עולם הקסם עדיין אתנו: הארי פוטר והילד המקולל. הוצאת "ספרי עליית הגג" ו"ידיעות ספרים"

עולם הקסם עדיין אתנו: הארי פוטר והילד המקולל

עברו כמה שנים טובות מאז שאנחנו זוכרים את הסרט האחרון של עולם הקוסמים. לאחר כל כך הרבה זמן, יוצא ספר חדש עם התסריט של המחזה שעולה בימים אלו בלונדון. מה חשבנו עליו? ביקורת ספר

שנת 2016, לונדון. קמים שלושה אנשים, אחת מהם מוכרת לנו, ומחליטים לכתוב עלילה חדשה בעולמו הקסום של הארי פוטר כנראה מתוך שיקולים כלכליים חזיריים. ג'יי קיי רולינג, ג'ון תיפאני וג'ק ת'ורן, שלושה אנשים שמוכרים לחלקנו יותר ולחלקנו פחות. ג'ק לוקח על עצמו לכתוב את התסריט וכך נולד מחזה חדש. מה שהוביל אחר כך ליציאה של ספר, "הארי פוטר והילד המקולל".

עוד בערוץ הבידור של פרוגי:

אז בין משחק לגו חדש לבין סרט חדש שמתקיים עשרות שנים לפני שהארי פוטר נולד, עולה לו מחזה בלונדון בשם "הארי פוטר והילד המקולל". לצערי הרב, לא צפיתי במחזה החדש. אך כמו שכבר כתבתי, הוחלט להוציא ספר שכל תוכנו הוא התסריט מהמחזה. אז השאלה המתבקשת, האם שווה להשקיע בספר החדש?

העלילה

הספר מתחיל מהסוף של הספר השביעי. הסצנה האחרונה בספר השביעי מתרחשת 19 שנים לאחר המלחמה הגדולה בהוגוורטס. הארי וג'יני מלווים את הילדים שלהם לרכבת אקספרס, שם הם פוגשים את רון והרמיוני עם הילדים שלהם. אנחנו מכירים את הסיפור בו אלבוס סוורוס, אחד מהבנים של הפוטרים, מפחד שמא הוא יתמיין לבית סלית'רין. הארי עושה לבן שלו שיחת עידוד ורשמית, אפשר להתחיל את הסיפור. בכך, הספר החדש מהווה המשך ישיר מהספר השביעי.

© צילום מסך מהסרט

אולי חלקכם יצטערו לגלות, אבל הגיבור הראשי של הספר הוא לא הארי פוטר. למרות המשפט האחרון בספר השביעי, "הצלקת לא הכאיבה להארי כבר 19 שנים. הכול היה טוב", הגיבור הראשי של הספר הוא אלבוס סוורוס פוטר.

העלילה ממשיכה ואנחנו פוגשים את החבר הכי טוב והחדש של אלבוס, סקורפיוס מאלפוי, כן – הבן של דראקו מלפוי, אחד מתוך שני האויבים הגדולים של הארי. במקום להיות אויבים בעצמם, מבלי לתת להורים שלהם להכתיב להם את הקשר, הם נהפכים לחברים מאוד טובים. לדעתי, בדומה לסדרה המקורית, הדמות הראשית הרבה פחות מעניינת משאר הדמויות. סקורפיוס תופס אצלי הרבה יותר חשיבות מאשר אלבוס, אני רואה שמדובר בדמות הרבה יותר מעניינת מאשר הדמות הראשית.

© הוצאת "ספרי עליית הגג" ו"ידיעות ספרים"

עם דילוגים מתבקשים על העלילה (בכדי לחסוך את הפרטים שכדאי שתגלו לבד), אלבוס וסקורפיוס החליטו לצאת למסע משלהם ולנסות להציל את סדריק דיגורי מסיבות שאפשר אולי להטיל בספק. איך הם עושים את זה? משתמשים במחולל זמן.

