מדריך: אשכול דוברות ומידע. צילום: דובר צה"ל

מדריך: אשכול דוברות ומידע

חולמים להגיע לגלי צה"ל, עיתון "במחנה" או דובר צה"ל? רוצים לדעת מה הדרך להגיע לשם ומה המיונים? הכתבה בשבילכם

אשכול דוברות ומידע בצה"ל הכולל בתוכו את גלי צה"ל, עיתון "במחנה" ושאר יחידות הדוברות מיועדים למלש"בים המסיימים כיתה י"ב ומעוניינים בקריירה תקשורתית בצבא. לפני תחילת המיונים יש מספר דברים שכדאי לדעת. בנים בעלי פרופיל קרבי (72 ומעלה) לא מקבלים חוברת העדפות ולכן לא יכולים לסמן את אשכול דוברות ומידע, במידה ועדיין ברצונם לקבל אישור ולנסות להתקבל, עליהם לשלוח מכתב לאשכול, מחלקת הדרכה. בנות יכולות להתקבל בכל פרופיל אשר מתאים לשירות צבאי.

חוץ מהפרופיל, אתם צריכים לקבל נתונים גבוהים בצו ראשון, במבחני הדפ"ר לפחות 70, בקב"א לפחות 54 וכמובן שציון טוב בחלק העברית באימות נתונים (את הציון הנ"ל אתם לא מקבלים). במידה וקיבלת זימון למבחנים עליכם לבחור מה אתם מחפשים באשכול:

גלי צה"ל - כפי שכולנו יודעים, גלי צה"ל נחשבת לתחנת הרדיו מבין הפופולריות בישראל והדרך אליה לא פשוטה. אם אתם אנשים של רדיו, יודעים לדבר בצורה רהוטה, לערוך מוזיקה ומעוניינים בחדשות אז תמהרו לסמן את גלי צה"ל. אבל רגע, גלי צה"ל הוא אחד מהמקומות היותר קשים להתקבל אליהם. התפקיד יעזור לכם בעתיד באופן משמעותי עבור כל מי שירצה לעסוק בתקשורת בעתיד וישים אתכם צעד אחד קדימה לפני כולם (או תצטרפו אלינו וזה בכלל יקדם אתכם!).

במחנה - כתב בעיתון הצבאי "במחנה" לא שונה כל כך מגלי צה"ל דורש המון כישרון, נחשב לתפקיד בכיר ומשמעותי ביותר. תצברו ניסיון בכל הקשור לעיתונאות, בין אם זה כתיבה ובין אם זה צילום, עריכה והפקה. כחלק מהתפקיד האינטנסיבי תצטרכו לראיין חיילים, ולדווח על כל המתרחש שקורה בצה"ל.

דובר צה"ל - חטיבה באגף המבצעים של צה"ל, המייצגת אותו לגורמי חוץ ופנים. תפקיד איכותי העוסק ביחסי ציבור ולא מעט פוליטיקה צבאית. באחריותכם לפרסם מידע אמין המייצג את החייל הפשוט והארגון כולו בצורה האפקטיבית והמהירה ביותר. ידע נרחב בהיסטוריה הישראלית והבנה עמוקה במתרחש ביום יום. יכולת לענות ולהסביר בנושאים הנ"ל.

תהליכי המיון

שלב המיונים הראשון, בא לשקף את האינטליגנציה שלכם והבקיאות שלכם במתרחש בעולם ובחברה הישראלית בפרט. מורכב ממבחן ידע כללי, בהיקף של כ-100 שאלות בנוסח אמריקאי בנושאים מגוונים. מבחן מפה, בו עליכם לסרטט מפה, כולל את הגבולות המדיניים וציון של היישובים בישראל. כמו כן אליכם לשקף ידע עיתונאי ויכולת התמודדות עם סיטואציות בנושא. להפגין ידע בתרבות ויכולת הקראת טקסטים בצורה רהוטה וברורה בפני וועדה. עליכם לבחור לאיזה אשכול תרצו להשתייך. המיון השני והשלישי משתנה בין היחידות.

בגלי צה"ל תדרשו לענות על שאלון אישיות, ולהתמודד עם משימות העוסקות בעיקר באינטליגנציה. לאחר מכן תצטרכו לעבור סימולציה למסיבת עיתונאים, תתבקשו להסביר ולהגיש את הנושאים של "מסיבת העיתונאים". בשלב השלישי תוזמנו לוועדה הבוחנת את כושר ההתמודדות שלכם עם מצבים של מבוי סתום תוך כדי ראיון.

בעיתון ב"מחנה" לאחר מילוי הטופס האישי, בו תספרו על עצמכם (שימו לב שבהמשך ישאלו על הדברים שכתבתם לכן יש לדבר בכנות). תוזמנו לשיחה עם העורך הראשי אשר יסקר את היכולת העיתונאית שלכם, יבדוק את הידע הכללי הנרחב שלכם ובסופו של דבר יאפשר לכם לכתוב כתבה שתבדוק את כושר ההבעה בכתב שלכם. במיון השלישי, זוהי הבחינה הבודקת נטו את הכישרון שלכם ככתבים. זאת אומרת, אופן כתיבת שאלות לאישים, ראיון עם דמות מוכרת, סיקור וכתיבה כביכול כבר לעיתון. השלב הרביעי והאחרון זוהי ועדת הקבלה, ובדומה לגל"צ גם כאן ינסו להוריד את הבטחון העצמי שלכם ולבדוק את כושר ההתמודדות שלכם במצבים כאלו.

במיון השני של דובר צה"ל, תקבלו שאלון אישי כמו במיונים של "במחנה". לאחר מכן ישאלו אתכם שאלות ותצטרכו להראות אמון ודיוק בפרטים, להראות ידע ועניין בנושאים הרלוונטיים לחברה. לאחר מכן תפגשו פסיכולוג אשר יבדוק את אופייכם. יתכן ותצטרכו להביע את עצמכם בעל פה באנגלית. לסיום השלב השלישי כפי שבאחרים, שלב הוועדה הסופית בו ישבו עיתונאים בכירים וקצינים אשר ינסו להוריד את הביטחון האישי שלכם.

תגובות