כך ייראה יום הגיוס שלכם. צילום: ירון ברנר

כך ייראה יום הגיוס שלכם

חרשתם את האינטרנט בניסיון למצוא מידע מרוכז על יום הגיוס? עדיין מבולבלים ולא יודעים מה באמת הולך שם? בכתבה זו תמצאו את כל המידע שתצטרכו לקראת היום הגורלי

לאחר שעברתם את הצו הראשון ואת ההכנות למיונים השונים, הגיע היום המיוחל: היום בו אתם מתגייסים! אז שנייה לפני שאתם נהפכים לחיילים מן המניין, בואו לגלות הכל על יום הגיוס.

לאן מגיעים ביום הגיוס?

על צו ההתייצבות שלכם כתוב לאן עליכם להגיע ובאיזה שעה. חשוב לא לאחר!

מקומות הגיוס: לשכת גיוס תל השומר - מחנה תל השומר (שער קיראון), לשכת גיוס ירושלים - רחוב רש"י 103, לשכת גיוס טבריה- רחוב נצרת, לשכת גיוס באר שבע - רחוב יד ושם 22 (שיכון ג'), לשכת גיוס חיפה - רחוב עומר אל כיאם 12.

שרשרת החיול

הפקדת הציוד האישי מהבית - על מנת שלא תסתובבו עם התיק הגדול והעמוס שהבאתם מהבית, תדרשו להפקיד אותו בעמדה מיוחדת בבקו"ם, גם את הסמארטפון האהוב תצטרכו להכניס לתוך התיק ולא תורשו להשתמש בו עד לסיום הליך הגיוס. לאחר שהפקדתם את התיק הגדול, תקבלו כרטיס ועליו מספר, יש לשמור אותו צמוד אליכם כדי למנוע אי נעימות בסוף התהליך. 

אימות נתונים - זוכרים את הצו הראשון? אז בתחנה הזו אתם תאמתו את כל הנתונים שמסרתם שם וכמובן שאם משהו לא עדכני עדיין או השתנה חובה לדווח, בתחנה זו תדרשו גם לציין שם ופרטים של אדם אחר לו תרצו להוריש את כל רכושכם במידה ויקרה לכם משהו במהלך שירותכם הצבאי.

מספרה - אם לא הגעתם לפי התקנה הצבאית (שיער העובר את גובה האצבעות, תספורת מדורגת) אז אתם תפגשו את הספר הצבאי. תקצרו בזמן ותסתפרו לפני יום הגיוס.

צילום לתעודת חוגר - שימו לב שלא תנתן לכם הזדמנות שניה לצילום התמונה שתלווה אתכם במהלך כל השירות הצבאי, אל תשכחו לחייך. 

© דובר צה"ל

טביעות אצבע וצילום השיניים - טביעות האצבע משמשות לצורך זיהוי בשעות חירום ולצורך חקירות המשטרה הצבאית במהלך השירות. כמו כן יתבצע צילום של שיניים לצורכי זהוי בחירום ובנוסף תתבצע גם בדיקת רנטגן לצורך סריקת הגוף.

מסירת חשבון בנק - אתם תתבקשו למסור את שם הבנק אליו אתם שייכים, מספר החשבון ומספר הסניף לצורך הכנסת המשכורת הצבאית לחשבון.

חיסונים ודגימת דם - זהו השלב שכולם מפחדים להגיע אליו, אבל אל דאגה זה עובר מהר, אתם תקבלו מספר זריקות טטנוס, צהבת, דלקת קרום המוח ולעיתים גם חיסון נגד שפעת. לאחר מכן תשלחו לחדר נוסף ובו תילקח מכם בדיקת DNA ולבסוף תוכלו גם לתרום דגימת דם על מנת להיכנס למאגר מח העצם, השלב הזה לא חובה אולם ערכי ותורם לחברה.

© דובר צה"ל

קבלת תעודות ודיסקיות - זוכרים את התמונה לתעודת החוגר? אז עכשיו אתם תקבלו את התעודה כולל התמונה ובנוסף תקבלו גם חוברת עיקרי רוח צה"ל שעליה תלמדו במהלך הטירונות ופנקס שבי שחובה להסתובב איתם תמיד. בנוסף אתם תקבלו שני דיסקיות, אחת שתשימו על הצוואר ואת השנייה בתוך הנעליים, הדיסקיות נועדו לזיהוי ויש לענוד אותן בכל זמן שאתם לובשים מדים.

מיון רפואי - מיועדים ליחידות קרביות יבקרו ביום הגיוס אצל הרופא שיבדוק שמצבם הרפואי לא השתנה מאז הצו הראשון. אם הפרופיל השתנה אתם תשובצו מחדש אצל קצין מיון ואולי אפילו ידחה לכם הגיוס, אם הוא לא השתנה אז תמשיכו במסלול כרגיל.

קציון מיון - במהלך יום הגיוס אתם תפגשו עם קצין מיון שיקבע את שיבוצכם (אם עדיין לא קיבלתם שיבוץ) או שהוא פשוט יאשר את השיבוץ שכבר קיבלתם לפני יום הגיוס. זה הזמן שלכם לנסות לשכנע את קצין המיון לשיבוץ בתפקיד אחר.

קבלת מדים וציוד אישי - בתחנה זו תקבלו את המדים והציוד האישי. כמו כן, אתם תקבלו תיק גדול שבו תשימו את כל הציוד. לאחר קבלת המדים אתם תכנסו לחדר ההלבשה ותעלו על מדים, ביציאתכם מהחדר אתם תקבלו שקית עם כל מיני הפתעות ממועדון "יותר" ומהאגודה למען החייל. היום הארוך הולך ומסתיים ומה שנותר זה רק חלוקה למחלקות וליחידות שלכם והמתנה לאוטובוס שיקח אתכם לבסיס הטירונות.

© דובר צה"ל
© דובר צה"ל

כך תעברו את יום הגיוס באווירה טובה יותר

  1. תחשבו חסכוני - אם תבואו עם בגדי ספורט כבר לא תצטרכו להביא עוד זוג בתוך התיק.
  2. תרשמו את השם שלכם על כל הציוד שאתם מקבלים, ככה לא תתבלבלו עם ציוד של חיילים אחרים.
  3. תהיו קמצנים עם הציוד שאתם מביאים לאותו יום - זה לא כיף לסחוב הכל.
  4. תסתפרו לפני ותיפרדו מהעגילים - זה יחסוך לכם זמן בשרשרת החיול.
  5. לאחר שאתם מקבלים את המדים והנעליים תבדקו שהם באמת מתאימים ואם צריך תחליפו אותם - לא כיף להסתובב עם מכנס שנופל כל הזמן. חוץ מזה, יהיה מאוד קשה להחליף את המדים בזמן הטירונות.
  6. עדיף שיהיה לכם כסף קטן לשתיה קלה וחטיפים.
  7. בשרשת החיול אתם תפגשו חיילים שיצעקו ויתזזו אתכם ממקום אחד למקום אחר - אל תקחו את זה ללב. זה התפקיד שלהם כדי שלא יבצר בלגן.
  8. הכי חשוב תקחו הכל באווירה חיובית - זה עדיף על להתעצבן.

בהצלחה!

תגובות