עובד. שוחחנו עם ברייטנר בראיון מיוחד על קריירת המוזיקה המתפתחת, מצב התרבות במגפת הקורונה ועל השינוי בחייו.

עוד בערוץ המוזיקה של פרוגי:

התחלת קריירה מוזיקלית והוצאת שני שירים. ספר לנו על תהליך העבודה והתפנית המפתיעה בחייך.

"בגדול, לפני שנתיים בערך, לקראת סיום הפסטיגל שהשתתפתי בו, רציתי לקחת איזשהו צעד אחורה מעולם הבידור והרגשתי שאני לא שלם במקום שבו אני נמצא וזה לא ממש עשה לי טוב. עברתי יותר להתעסק בדברים אחרים כמו סטארט-אפים וחברות, בו זמנית גם התחלתי לכתוב וליצור את המוזיקה שלי, להביע את עצמי כמו שאני רוצה. שמעתי כל מיני ביטים שאני אוהב וחשבתי עליהם, עשיתי מוזיקה, התחלתי לנגן ולעבוד גם על שירה. העלתי מידי פעם חומרים לאינסטגרם ומשם התחלתי לקבל הצעות ממפיקים. ממש חשבתי לקחת את זה ברצינות ולקח לי הרבה זמן. אחרי בערך שנה וחצי שאני כותב ומעלה דברים פנה אליי גם רובי פאייר, אחד המפיקים הגדולים בארץ שעובד עם עומר אדם, איתי לוי ושירי מיימון. הוא הציע לי להיפגש איתו ולראות אולי אפשר לעבוד ביחד ובאמת, זה מאוד הפחיד אותי אבל הלכתי על זה. התחלנו בהתחלה עם 'סוף ההצגה', שזה היה השיר שהכי מחובר אליי והכי נוגע בי מהלב שלי, הרגשתי שזה השיר הראשון שבעצם להציג את אותי ואת המוזיקה שלי בצורה הכי נכונה".

 

מתי הבנת שאתה רוצה להיות זמר?

"האמת? לא חשבתי להיות זמר לפני הפסטיגל. תמיד הייתי מוזיקאי ומתופף, אבל לא חשבתי באמת להוציא את המוזיקה שלי או להתחיל גם להוציא שירים. לא חשבתי שזה יקרה, אבל לאט לאט התפתחתי עם זה והרגשתי שאני בשל ומוכן, ובא ממקום אחר. שאני לא איזה גימיק ביטבוקס, כמו שלפעמים הרגשתי. רציתי להוציא את המוזיקה שלי ולעשות את זה בצורה נכונה ולא סתם. היו לי הצעות של להוציא שיר בתור כוכב רשת לפני כן, וזאת לא היה המטרה שלי. היה לי חשוב להוציא משהו שאני מאמין בו".

ואנחנו באמת מכירים אותך בתור אחד שעושה ביטבוקס, אתה מתכוון לשלב בין שני הדברים או שכרגע מתמקד במוזיקה נטו?

"בגדול זה לא יפריע לי, אבל אני אוהב לעשות ביטבוקס ואני חושב שזה קטע מאוד מוזיקלי. אני חושב שביטבוקס קצת פחות עובד בשירים. פעם אולי זה קצת יותר עבד ויש שירים ספציפיים שזה עובד בהם, קצת ג'סטין טימברלייק, קצת פופ קצת שם. יש מקומות שבהם זה עובד אבל ביטבוקס מיוחד כששומעים אותו בלייב, כשרואים את הבן אדם עושה אותו. זה משהו סופר מגניב אבל בלייב, אם יהיה שיר ואני אגיד 'וואי איזה מגניב להביא לפה ביטבוקס, רובי פתח לי פה מיקרופון ניתן פה ביט', אם זה ישמע מגניב - אני לא אמנע מעצמי. אבל אני לא אחפש להכניס ביטבוקס כי ככה מכירים אותי. אני אעשה את מה שמשרת את השיר במוזיקה שלי ולרוב ביטבוקס לא משרת את השיר".

אילו תגובות קיבלת על השירים שיצאו?

"קודם כל הופתעו שפתאום אני מוציא את המוזיקה ופתאום שגיא אחר. קיבלתי תגובות מאוד מאוד טובות במיוחד על הכתיבה וההפקה המדהימה. אני מרגיש שאני מביא משהו חדש ואני מקבל את זה מהקהל. את יודעת עכשיו זה גם לפנות קהל מחדש אחרי שלא הייתי פעיל הרבה זמן ואולי קצת קהל שונה שלא רגיל לקבל את זה ממני. תגובות מדהימות ומחממות את הלב אני מרגיש שאנשים מתחברים למה שאני כותב ועוברים איזשהו תהליך כי כל מה שאני כותב זה סיפורים על החיים שלי".

