הכירו את בני הנוער שמעריצים את האירוויזיון. צילום פרטי

הכירו את בני הנוער שמעריצים את האירוויזיון

אירועי אירווזיון 2019 נערכים השבוע, ואין ספק כי ההתרגשות מורגשת באוויר - הלא מדובר באחד האירועים המושקעים ביותר של השנה הקרובה! ישבנו לשיחה עם כמה בני נוער שהם מעריצי אירוויזיון אדוקים, שסיפרו לנו על החוויה האישית שלהם עם אירוע המוזיקה חוצה הגבולות

תחרות האירוויזיון, שהפעם מתקיימת בישראל אחרי 20 שנה, הודות לנטע ברזילי האהובה עלינו מכל, מביאה עימה התרגשות רבה. ההיסטריה ניכרת בקרב הציבור הרחב בכלל, ובקרב המעריצים האדוקים בפרט. נפגשנו עם כמה ממעריצי האירוויזיון הבולטים ביותר, ושוחחנו איתם על ההתרגשות העצומה, רלוונטיות האירווזיון, הימורים על המקום הראשון, ואפילו על הקהילה הגאה. 

עוד בערוץ הבידור של פרוגי:

איך מתבטאת ההערצה שלכם לאירוויזיון? 

שחר דודאי (17.5 מכפר יחזקאל) - "ההערצה אצלי מתבטאת קודם כל בהתעסקות הבלתי פוסקת. אני 24/7 במשך כל השנה מתעסק באירוויזיון ובכל מה שקשור אליו, אני פעיל בקבוצות שונות בוואצאפ ובפייסבוק, מארגן הקרנה של חצאי הגמר והגמר כל שנה עם חברים, ובגמר כשנטע ניצחה אני וחברה אירגנו אירוע במושב שלנו לכבוד הניצחון, מסיבה עם כיבוד והמון חברים מכל המועצה שהיתה מוקדשת כולה לנטע ולאירוויזיון של שנה שעברה. ובנוסף, עבדתי כל השנה בשביל שאוכל לקנות כרטיסים לאירוויזיון ואני מגשים חלום ואהיה בגמר". 

שחר דודאי
שחר דודאי © צילום פרטי

נריה גוטמן (16 ממעלה אדומים)"יש לי עמוד לאירוויזיון באינסטגרם, וכל שנה גם כשהאירוויזיון לא בישראל יש יומיים- שלושה שהם מגיעים לפה להופעה ואני תמיד הולכת לפגוש את מי שהגיע ומביאה להם מתנות. השנה במיוחד כבר פגשתי יותר מחצי מהנציגים וחלקם אפילו עוקבים אחריי באינסטגרם. יש להקה אחת שזיהתה אותי ברחוב איזה חודשיים אחרי שנפגשנו. בנוסף יש לי שני דיסקים שהזמנתי מאמנים של שנה שעברה, ונכון לעכשיו שלושה דיסקים וסיכה שקיבלתי מאמנים שפגשתי השנה".

עם נציגי איטליה, צרפת ורוסיה
עם נציגי איטליה, צרפת ורוסיה © צילום פרטי

שחר ברכה (15.5 מבאר שבע) - "כמובן שקניתי כרטיסים לגמר האירוויזיון הקרוב, יש לי אוסף דגלים של מדינות אירווזיון שאני אוהב, יש לי אוסף חתולי מזל בהשראת נטע והיה לי עמוד אינסטגרם בעבר בו הייתי מעלה דעות שלי על התחרות. יש לי יכולת לזכור את כל המנצחים מאז הצטרפותה של ישראל לתחרות, רק אומרים לי שנה ואני אומר ומדינה שזכתה ושם השיר! אפילו השתתפתי בתחרות כישרון ב-2016 עם "Made of stars!. הצלחתי לגרום לאבא שלי להתחיל לשמוע שירי אירווזיון… הוא ראה את הגמר של 2018 ומאז הוא לא מפסיק להשמיע באוטו 'Havala ne' ו-'Monsters'".

האוסף של שחר
האוסף של שחר © צילום פרטי

תומר כרמלי (19.5) מנתניה: "הרומן שלי עם האירוויזיון התחיל ב2015, עם הגעתו של נדב גד'ג לגמר שבאותה תקופה היה שתי שכבות מעליי בבית הספר. מאז מדי שנה אני צופה. אני חייב להודות שאני לא מהמעריצים הכבדים שתולים פוסטרים או זוכרים ביצועי משנת 82'. אני כן יכול להגיד שבכל שנה אני מקיים מסיבת צפייה אצלי בבית עם כל החברים, ואף פעם לא מוותר על צפייה. בגמר של שנה שעברה נשארתי ער עד ארבע וכמה שעות אחרי זה הייתה לי מתכונת בספרות. יש לי חבר אחד שגרמתי לו להתמכר לשירים ובכל שנה הוא משנן את כל השירים ומסדר טבלה לפי הדירוגים שלו.