נעצור כאן עם העלילה. אתם יודעים פחות או יותר מה היא העלילה ואפשר להיכנס לכמה פרטים מתבקשים. קודם כל, במהלך העלילה אתם תכנסו לתוך הבעיות של הארי בתור אב למשפחה ברוכת ילדים. בסדרה ראינו אותו בתור הנער הפזיז שעושה מעשי גבורה טיפשיים ועכשיו עליו להיות הדמות האחראית והקובעת. שנית, זה לגיטימי לחלוטין לשמוע על חיי האהבה של הארי-ג'יני ושל רון-הרמיוני. לראות את הקשר ביניהם, לראות איך מתוך אהבת נעורים בגילאים 16-18 זה מתפתח למשפחה עם ילדים.

הרעיון וצורת כתיבה

מי שמכיר טוב את ג'יי קיי רולינג ואת הרעיונות העלילתיים שלה, יכול לראות בבירור שרולינג חתומה על הרעיון הזה. זאת עלילה הכי טיפוסית של רולינג, וזה ממש לא חדש לנו. יותר מזה, העלילה כל-כך מלאה בטביעות אצבע של רולינג, שאפילו עלו לי כמה שאלות מהותיות על העלילה. כאלו שיכולות לפתור המון בעיות מהספרים הקודמים. מה ששונה מסדרת הספרים, הם הכתיבה עצמה וסוג הכתיבה. ת'ורן כתב את התסריט במלואו, תחת הרעיון של רולינג, וחסרה לי את הכתיבה המוכרת שלה, זאת שאנחנו מכירים מהסדרה המקורית. אנחנו רואים את הכתיבה האישית של ת'ורן, כזאת שהיה לי קצת קשה לקרוא כשאני יודע שהכתיבה של רולינג הייתה יכולה להיות במקום.

© יחסי ציבור

בנוסף לזה, יש גם את סוג הכתיבה. הספר לא כתוב כמו ספר רגיל, אלא הספר כתוב כתסריט של המחזה. יש אנשים שזה גורם להם לצקצק בלשונם ולוותר על הספר. אבל למעשה, אני חייב להודות שזה לא היה כל כך נורא. אני לא אומר שזה יותר טוב, אבל אני חייב להודות שזה הכניס אותי בצורה אחרת לסיפור, כזאת שלא הרסה לי את חווית הקריאה. מה שכן, זה גרם לי להסתקרן מאוד בדרך הביצוע של כל האפקטים על במה. בעלילה אתם תקראו על לחשים, על שינוי צורה, על התעתקות ומלא אפקטים, וכל מה שאני שואל את עצמי: איך הם עשו את זה על הבמה? זה השלב שהתחלתי לתכנן את הטיסה שלי ללונדון ואת הדייט שיהיה לי עם המחזה הזה.

מקום הספר בסדרה

השאלה שאנחנו כרגע צריכים לשאול היא: האם הספר הזה הוא חלק מהקאנון? משמע בהכרח ההמשך של הסדרה? או שמא זה בגדר פאנפיק נחמד, כזה שעדיין נקבל את הזכות לדמיין את העתיד של הגיבורים שלנו? אני חייב להודות שאני מסתכל על זה בתור תוספת נחמדה לעלילה שלנו. אני לא רואה בזה בתור המשך הכרחי, אלא בתור הצעה אפשרית וחביבה מבית היוצר. אני לא רואה בזה בתור ספר המשך, אלא בתור מחזה שלא אמור להתחרות בספרים הקודמים או בתור המשך.

בשורה התחתונה, אני ממליץ על ה"תסריט-שיצא-בתור-ספר" הזה. אני רואה בזה בתור צעד כלכלי חזירי שנועד למלא את חשבון הבנק של היוצרים, וחבל על זה. העלילה הזו מלאה בחתימות של רולינג ואני מאוד נהניתי מזה. אז בתור מעריץ מושבע של הסדרה המקורית, בתור אחד שראה כבר את הסרט החדש ובתור אחד ששיחק במשחק החדש, תעשו לעצמכם טובה ותפנו זמן לספר הזה. כי האמת היא, אם תתייחסו לספר הזה בתור "תסריט-מחזה" ולא בתור ספר המשך, אני מאמין שאתם יכולים לפנות מקום בלב ליצירה הזו. ואם אתם רק יכולים, תקנו כרטיסים למחזה החדש ותיקחו אותי אתכם.תגובות