מדריך: יום סיירות - מה עושים ביום הזה?. צילום: דובר צה"ל

מדריך: יום סיירות - מה עושים ביום הזה?

לאחר שעברתם את הצו הראשון וקיבלתם פרופיל וקב"א מתאימים, תוזמנו ליום סיירות. מה עושים ביום הזה, מה הוא קובע ואיך אפשר להתכונן אליו?

לאחר שעברתם את הצו הראשון ובמידה ונמצאתם מתאימים ליחידות המובחרות (פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים, קב"א 52-56) ישלח אליכם זימון ליום סיירות. יום זה הוא יום מיון ליחידות: סיירת מטכ"ל, שייטת 13, שלדג, יחידת הצוללות, 669 וקורס חובלים של חיל הים. יום סיירות נערך פעמיים בשנה בחודשים ינואר ויולי במכון וינגייט, והוא מועבר על ידי בוגרי הסיירת. ליום זה צריך להביא טופס זימון, תעודה מזהה, שאלון רפואי מלא וחתום בידי רופא, חולצת טריקו לבנה ובגדים נוחים, נעלי ספורט טובות, בגדים להחלפה ושעון בשביל לקיחת זמנים.

אז מה קורה ביום סיירות?

לאחר שהגעתם למכון וינגייט אתם תעברו הרשמה ואז ינתן לכם מספר גב. מיד אחרי זה הם תיגשו לעשות בדיקות אצל הרופא ולבסוף תתחילו לעבור את ששת החלקים של יום הסיירות.

חלק ראשון - ריצת 2,000 מטר

תתחילו לעשות חימום עם קבוצה של 50 עד 70 אנשים, איתם גם תרוצו את ריצת ה-2,000. ריצת ה-2,000 מתפרסת ל-400 מטר של משטח ריצה ישר, 200 מטר עלייה, 200 מטר קטע ישר ו-200 מטר ירידה, לאחר ה-1,000 מטר יסמנו אתכם בטוש, לשם הוכחה שעברתם את נקודת הדרך הזאת.

ריצת ה-2,000 מהווה ציון למבחן הבר-אור וחלוקה לקבוצות שוות. תשמרו על עצמכם במהלך הריצה ותנסו לתת את המקסימום בלי לפגוע בעצמכם.

חלק שני - מנוחה

בחלק זה תקבלו מנוחה לאחר הריצה. בזמן המנוחה תקבלו שאלון העדפות של יחידות שונות למילוי ואולי גם תקבלו לעשות עבודות רס"ר. אל תשכחו לשתות מים בדגש על הסדרת הדופק. תמתחו כדי שלא יתפסו לכם השרירים ותאכלו משהו קטן (תפוח או חטיף אנרגיה).

חלק שלישי - ספרינטים

בחלק זה תתפצלו לצוותים שבכל צוות יש 15 אנשים: 5 אנשים שעשו תוצאה של מעל 10 דקות בריצה, 5 אנשים שעשו תוצאה של 8 עד 10 דקות בריצה ו-5 אנשים שעשו תוצאה של מתחת ל-8 דקות בריצה. חלק זה נמשך כחצי שעה והוא חלק מאוד פיזי. תלכו עם שלושה מפקדים שכל אחד מהם הוא יוצא אחת הסיירות, תיקחו ציוד כמו אלונקה, 2 ג'ריקנים, תיק מלא בכוסות שתייה, שקי חול ושלושה כיסאות למפקדים שלכם. תגיעו לדיונה ומשם אתם תתחילו לרוץ לנקודה שהמפקדים יגידו לכם.

חלק רביעי - סחיבת שקים

בחלק זה אתם תצטרכו למלא את השק בעזרת דלי עם סימון, אתם תמלאו את הדלי פעם אחת ותשימו את כל החול בשק ותעשו זאת פעם נוספת. לאחר מכן המפקדים יתנו לכם נקודה לרוץ אליה ותצטרכו לרוץ אליה ולחזור כל פעם ולצעוק את מספר ההקפות שעשיתם חשוב להיות אמינים. אורך קטע זה הוא כחצי שעה.

חלק חמישי - חפירת בור

בחלק זה תצטרכו לחפור בור. לרוב בחלק זה יש שלושה סגנונות של חפירת בור - חפירת בור מטר על מטר, חפירת בור מטר על מטר ועומק מקסימאלי וחפירת בור מטר ומטר עומק ואורך מקסימאלי. תינתן לכם בערך כחצי שעה להשלים את החפירה ולאחר מכן המפקדים יעברו אחד-אחד וישאלו אם הוא עמד במשימה ואיזה ציון הוא יתן לבור שלו. גם פה האמינות חשובה.

חלק שישי - אלונקה

אתם תתבקשו להכין אלונקה עם שלושה שקי חול עליה. בהמשך תוזנקו לנקודה של החלק השלישי וארבעת הראשונים שיחזרו מנקודה זו יקחו את האלונקה לעוד סיבוב, ואלה שלא הגיעו ראשונים יצאו גם הם לעוד סיבוב בלי האלונקה.

אילוסטרציה © דובר צה"ל

סיום היום

לאחר שעברתם את כל החלקים והדבר היחידי שעובר לכם בראש זה המיטה שמחכה לכם בבית, המפקדים יסכמו לכם את היום וישאלו כל אחד מה ואיפה הוא רוצה לשרת. בסיום היום אתם תחזרו מהדיונות עם הציוד שלקחתם אל האוהל המרכזי, תסדרו אותו ותצטרכו למלא שאלון סוציומטרי שבו מבקשים מכם לדרג את חברי הצוות בנושאים שונים.

על התשובות עונים במקום. אם עברתם את היום, יקריאו את המספר שקיבלתם ויחד עם זה יגידו לכם לאיזה סיירת התקבלתם.

טיפים למהלך היום

חשוב להיות נחמדים לכולם, המפקדים לא בודקים רק יכולות פיזיות אלא גם את היכולות החברתיות שלכם, לדוגמה: לעודד חבר לקבוצה שנשבר או לתת יד אם מישהו נפל. אל תוותרו אף פעם תמשיכו כמה שאתם יכולים, תתנו מעצמכם תמיד את ה-100%.

אל תשכחו שאתם בתחרות עם האנשים שבצוות שלכם, רוצו על האדמה הקשה בחוף זה יותר קל מאשר לרוץ על החול הרך. אם יש לכם זמן של מנוחה תנסו להתחבר ולהכיר את מי שאתכם בצוות.

בזמן מנוחה תישארו זקופים, אל תראו שאתם עייפים, ואל תשתו הרבה מים כדי שלא תרגישו צורך להקיא במהלך הריצה. בנוסף, חשוב לדבר בקול רם עם ביטחון כאשר מפקדים שואלים אתכם שאלה.

איך אפשר להתכונן ליום זה?

עכשיו כשאתם יודעים איזה פעילות פיזית תדרש ממכם ביום זה אתם יכולים להכין את עצמכם יותר, הקפידו על אימונים רציפים ותזונה נכונה ואם יש לך גם ים בעיר אז הרווחתם!

בהצלחה!

תגובות