למה לדעתכם התחרות רלוונטית עד היום ועד כמה היא רלוונטית עבור בני הנוער?

ליה רוט כהן (16.5 מגבעת שמואל) - "לדעתי, התחרות רלוונטית ואפילו מאוד, מכיוון שהיא מהווה סמל של שלום וקירוב אנשים באמצעות מוזיקה, שזה ערך שעוצמתו גדלה משנה לשנה. התחרות רלוונטית גם לבני נוער בעיקר כי זו הזדמנות לשבת כל החברים ביחד, לשיר שירים איכותיים ולהנות ממופע מושקע. גם תומר כרמלי (19.5) מחזק - "היא רלוונטית כי היא מספקת את המטרה שלמענה היא קמה - לחבר בין אנשים ברחבי אירופה שהמכנה המשותף להם הוא אהבה. כשמעלים את הנושא ישראל ואירופה קל מאוד לסטות לשיח פוליטי ומשסה, אבל האירוויזיון מציע אלטרנטיבה אחרת, טובה יותר. היא רלוונטית לבני נוער בדיוק בגלל הסיבה הזו, היא מספקת משהו ייחודי - מעבר לשיעורים בתרבויות האירופאיות השונות שלומדים הנערים יש פה גם סוג של תחביב שמאוד קל וכיף לאהוב".
 

אנחנו כשנטע עלתה לגמר 😂❤️🇮🇱 | #לא_רגועים_פה #אירוויזיון2018 @nettabarzi

פורסם על ידי ‏‎Tomer Carmeli Železnik‎‏ ב- יום רביעי, 9 במאי 2018
 
שחר דודאי (17.5): "לדעתי התחרות רלוונטית עבור בני נוער כי היא חושפת אותם לתרבויות רבות בדיוק בגיל ההתבגרות בו הנוער נוטה לשפוט. ובתוכן של התחרות עצמה, יש המון שירים מאוד 'עכשוויים', לדוגמא טוי ופואגו משנה שעברה, שפונים גם לקהל הצעיר יותר". 
 
נריה גוטמן (16) - "התחרות התחילה בשנת 1956 לאחר מלחמת העולם השנייה בתור ניסיון להביא שלום באירופה. מי שאומר שזה כבר לא הכרחי צריך להסתכל מסביב רגע. האירוויזיון זה הדבר הכי רלוונטי שיש. שלום בוודאי שאין בין מדינות כרגע, חוץ מזה שלא צריך סיבה מוצדקת לחגיגה! האירוויזיון מביא כל כך הרבה אנשים שונים ביחד לאירוע של פעם בשנה וזה כל כך יפה לראות את זה קורה. לי בעצמי יש חברות מאוד טובות ממדינות שכנראה בקושי הייתי מכירה בקיומן אילולא האירוויזיון. אני חושבת שזה דווקא נוגע אפילו יותר בבני הנוער, שמסגרת חייהם מסתכמת בעיר שלהם או בארץ שלהם, ותחרות כמו האירוויזיון פותחת דלתות להרבה מעבר".

© שחר ברכה

האם נכון לשייך את האירוויזיון רק לקהילה הגאה? 

נריה גוטמן (16) - "הרבה אנשים לוקחים את האירוויזיון בתור משהו רע וחושפני ששייך לקהילה הגאה, אבל אני פה להוכיח אחרת. אני נערה דתייה בת 16, ומי שהדביק אותי בחיידק האירוויזיון היה גבר דתי בן 40. כל כך הרבה אנשים שאני מכירה רחוקים מהקהילה הגאה, ועדיין האירוויזיון הוא חלק עיקרי מחייהם. אירוויזיון זה מוזיקה, ומוזיקה זה של כולם".

ליה רוט כהן (16.5) - "אני חושבת שלא נכון לשייך את האירווזיון לקהילה הגאה. אני מרגישה שעושים זאת בגלל הצבעוניות שקיימת בתחרות, אבל זה לא באמת מייצג את כל הקהילה, והחליטו לתייג את התחרות כאחת עם אופי גאה, מה שגורם לתחרות להיות ״סגורה״ רק לאנשים מהקהילה או בעלי אופי מוחצן. לא כך הדבר".

איזה זמר ישראלי הייתם שולחים לאירוויזיון לו הייתם יכולים?

