תחשבו טוב: נשיא המדינה ו-Meta בישראל בקמפיין לשינוי השיח ברשת.

תחשבו טוב: נשיא המדינה ו-Meta בישראל בקמפיין לשינוי השיח ברשת

במקום תגובות פוגעניות ואלימות - תגובות חיוביות: הבוקר הושק הקמפין הייחודי של נשיא המדינה יחד עם Meta ישראל שמטרתו להמיר את השיח ברשת למקום חיובי תחת הסלוגן ״תחשבו טוב״

הבוקר (ג׳) עלה לאוויר קמפיין ״תחשבו טוב״ לשינוי השיח ברשת, ביוזמת נשיא המדינה יצחק הרצוג וחברת Meta בישראל (לשעבר פייסבוק). במסגרת הפרויקט, עשרות ידוענים ודמויות מוכרות בארץ ישתפו סרטונים של עצמם מקריאים את התגובה הפוגענית ביותר שקיבלו ברשת, כאשר המילים הבוטות והתוקפניות צונזרו והוחלפו במילים חיוביות ומחזקות. מטרת הפרויקט היא להציף בפני מיליוני עוקבים את הקושי שקיים מאחורי קריאת תגובות קשות, לעודד אנשים לחשוב פעמיים לפני השימוש בשפה פוגענית ואלימה, ולחשוב מחשבות חיוביות לפני שכותבים תגובה. 

במהלך ייחודי, התגובות הבוטות והפוגעניות ביותר יצונזרו ויוחלפו בתגובות חיוביות, כאשר ידוענים מובילים ייחשפו באופן פומבי וימחישו למיליוני ישראלים את הכוח הרב שיש למילים – מילים שיכולות לפגוע גם במשפיעני רשת וידוענים עם מאות אלפי עוקבים, וגם בשרים וחברי כנסת המתמודדים עם ביקורת יומיומית. מטרת הקמפיין היא להעלות למודעות הציבורית את השלכותיה של בריונות ברשת ולעודד שיח מאחה ומקרב ברשתות החברתיות במקום השפה הפוגענית והיד הקלה על המקלדת.

פרויקט תחשבו טוב. באדיבות מטא ישראל
 

הקמפיין נולד מתוך המחויבות למניעת בריונות ושיח פוגעני ואלים ברשתות החברתיות, ולאור נאום ההשבעה של נשיא המדינה בו אמר: "כשכל קבוצה חשה מאוימת, כשכל אחד מתכנס בעמדותיו ובהשקפותיו - ובטוח שהצדק רק איתו, הניכור מעמיק מיום ליום. ניכור בין אנשים ובין קבוצות, שעלול חלילה להידרדר לכדי ניכור בין אזרחים למדינתם... הצעד הראשון לאחדות הוא לעצור את הפחד. הוא נפוץ מדי ונפיץ מדי ומתודלק בעיקר במילים. מילים, שכולנו נוטים, לעיתים, להקל ראש בכוחן. טועים לחשוב, שהשפעתן חולפת עם תומו של נאום, כתיבת פוסט, סינון קללה. יש להן כוח עצום, למילים. כוח לברוא-מציאות וגם לשנות אותה, כוח להרוס, אבל גם כוח לבנות-מחדש. כוח שעלול להבעיר אש, שעלולה לכלות עולם ערכי שלם. ואז, כפי שכתב המשורר רבי שלמה אבן גבירול, אחד מענקי הרוח של יהדות ספרד: "מי שזורע שנאה – יקצור חרטה". לכן בימים האלה, כל מנהיג ציבור חייב לנהוג באחריות, להיות קול ממתן ומרגיע, להקפיד ולהיזהר בדבריו. להבטיח את חופש הביטוי - ולמנוע, בכל מחיר, את חופש השיסוי."

פרויקט תחשבו טוב. באדיבות מטא ישראל
 

בין המשתתפים בקמפיין: ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, שרת הפנים איילת שקד, חה"כ מירי רגב, הכדורגלן מאור בוזגלו, אנה זק, ריף נאמן, עומר חזן ואקי אבני, בל אגם, קארין עליה, ליאל אלי, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק ועוד.

יוצרי תוכן נוספים ובני נוער בעלי השפעה יפנו גם לקהלים צעירים יותר כאשר יחלקו עם בני ובנות הנוער טיפים לשמירה על הבטיחות ברשת. הטיפים יעלו החל מהיום באתר פרוגי בהשתתפותם של גל זהבי, ליאל אלי, קווין רובין, אביתר עוזרי, אביתר לרנר, אור אלקיים זוטי אורי צרור, עומר שחר - יו״ר מועצת התלמידים והנוער ושירן מרדכייב, חניכת עמותת ״יוניסטרים״.

תגובות