איך היה נכתב שרלוק הולמס לו היה נכתב היום?.

איך היה נכתב שרלוק הולמס לו היה נכתב היום?

תריסר בלשים המכונים גם "יחידת רצח", נאלצים להתמודד עם עומס עבודה בלתי אנושי ועם משימה כואבת ומביכה - פענוח רצח אחד מחברי היחידה, שנמצא כששפתיו ועיניו תפורות בחוט. איך זה קרה ומה הוביל לזה? המלצה

שנה לאחר שג'ק המרטש גבה את קורבנו האחרון, נשטפת לונדון בגל של רציחות. תושביה אינם בוטחים עוד במשטרה שתגן עליהם. תריסר בלשים, המכונים גם "יחידת רצח", נאלצים להתמודד עם עומס עבודה בלתי אנושי ועם משימה כואבת ומביכה - פענוח רצח אחד מחברי היחידה, שנמצא כששפתיו ועיניו תפורות בחוט.

עוד במדור התרבות של פרוגי:
•  אולפן פרוגי: מי הביא אגרוף ללי בירן?
• האודישנים של העונה ה/3 של "דה וויס" התחילו
• אינסטוש: מי עשה שרירים ב/X פקטור?

האם ג'ק המרטש חזר או שהפציע רוצח מטורף חדש? אלכס גרסיאן טווה פתילי עלילות סבוכים ושוזר דמויות היסטוריות, שיטות פענוח של מדע הזיהוי הפלילי בחיתוליו ואת אווירת לונדון הויקטוריאנית לכדי סיפור בלשי עם טעם של פעם וקצב עכשווי.

באופן טבעי הוא החל בכתיבת רומנים גרפיים, סדרת "ההוכה", שגיבורה הוא סוכן חשאי, מפרי עטו זכתה לשבחים רבים, ולהצלחה מסחרית בארה"ב. אחד מפרקי הסדרה המתרחשת במאה ה-19 הוא הבסיס לרומן הביכורים ל"הסקוטלנד יארד", ולשני ספרי המשך.

גרסיאן מתאר קריאה בילדותו כנתיב מילוט ממציאות לא קלה: הוא בן להורים צעירים מאוד שלא התמודדו עם גידול ילדים, וכאשר אלקס היה בן 10 הם התגרשו.

מה הדבר שהכי חשוב לנו לדעת על הדמות הראשית?
"די חסרת ניסיון וחסרת ביטחון ביכולותיה. הדמות נאלצת לפצח מקרה קשה ומסוכן. דווקא התכונות שהדמות מתייחסת אליהן כמובנות מאליהן (אמפתיה, קשב ואינטואיציה) הן מצרך נדיר בשורות המשטרה דאז".

מה הופך את "הסקוטלנד יארד" לספר שיכול היה להיכתב רק על ידך?
"ספרים רבים נכתבו על התקופה של ג'ק המרטש אבל הם נבדלים בנושאים שהסופר בוחר לטפל בהם. אני בחרתי לספר על פחד וחוסר הביטחון למול אכזריות חסרת מעצורים. על מדע מול אמונות טפלות. כשאתה בוחר בתבנית מוכרת של הבלש החוקר אתה חופשי לטפל בנושאים שמרתקים אותך כמו איך הגזע האנושי והחברה מגיבים לאלימות בוטה וחסרת פשר".

מי, חוץ מגיבור ספרך, היא הדמות הבדיונית האהובה עלייך?
"ט.ס. גארפ מ"העולם על פי גארפ" של ג'ון ארווינג וטרזן בגרסה הספרותית של אדגר רייס בורוז. כשקראתי בתיכון את העולם על פי גארפ התחשק לי לחיות בסגנון החיים העצמאי שלו, לפלס לי נתיב. ואני חוזר שוב ושוב אל הנושאים שמעסיקים את טרזן, זהות ותחושת שייכות. כמו כולם".

איזו עובדה מוזרה או משעשעת גילית במהלך עבודת המחקר לספר?
"לא העליתי על דעתי עד כמה היה הציבור ממורמר מכישלון המשטרה בפרשת ג'ק המרטש. הדעה הרווחת הייתה שהמשטרה חדלת אישים ושמישהו ניסה להטעות את הציבור. שוטרים התפטרו והמורל היה בשפל חסר תקדים. ידעתי שאני חייב להשתמש ברקע הזה לסיפור"

מה המחמאה המוצלחת ביותר שקיבלת בנוגע לספר?
"קיבלתי מכתב מאישה הלומדת אנגלית. היא סיפרה לי שהיא לומדת בעל פה פסקאות מהספר כדי שהיא תוכל "לדבר יפה כמו שאני כותב" אינני יכול לחשוב על מכתב נחמד יותר".

מה הדבר שאתה הכי אוהב בספר?
"לראות את המהדורות שהגיעו אל הקוראים בכל העולם. סופרים כותבים כדי שיקראו אותם ואני שמח שיכולתי להגיע לכל כך הרבה אנשים דרך ה"סקוטלנד יארד".

תגובות