© שי כהן ארבל

מהם החלומות בתחום המוזיקלי?

"אני מתכוון להוציא עוד השנה את אלבום הבכורה ולהוציא את כל הדברים שלי החוצ, אם זה להרים הופעות ולקחת את זה כמה צעדים קדימה. אבל הכי חשוב לי שאני אהנה מזה. אני מתכוון לעשות מוזיקה ולהינות מהעשייה של המוזיקה, גם אם יהיה לזה מיליון צפיות וגם אם יהיה לזה 100 צפיות - אני רוצה להנות מהעשייה של המוזיקה. יש הרבה חומרים שבפיתוח והכנה ושיתופי פעולה מעניינים עם חברים מוכשרים".

היו לך חששות להוציא את השירים באמצע משבר עולמי? בכל זאת אין אפשרות כל כך להופיע עם השירים בגלל התקהלויות.

"לא, ידעתי שבהתחלה עד שאתה מוציא שירים ועד שאתה צובר את הקהל ועד שיש לך חומרים להופיע איתם ייקח זמן אז זה לא משהו שעצר אותי. חוץ מזה, זו הסיטואציה. יש משבר והכל אבל בא לי להוציא את המוזיקה שלי, אני מרגיש בשל ומוכן אז אני אוציא. יכול להיות יותר קשה או יותר קל".

היה לך טיול משמעותי וגדול בפילפינים. גם השיר החדש שלך נוצר שם. יש עוד שירים שכתבת שם?

"את 'כוח הכבידה' אכן כתבתי בפיליפינים אבל לא הייתי רק שם, הייתי גם בתאילנד וסרי לנקה. אני חושב שכתבתי שניים-שלושה שירים בטיול. אבל דווקא אחד הדברים המשמעותיים הוא שבסרי לנקה עליתי על במות פתוחות, עולה ועושה את הראפ ובודק כל מיני חומרים, ובאמת שעשיתי את הראפ שלי ואת הקטעים שלי על במה והיה שם הרבה מאוד קהל ישראלי והקהל הישראלי הגיב לזה בהתאם. הרגשתי שאני מוכן להציג את החומרים שלי ולהיות על במה ושם עברתי תהליך בשלות מאוד מאוד גדול מעבר ללכתוב שם שירים".

 

אילו עוד דברים עוררו ומעוררים בך השראה?

"אני מאוד אוהב פואטרי סלאם וספוקן וורד, אני מאוד אוהב את העולם וזה מעורר בי השראה. אבל מה שהכי מעורר בי השראה זה לנסות דברים חדשים. אני חושב שבא לי להביא משהו חדש ומקורי. אנשים שיוצאים מאזור הנוחות שלהם מעוררים בי השראה. נגיד זמר מזרחית שעושה פתאום שיר רוק, ראפר עושה שיר בלדה מרגשת. אנשים אמיצים זה מה שמעורר בי השראה, ללכת לפי הנוסחה וללכת לעשות שיר שאני יודע שיצליח בשביל הרדיו זה לא מעורר השראה, אם אתה עושה משהו שיוצא מאזור הנוחות שלך זה מה שמעורר בי השראה".

מה אתה חושב על התנהלות הממשלה במשבר עם תעשיית התרבות?

"זה מורכב, אני מאוד כועס. בגדול אני חושב שאפשר למצוא המון המון פתרונות הרבה יותר יצירתיים ולא להשאיר 200 אלף אנשים חסרי עבודה בבית. יש המון פתרונות שאפשר לעשות והרבה תמיכות שאפשר לעשות. אני לא רופא ואני לא יודע לנתח את הקורונה ואני לא מתיימר לדעת את הקורונה, אני כן יכול להתיימר להבין בניהול משברים ובצורה שזה מנוהל לדעתי זה על הפרצוף".

© עדי בורוכוב

השתתפת פעם בהישרדות, מה אתה חושב על העונה שמשודרת עכשיו?

"וואי אני לא רואה את העונה בכלל, שמעתי מה הולך והכל. אני לא ממש יודע לנתח סיטואציות כי לא ממש ראיתי אני רק שומע מהצד. אבל אני יכול להגיד דבר אחד, בתור מישהו שהיה שם אתה תמיד נמצא בסיטואציות מאוד מורכבות ועל מצב נפשי ופיזי מאוד קיצוני ובקצה השני של העולם בלי שום דבר והמשחק הזה הוא נראה רק משחק, אבל הוא פתאום הופך להיות החיים שלך, אתה חיי את זה ונושם את זה. כל רגש מוכפל פי 200 וזה משהו מאוד אינטנסיבי. האנשים שאתם רואים במסך זה לא תמיד אותם אנשים בחיים האמיתיים. שגיא למשל שהיה בהישרדות זה לא אותו שגיא שתפגשו ביום יום... כמו שאתה קצת שונה שאתה ליד חברים שלך וקצת שונה שאתה ליד חברה שלך וקצת שונה שאתה ליד ההורים שלך, אתה בסיטואציות מסוימות אז יש כאן כמה דברים. אתה תמיד רוצה להיות אתה ומי שאתה אבל הסביבה משפיעה קצת מסביב אין מה לעשות. תהנו מה כבידור אבל קחו את זה בעירבון מוגבל כי זה בסך הכל טלוויזיה".

