איך זה להיות מפקדת של חיילים?. צילום: דובר צה"ל

איך זה להיות מפקדת של חיילים?

הכירו את דנה רחמני, כיום היא לקראת שחרור ומרגישה תחושת פספוס שלא הצליחה להגיע למסלול קצונה. "אין טעם לבכות על חלב שנשפך" היא מספרת. מה היה רגע השיא עבורה ואילו טיפים יש לה עבורכם?

יום בבקו"ם.
צילום: אלון לבכרי; עריכה: הדר גרינברג

שם היחידה: "מקח"ר (מפקדת חיל חינוך ונוער ראשי), ענף מקא"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) בתל השומר".

תפקידך ביחידה: "מש"קית הכשרות מפקדים".

אילו תפקידים יש ביחידה? "התחלתי את שירותי הצבאי כמש"קית מקא"ם בפיקוד אט"ל, לאחר כחצי שנה קודמתי, וכיום במסגרת תפקידי אני עוסקת בקידום תחום הכשרות המפקדים לטיפול באוכלוסיית המקא"ם בכלל יחידות הצבא, קיום אוריינטציות והכנות סגלים לבעלי תפקיד ושותפי תפקיד של מערך המקא"ם, פיתוח כלים – לו"ח מקא"ם, אתר אינטרנט צה"לי, סרטי שיווק, אפליקציית מקא"ם, מערכי שיעור וכו'. בנוסף, משווקת ומקדמת את נושא המקא"ם בתקשורת בשת"פ עם גורמי התקשורת השונים – קרן ליב"י, דוברות אכ"א ועיתון "במחנה".

האם התפקיד דורש מיונים קדם צבאים או תוך כדי שירות? "ההכשרה לתפקיד אינה דורשת מינויים קדם צבאיים. התחלתי את שירותי הצבאי בקורס הו"ד (הוראה ופיקוד) של חיל החינוך והנוער. הטירונות והקורס התקיימו בבה"ד החינוך והנוער שבצומת ראם".

מה את זוכרת מיום גיוסך לצה"ל? "אני זוכרת את יום הגיוס כאילו היה אתמול. קמתי השכם בבוקר, כל הדברים שלי כבר היו ארוזים ומוכנים ליציאה שבוע מראש, אכלתי ארוחת בוקר ויצאנו לדרך. מאוד התרגשתי"

מי היה איתך ביום הגיוס? "הגעתי לבקו"ם עם כל האנשים שקרובים אליי – המשפחה, החברים והחברות שלי, כולם מאוד שמחו בשבילי והיו גאים. הם ידעו שזה יום מיוחד עבורי. מאוד רציתי לשרת בחיל החינוך, והתאמצתי מאוד כדי להגיע לתפקיד הזה. ביום הגיוס הייתה שמחה גדולה, כי ידעתי שמצפה לי דרך מעניינת, מאתגרת ומפתחת מאוד".

לאן רצית להתגייס? "תמיד ידעתי שאשרת בחיל חינוך, בדגש על עבודה עם אוכלוסיות מיוחדות. זה היה החלום שלי ולשם כיוונתי מהרגע שקיבלתי את המנילה, ואכן, הרצונות שלי הוגשמו"

היכן ההורים / אחים שלך שירתו או משרתים בצבא? "אבא שלי היה לוחם בגולני ואמא שירתה כצפטי"ת (צופן פענוח טלפרינטר) בחיל תקשוב. יש לי אחות אחת בשם נועם, ההפרש בינינו הוא שנה אחת בלבד. נועה התגייסה גם היא לחיל חינוך, קורס הו"ד, ושובצה כמש"קית עלייה במג"ב. כיום היא בתהליכי קצונה ומאוד מרוצה ומאושרת מתפקידה בחיל".

מה הטיפים שלך להתמודדות עם קשיי ההסתגלות עם הגיוס לצה"ל? "יש משפט שמלווה אותי מיום גיוסי, שהוא: 'אם ראית את המכשולים שבדרך, סימן שהורדת את העיניים מהמטרה'. ההסתגלות לצבא היא לא תמיד 'נחיתה רכה', אך תמיד צריך לזכור למה אנחנו כאן, בשביל מה התגייסנו ומה באנו לעשות – מה החזון שלנו. ברגע שנתמקד אך ורק במטרה, הדרך אליה תהיה קלה, וגם אם יהיו מכשולים, לא נראה אותם כי תמיד נשאב את הכוחות להתמיד ולהמשיך מרצון ההגשמה העצמית".

את רואה את עצמך נשארת בצבא לשירות קבע נוסף או יציאה לקצונה? "לצערי, במהלך שירותי ניסיתי לצאת לקבוצה אך ללא הצלחה. לא אשקר ואספר כי לפעמים אני מרגישה תחושת פספוס וחושבת המון פעמים 'מה היה קורה אם...' כיום אני לקראת שחרור, וכפי שאומרים 'אין טעם לבכות על חלב שנשפך'. אני מתמקדת ב-יש ולא באין, ומוקירה על שירות מועיל ומהנה, ואני משתחררת בתחושת גאווה לא פחות מקצינת חיונך".

הכירו את ליאור: צלם בחיל האוויר
הכירו את שיר: מדריכת צניחה

מה היה רגע השיא עד כה בשירות? מה הכי השפיע עלייך? "רגע השיא בשירות היה כאשר עזבתי את אט"ל (אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה), ועברתי לתפקיד שני שלי בענף מקא"ם, וראיתי לאחר כחצי שנה חייל מקא"ם שטיפלתי בו והיה מאוד קרוב לליבי. עשיתי עם החייל כברת דרך ארוכה של טיפול ביחידה, העצמה אישית, השלמת בגרויות, קורס אוטוטרוניקה ועוד. כאשר עזבתי לא היינו בקשר. יום אחד ראיתי אותו עובר ליד המשרד שלי, זה היה יום שחרורו מהצבא. כמובן שקראתי לו ואמרתי לו שלום, והוא לא אמר דבר חוץ מהמשפט: 'דנה, את לא מבינה כמה חיפשתי אותך. היום אני במקום אחר בזכותך, את היית ותהיי המש"קית מקא"ם שהכי הבינה אותי בעולם, תודה על הכל'. השתתקתי והתמלאתי דמעות. רגע מאוד מרגש".

מה למדת על עצמך שלא ידעת קודם? "הדבר הכי חשוב שלמדתי על עצמי הוא שאני יכולה גם ליהנות מהדרך ולהצליח בה. הרבה שנים עשיתי המון דברים כי צריך או כי 'זה יתרום לי בעתיד', ללא כל התחשבות בכייף או בהנאה שלי. כיום למדתי לשלב בין השניים, להשתחרר, ליהנות ופשוט לקום כל בוקר עם חיוך".

לסיום, מה הטיפ שלך למלש"בים שעתידים להתגייס? "הטיפ הראשון שלי למלשב"ים הוא פשוט ללכת אחרי החלומות שלהם. אני מזמינה את כולם לשאול את עצמם 'מה אני רוצה, מה החלום שלי?' ללא כל התחשבות בסביבה/חברים או הדרך 'המפרכת'. והטיפ השני שלי הוא פשוט להינות. תהנו מהדרך. ללא ספק צבא זו חוויה, אם תבחרו בכך".

דנה רחמני.
דנה רחמני.
צילום: דובר צה"ל
תגובות