הצעה לביטוח רכב – ממי אפשר לקבל?. adobestock (אילוסטרציה)

הצעה לביטוח רכב – ממי אפשר לקבל?

גם אתם מחפשים ביטוח רכב ומוצפים בהצעות שונות ומשונות? שחקנים רבים נכנסו לשוק בשנים האחרונות, אבל לא כולם רשאים למכור ביטוחי רכב. לפני שמקבלים החלטה - חשוב לבדוק מול מי אתם עומדים

פרסומת

שוק ביטוחי הרכב בישראל נפתח לתחרות בשנת 2003. המהלך שבר את המונופול של חברות הביטוח המסורתיות, אשר שלטו בתחום באופן בלעדי. מאז, נכנסנו שחקנים חדשים לחיינו והפכו את שוק ביטוחי הרכב לתחרותי במיוחד.

שוק ביטוחי הרכב

את השחקנים אפשר לחלק למספר קבוצות עיקריות: ראשית, חברות הביטוח המסורתיות, אשר עדיין מחזיקות בדומיננטיות רבה. לצידן, חברות הביטוח הישירות - בהן הלקוח מתנהל ישירות מול החברה במקום דרך סוכן ביטוח.

שלישית, "הפול" - גוף ביטוחי המשותף לכל חברות הביטוח, שהוקם כדי לתת מענה לנהגים שחברות הביטוח לא מוכנות לבטח אותם, בגלל עבירות רבות או סיכון גבוה מדי שהם מהווים לחברות. כידוע, כל נהג חייב להחזיק בביטוח חובה לפי החוק ו"הפול" מאפשר לאותם נהגים להיות מבוטחים.

לצידם, קיימים גופים נוספים המציעים ביטוחי רכב, כמו חברות השכרת רכב, חברות אשראי ועוד. אכן, חברות וגופים רבים מציעים לכם ביטוחי רכב ומציפים אתכם בפרסומות והצעות נחשקות מכל הכיוונים. אולם, חשוב לדעת כי לא כולם רשאים למכור ביטוחי רכב וחלקם אינם מחזיקים ברישיון הנדרש לכך מטעם המדינה.

מי יכול למכור ביטוח רכב? 

החוק בישראל קובע כי כל מי שרוצה למכור ביטוחי רכב, חייב לקבל רישיון של "מבטח" ממשרד האוצר. רישיון "מבטח" יינתן רק למי שיעמוד בשורה של תנאים בסיסיים שנקבעו על ידי המדינה.

© adobestock (אילוסטרציה)

ראשית, עליו להוכיח כי יש ברשותו הון עצמי מינימלי כדי שיוכל לעמוד בהחזרים למבוטחים. שנית, עליו לבנות תוכנית עסקית לשלוש השנים הראשונות, שתוכיח את יכולתו לעמוד במחויבות כלפי המבוטחים ותפרט את הפוליסות אותן הוא מעוניין למכור ואת הסיכונים אותם הוא מתכנן לבטח.

תנאי שלישי הוא הצגת בעלי התפקידים שינהלו את העסק, ביניהם: מנכ"ל, סמנכ"לים, דירקטורים, אקטוארים ועוד, בכדי לוודא שיש להם את הכישורים והניסיון הנדרשים לכך.

התנאים הללו לא נקבעו לחינם ויש להם חשיבות עליונה - להבטיח שמירה על הכספים שאנו מפקידים בידי אותם גופים כדי שנוכל להיות בטוחים שיהיה מי שיעזור לנו בעת צרה.

אין ספק, התחרות החופשית בתחום ביטוחי הרכב היטיבה עם הלקוחות - וכיום הם יכולים להשוות בין אפשרויות רבות ולבחור בהצעה לביטוח רכב המשתלמת והמתאימה להם ביותר.

עם זאת, המספר הגדול של השחקנים עשוי לבלבל ולהטעות - על מי אפשר לסמוך, מי מסתתר מאחורי גופים אחרים ומי כלל אינו מוסמך למכור לנו ביטוח. לכן, באחריותנו לבדוק לא רק את סוגיית המחיר, אלא גם, האם הגוף שממנו אנו רוכשים את ביטוח הרכב, אכן מחזיק ברישיון מטעם המדינה. בהיבט זה, חברות הביטוח המוכרות הן ללא ספק האפשרות הבטוחה ביותר.