זו עונה שנתפשת אצל מבקרים וקהל כ'אלימה', העונה שאתה השתתפת גם הייתה ככה ופשוט לא שידרו את זה או שהעונה הזאת מוגזמת בכמה רמות מעל?

"כל מה שהיה על המסך בעונה שהשתתפתי שיקף את מה שהתנהל באי, לא הרגשתי שיש הבדל לבין מה שהרגשנו על האי לבין מה ששודר".

במהלך הקריירה שלך גם שיחקת ב"גאליס", אתה רואה את עצמך משחק בעוד סדרות?

"אני לא פוסל, למרות שלמשחק קצת פחות התחברתי במהלך השנים. נהניתי מזה, אבל פחות. אם תהיה הזדמנות אני אבדוק אותה. אני לא אומר לא, אבל אני פחות אחפש את זה".

איך אתה רואה את הקריירה המוזיקלית שלך בעתיד?

"אני מקווה להביא משהו חדש ומקורי ולהביא בשורה של כתיבה מיוחדת שלי עם סאונדים מאוד מיוחדים שלי ושל רובי. אני מנסה להתרכז ביצירה עצמה ולא להיצמד לאיזה שגיא ביטבוקס ולעשות משהו שהקהל יותר מכיר, לעשות הופעות ולרגש. הייתי רוצה שאנשים יבואו להופעה כי בהופעה למשל יהיה הרבה ביטבוקס כי בלייב זה נשמע מדהים. אז נגיד מי שאוהב את הביטבוקס יכול לבוא להופעות כי שם זה יהיה אחרת לגמרי. אני עוד לא יודע אני עדיין בהתחלה, מתעסק בדרך ולא בתוצאה, אני יודע איך אני יודע איך לפעול ומה אני רוצה לעשות אבל לא יודע לאן זה יוביל אותי".

מה השאיפות שלך להמשך בכל התחומים?

"כל עוד אני יכול להשפיע על אנשים ולהעביר להם את המסרים שלי, לתמוך ולתת כלים בעיקר עם נוער זאת השאיפה העיקרית שלי. כל השאר משתנה מיום ליום, אני בן אדם מאוד סקרן שמנסה הכל מהכל ומנסה לצאת מאזור הנוחות שלו ולאתגר את עצמו, אז אם יש משהו שמעניין אותי עשיתי אותו אתמול, ואם יש משהו שמעניין אותי אני אעשה אותו ישר. זה אני".

איזו דמות מעוררת בך השראה?

"באטמן. באטמן הוא הסמל לאלטרואיזם, יש לי גם קעקוע שלו. בסופו של דבר הוא יכול להיות מיליונר שגר בפאנן באחוזה שלו ולא לעשות כלום ולמרות שכולם שונאים אותו ולא אוהבים אותו הוא עושה את מה שנכון. תהילה, אף אחד לא יודע מי הוא כי הוא מסתובב עם מסיכה, אתה יכול לחיות את החיים הכי סבבה ולא לעשות כלום. אף אחד לא מוכיר לו תודה כי די שונאים אותו בעיר אבל הוא עדיין בא ומציל את המצב כי זה משהו שנכון לעשות, והוא עושה את מה שהוא מאמין בו בלי לחפש תודה על זה".

© צילום מסך מיוטיוב

עם איזה זמר תרצה לשתף פעולה בעתיד?

"וואו מעניין. אפילו שלא דיברתי איתה עדיין הייתי רוצה לשתף פעולה עם יסמין מועלם. אני עכשיו מאוהב בה כמו כולם, ניראלי שיסמין מועלם יהיה הכי מגניב. אני שומע את האלבום שלה ועף על 200".

 

איפה נראה אותך בעוד 10 שנים?

"אני מתנגד לשאלות מהסוג הזה האמת כי אני לא יודע איפה אני אהיה עוד עשר שנים, אני אוהב לנסות דברים חדשים והחיים מפתיעים אותנו ואם הייתי יודע איפה אני רוצה להיות בעוד עשר שנים זה היה משתנה, כי הייתי משתעמם מזה".

תגובות