מה הסלבס חושבים על המדינה?. צילום: דוד וינוקור

מה הסלבס חושבים על המדינה?

כמו כל שנה הסלבס לא מפסיקים להופיע ולהפתיע ביום העצמאות. השנה היינו שם כדי לבדוק מה זו עצמאות עבורם, מה הם הכי אוהבים בארץ, מה הם היו רוצים לשנות ומה הכי ישראלי בעיניהם?

רבים מאיתנו יצאו לבלות או לטייל במהלך חגיגות יום ההולדת ה-66 למדינה. הסלבס לעומת זאת, לא וויתרו על הופעות יום העצמאות, כי בכול זאת, מישהו צריך לשמח אותנו בערב החגיגי הזה. ביום שני השבוע שודר המופע המרכזי יום העצמאות בערוץ הראשון, על ההנחייה ניצח אלי יצפאן, והתארחו דודו אהרון, אברהם טל, מירי מסיקה, רותם אבוהב וקובי אפללו. כתבנו היה ביום הצילום כדי לבדוק מה הם הכי אוהבים בישראל, ומה זאת עצמאות בשבילם.

עוד במדור הבידור של פרוגי:

"זה יום בו המדינה חוגגת ומעגלת שנה" מספר יצפאן. אהרון סיפר שזה החג שהוא הכי אוהב, וטל טוען שהוא "עדיין חושב שמחדשים את ימי קדם, עושים מזבח. אבל באמת, בעיקר הרגשה של אופטימיות, של המון אנשים יחד, יש שמחה אמיתית בעצמאות. כל השנה אנחנו מקטרים על המדינה הזאת, ופתאום בעצמאות אנחנו גאים בעצמנו, ובישות הזו". אבל אם תשאלו את אבוהב, עצמאות עבורה זה "לטוס לחו"ל עם הבעל ובלי הילדים", עבור גיא ויהל, שאותם פגשנו גם במופע ביום הזיכרון יחד עם קרן פלס ועברי לידר מספרים ש"עצמאות זה החופש לבחור ולעשות מה שאתה רוצה", פלס, החברה הטובה של מסיקה מסכמת ש"עצמאות זה בריאות" ולידר סיפר לנו שעבורו יום העצמאות זו חגיגה, "אני סתם קורא לזה עבודה, זה ממש כיף אני והלהקה יוצאים ומסתובבים בין הערים, זה נורא כיף, אנחנו מחכים לזה, זו פשוט חוויה מיוחדת".

אברהם טל
אברהם טל © דוד וינוקור
המנצח של הערב
המנצח של הערב © דוד וינוקור

מיד אחרי יום הזיכרון מגיע יום העצמאות, ולא פעם יש מחלוקות בעניין הזה, טל אומר ש"זו המדינה שלנו, עוברים מיגון ושכול לשמחה, ככה בעצם נבנתה המדינה שלנו, למרות שלא קל למשפחות שאיבדו את יקירהם, אבל אין ספק שצריך להתחשב במשפחות האלה". אבוהב ויצפאן חושבים שזהו החיבור המתבקש ואהרון מסכם "ככה בעצם נבנתה המדינה". פלס אומרת לפרוגי "זה כמו בחיים, כמו שתינוק בוכה ואחרי שנייה מפסיק, זה נראה לנו טכני, אבל ככה זה גם ביום הזיכרון ויום העצמאות, הם פולשים אחד לתוך השני".

ומה השיר שמסמל עבורם עצמאות? "'אני ואתה נשנה את העולם', או 'הכל זה מלמעלה', כי בסופו של דבר כל יהודי שתפגוש אומר שהכל זה מלמעלה" מגלה לנו אהרון. השיר הנבחר של טל הוא "'מחוזקים לעולם', כי כתוב שם 'המלחמות, ההיפוכים, בסוף יוצאים מחוזקים לעולם', זה בדיוק כמו שיום הזיכרון מגיע ומיד אחריו יום העצמאות, מן סמליות כזו שמתוך כאב גדלים לשמחה", בעבור אבוהב השיר הנבחר הוא "עוד יהיה לי" ועבור פלס, שיר מרגש לא פחות הוא השיר "I WILL SURVIVE".

מה הכי ישראלי בעיניהם? מנגלים, צבא, שאלות מהסוג הזה, טוקבקים וימי זיכרון.

RAVE עצמאות 2014
RAVE עצמאות 2014 © יחסי ציבור

מה הם הכי אוהבים במדינה ומה הם היו רוצים לשנות? "אני הכי אוהבת את האוכל שלנו, זה האוכל הכי טעים בעולם, ומה שצריך לשנות פה בעיקר זה את מערכת החינוך, לי היו קשיים עם המוסד הזה, השתוקקתי ללמוד דברים עם סיום בית הספר, ואני חושבת שצריך להתאים יותר את המערכת לתלמיד", אומרת פלס.

"אני הכי אוהב את הלב שלנו, יש לנו לב טוב, אנחנו מיוחדים ומאוחדים, צריך רק לגלות אמפטיה וסבלבנות אחד לשני, ואהבת חינם. אלו הדברים ששמרו עלינו גם בגלות" אומר אהרון. טל מוסיף "אני הכי אוהב את החום האנושי, וזה גם מה שאני פחות אוהב", ואבוהב "אני מתה על הארץ שלנו, אני מאוד שורשית ולא אגור בשום מקום אחר בעולם. אני אוהבת הכל, את הקהל החם והמדהים. הרבה סלפי. הרבה הרבה סלפי, וגם את זה אני אוהבת, "הדבר היחיד שחסר זה סובלנות, אם תהיה סובלנות ונלמד לקבל את האחר והשונה ולחתור לשלום". גיא ויהל פונים בבקשה "לשפר את התנאים של החיילים בצבא, לדאוג למעמד הביניים ולניצולי השואה".

בין שאר ההופעות, רוב בני הנוער מכל רחבי הארץ בילו במופע המרכזי "RAVE עצמאות" בראשון לציון (שאגב, גולשי פרוגי זכו בכרטיסים!) שם הופיעו עברי לידר, הצמד אינפקטד מאשרום, מוקי, גיא ויהל, דיג'יי איתי גלו וסקאזי, שבקרוב יעלה ראיון איתו כאן בפרוגי, מה הם מאחלים למדינה. הצמד דורון ומנטש הלכו על הברכה הנאלית ואיחלו "עד 120" וסקאזי איחל "שתמשיך להיות כזאת מדינה מצוינת ושהאויבים שלנו יעזבו אותנו בשקט. זאת המדינה מספר אחת".

תגובות