המדריך: מהם השלבים כדי להגיע ללהקה צבאית?. צילום: דובר צה"ל

המדריך: מהם השלבים כדי להגיע ללהקה צבאית?

אתם יודעים לשיר וחולמים להיות בלהקה צבאית? פה תוכלו לקבל את כל הטיפים וכל מה שצריך לעשות כדי להיות מוכנים למיונים, פלוס השלבים שאתם צריכים לעבור כדי להתקבל

הלהקה הצבאית היא להקה שנועדה במטרה לממש צרכים צבאיים, כמו טקסים, הופעות לבידור החיילים בעת שירותם הצבאי ועוד. בצה"ל יש מספר להקות צבאיות המפוזרות ברחבי הארץ, אבל העיקריות מבניהן הן כמובן להקת הנח"ל, להקת פיקוד צפון, להקת פיקוד מרכז, להקת פיקוד דרום, להקת גייסות השריון ולהקת חיל הים.

המיונים ללהקות הצבאיות פתוחים לכל המועמדים לשירות בצה"ל, בנות עם כל פרופיל יכולות להיבחן ללהקה הצבאית, לעומת בנים שיכולים רק אם הפרופיל שלהם מתחת ל-64. למיון מקצועות הבידור בצה"ל, כמו להקה או תיאטרון צה"ל, יוכלו להגיע גם נערים אשר עברו/יעברו מיונים ליחידות או תפקידים שונים. המיונים ללהקות צבאיות ולתיאטרון צה"ל הם חד פעמיים, כלומר, אין אפשרות להיבחן לאחר הגיוס שוב, אלו מיונים קדם צבאיים.

מי שמעוניין להשתלב בלהקה הצבאית צריך לפנות במהלך חודש נובמבר, בעודו תלמיד בכיתה י"ב, ללשכת הגיוס בה הוא עובר את תהליך המיון ולבקש להגיע לכנס השנתי של הלהקות הצבאיות. מדי שנה בחודש דצמבר מתקיים הכנס המיוחד, בו נחשפים המועמדים לפעילות הלהקות, מקבלים הסברים על תהליך המיון ונרשמים למבחנים. בכנס מקבלים תאריך לאודישן במקצועות השונים.

הכנה למיונים בתחום השירה: עלייך להכין שני שירים בעלי אופי שונה - שיר קצבי ושיר שקט וכמובן ללמוד אותם היטב, אין להיכנס עם מילים לתוך הבחינה. אין אפשרות לגשת פעם שנייה לבחינה, אין מועדי ב' ואין הזדמנויות נוספות, מה שאומר שאתם חייבים לתת את כל מה שאתם יכולים.

ליווי השירה: באפשרותך לבחור באחת מן האפשרויות הבאות לליווי שירתך, או שירה בלווי פסנתרן מקצועי מטעם צה"ל (במידה ובחרת בשיר שאינו מוכר, חובה להגיע עם דפי תווים), או הבאת "פלייבק" על גבי דיסק (CD) או להגיע עם נגן ליווי מהבית, אם יש לכם איזה חבר או בן משפחה שאתם מנגנים איתו, תוכלו להביא אותו כדי שיוכל ללוות אתכם (פסנתרן / גיטריסט).

השלבים העיקריים בדרך לתפקיד

השלב הראשון - סינון ראשוני. מומלץ להקדים כדי להיות בין הנבחנים הראשונים, כיוון שיש הרבה מאוד נבחנים וככל שתקדימו כך תצאו מהבחינה מהר יותר. אתם נכנסים לאולם, יחד עם עוד עשרים אנשים, בו אתם מבצעים את אחד השירים שבחרתם מול הבוחנים. את התשובות תקבלו באופן מיידי, שעה לאחר שנבחנתם כבר תהיו עם תשובה ביד.

השלב השני - כל אותם המוכשרים שעברו את השלב הראשון מגיעים למבחן האמיתי, מי מתאים ומי פחות ללהקה. בשלב זה תקבלו זמן רב יותר מול הבוחנים ומומלץ לבצע את השיר השני, שלא הספקתם לשיר בשלב הראשון, כדי להראות גיוון ביכולתכם. בתום השלב הזה תדעו אם עברתם לשלב האחרון של הבחינות.

השלב השלישי - לשלב זה כבר לא צריך להכין שום שיר. הוא מתבסס בעיקר על שמיעה מוזיקלית ותפיסה של שירים. נציג הבוחנים מלמד שיר מוכר (למקרה שחלק מהנבחנים לא מכיר) וקול שני לאותו השיר, עליכם להתחלק לזוגות ולבצע את השיר פעמיים, פעם כשאתם מבצעים מלודיה ופעם בביצוע הקול השני. בבחינה זו בוחנים למעשה את יכולתכם לעבוד עם פרטנר וללמוד כיצד להשתמש בקול ועוצמתו בשיר.

ראיון אישי - הכישרון זה לא הכל. ישנו תנאי הכרחי נוסף והוא האישיות. בחינת אישיות, אשר ממוקמת לעיתים אחרי השלב השני או השלב השלישי, תלוי בכמות הנבחנים. שלב זה הוא שלב פסיכולוגי, בו פסיכולוג שואל אתכם שאלות ובוחן את יכולתכם להסתגל למערכת הנוקשה של גופי הבידור בצה"ל. השאלות מנסות לבדוק את יכולתכם לשיר או לשחק במצבי לחץ, להתמודד עם חברי להקה נוספים אשר לא תמיד תסתדרו איתם, ועד כמה אתם מעוניינים לשרת בתפקיד זה.

תגובות