שחר דודאי (17.5) - "הייתי שולח לאירוויזיון את שפיטה, אני חושב שהיא פרפורמרית מטורפת ולא רק על הבמה, גם מול המצלמה ומול קהל היא תמיד מראה שאין עוד כמוהה בעולם. יש לה אומץ, היא אומרת מה שהיא חושבת, ואין ספק כי היא בחורה סופר אינטיליגנטית שיודעת מה להגיד ומתי, וברור שהיא גם בורכה בקול מיוחד שאין כמוהו.. בקיצור יש בה הכל בשביל לקחת את האירוויזיון". 

שפיטה
שפיטה © צילום: אור גפן

ליה רוט כהן (16.5) - "הייתי שולחת זמר ים תיכוני, כי אני חושבת שהז’אנר הזה מייצג את האופי של ישראל - שמח, כיפי, מלא חיים. אולי את עומר אדם..."

© צילום: נעם פינבליט

תומר כרמלי (19.5) - "הייתי שולח את יובל דיין, הקול והלוק שלה מנצחים. אלה דברים שאירופה לא מכירה, והיא תעוף על זה לדעתי. היא מביאה איתה אווירה מיסטית מזרחית (מלשון 'המזרח הרחוק'), סגנון מאוד שונה מאוסף להיטי הפופ שניתן למצוא בתחרות".

© צילום: משה ציטאת

נריה גוטמן (16): "זו שאלה מאוד קשה כי אני לא מעריצה גדולה של מוזיקה ישראלית, היחידים שאני יכולה לחשוב עליהם הם נדב והראל, שכבר היו על הבמה והביאו לנו גאווה מאודדדד גדולה, אני חייבת להגיד שהייתי טים מרגי ב2018 אז לא אכפת לי לשלוח גם אותו". 

יהונתן מרגי
יהונתן מרגי © צילום: יאיר שגיא

מהו השיר הישראלי הכי טוב בתחרות אי פעם לדעתכם?

שחר דודאי (17.5) - "השיר הישראלי הכי טוב בתחרות הוא TOY. נטע היא אחת ויחידה, היא הכל, יש בה כריזמה, יופי פנימי וחיצוני וקווי אופי מאוד ייחודיים. היא אינטיליגנטית בצורה יוצאת דופן והעובדה שהיא באה ממקום של ילדה עם חלומות גדולים אל הבמה הגדולה בתור הבחורה הכי מדוברת ומוכשרת באירופה, הביאה אותה למקום שבו מדינה שלמה עומדת מאחוריה על עצם היותה מי שהיא". גם תומר מסכים עם הבחירה ומסכם: "זה שיר שונה ונועז, בדיוק כמו המבצעת שלו. אני מת עליו ועל המסרים שהוא משדר"

 
 
ליה רוט כהן (16.5) - "הביצוע האהוב עלי של ישראל בתולדות התחרות הוא 'דיווה'. מדובר בביצוע מהפכני ששילב חדשנות, ונתן פתח ובמה לקהילה הטרנסית שהייתה מודרת באותו הזמן. וכמובן שהשיר ממכר ומצויין". 

שחר ברכה לעומת זאת העדיף את "חי" של עפרה חזה: "זה שיר שעשה עבודה לא רק בייצוג ישראל באירווזיון אלא בהבאת היהדות בשיאה לגרמניה במיוחד אחרי מינכן 1972".

 

לאיזה מקום ישראל תגיע השנה?

ליה רוט כהן (16.5) -"יש לי תיאוריה - בשנים האחרונות כל מדינה שניצחה, בשנה שאחריה הגיעה למקום לא טוב, אז לצערי יש לי הרגשה שזה יקרה גם השנה, ולכן אני חושבת שקובי מרימי יגיע למקום 22. למרות זאת, אני חושבת שהשיר מצויין מאוד, אני אוהבת את האלמנטים שבו ואני חושבת שהוא מציג את הקול של קובי בצורה מעולה". כרמלי מוסיף: "אני חושב שהוא לא יכנס לעשירייה וצפוי לסיים במקומות האחרונים". דודאי טוען כי: "לדעתי נגיע למקום מכובד באיזור ה-15 בערך, שזה מעולה". 

© צילום: אורטל דהן

נריה גוטמן
 (16) - "אני מאמין בקובי, ולפי דעתי אנשים לא מבינים ששיר מקפיץ זה לאו דווקא מה שמביא את הניצחון. הרי כרגע נראה שהולנד עומדת לנצח, ומה שיש להולנד זו בכלל בלדה..."
 
 
תגובות