מה ההבדל בין רישיון עסק לרישיון יצרן?. adobestock

מה ההבדל בין רישיון עסק לרישיון יצרן?

במדינת ישראל, כמו בכל מדינה מתוקנת, יש דרישה לניהול עסקים ותעשיה באופן מפוקח ומסודר. זה אומר שכל מי שרוצה לעסוק באחד מענפי התעשיה והעסקים חייב להחזיק רישיון רלוונטי בתחומו. כל מי שמנהל עסק עם מחזור הכנסות מסוים חייב להחזיק ברישיון עסק, וזה כולל את כלל הענפים האפשריים, בכפוף לתנאי החוק המדבר אודות רישיון עסקים. לעומת זאת, קיים רישיון יצרן, הרלוונטי רק למי שעוסק בייצור של חומרי גלם לצורכי שימוש מסחריים ועסקיים

למה הרישיונות הללו נועדו?

רישיון יצרן למעשה נועד להבטיח איכות ייצור נאותה וכי לא נשקפת סכנה או נזק לאדם, לחי ולסביבה בתהליכי ייצור המוצר. לעומת זאת, רישיון עסק נועד על מנת להבטיח שהעסק מתנהל כשורה וכחוק וכי לא מתחוללת שם שום פעילות אסורה או מסוכנת שעלולה להזיק לאדם, לחי ולסביבה בשום צורה שהיא באף אחת מהפעולות המתחוללות במקום.

מתי צריך כל אחד מהם

במקומות בהם נהוג גם לייצר את המוצר וגם לשווק או לספק ולמכור אותו במקום כמו במסעדות, למשל, יש צורך גם ברישיון עסק וגם ברישיון יצרן כיוון שהם אחראיים על ייצור המצרכים עצמם. במידה והם רק מקבלים את המוצרים כבר מוגמרים והם רק מחממים אותם בתנורים או באמצעי הכנה אחרים כגון בישול, צלייה וכדומה, הם יהיו פטורים מכך. ניתן להתייחס למשל לפיצריות המקבלות את הבצקים מוכנים לאפייה יחד עם הרוטב המוגמר כבתי עסק שצריכים רק רישיון עסק ולא רישיון יצרן. לעומת זאת, מפעלים של אסם לדוגמה בהם מכינים את הבמבה יצטרכו להצטייד ברישיון יצרן.

רישיון היצרן בדרך כלל מיועד למחסנים ולמפעלי תעשיה בהם עוסקים בייצור, אחסון, שיווק ואריזה של חומרי הגלם ושל המוצרים המוגמרים בעיקר בתחום המזון. השלבים לקבלת בקשה לרישיון יצרן עוברים דרך תכנון המפרט בצורה יסודית לכל אורך השלבים של יצירת המוצר הן בתהליכי הייצור וכלה בתהליכי האריזה והשילוח, וזאת על מנת שהמוצרים יעברו את כל הביקורות והפיקוח הדרושים על פי תקנות משרד הבריאות.

© צילום: Shutterstock

תהליך קבלת הרישיון

על מנת שתוכלו לקבל רישיון יצרן יש צורך בליווי, הדרכה ופיקוח של יועצים בתחומים שונים כגון בתחומי האינסטלציה ונהלי הבטיחות, וזאת על מנת שכל הצדדים במקום העסק יהיו מפוקחים ותחת השגחה. יהיה צורך בהנפקת תכנית עבודה המפרטת את כמות הציוד הנדרש. לאחר סיום שלבי עבודות ההכנה והפיקוח מצד אנשי המקצוע השונים יש לזמן מהנדס המגיע מטעם משרד הבריאות לצורך העברת סופית והענקת אישור התוכנית.

לעומת זאת על מנת להוציא רישיון עסק אתם צריכים לעבור סבב בירוקרטי לא קטן, וזה לא משהו שמומלץ לעשות לבד בכוחות עצכם. אתם צריכים תמיכה וגב חזק על מנת לשרוד את כל שרשרת נותני הרישוי השונים אליהם תצטרכו לפנות. תגלו שזה יארך לכם פחות זמן ובפחות כאבי ראש מיותרים.