המר על האוסקר - אלמוג הלר. צילום: יחסי ציבור

המר על האוסקר - אלמוג הלר

בדרך לאוסקר עוצרים ב"פרוגי" - כתבינו אלמוג הלר ויהל כבירי התיישבו, שתו כוס שוקו והחלו להמר על תוצאות טקס פרסי האוסקר ה-86, שיערך ביום ראשון הקרוב. אלו הם ההימורים הספק מחושבים ספק רנדומליים של מר הלר

קוראים יקרים, עוברי אורח וחייזרים שאיבדו את דרכם, ברוכים הבאים ל"המר על האוסקר" - השעשועון הלא ממש שעשועוני מבית "פרוגי: שעשועונים לא ממש שעשועונים". כפי ששמו רומז, ב"המר על האוסקר" איננו מהמרים על מיליונים אלא על תוצאות טקס פרסי האוסקר, אותו מקיימת מדי שנה האקדמיה האמריקאית לקולנוע.

עוד במדור התרבות של פרוגי:
ג'ניפר לורנס לוקחת הפסקה ממשחק
הפקה מטורפת לשמיניסטים. מתי?
אן משפחה טובה מזו. בקרוב על המסך

הפעם, "בתכנית" הראשונה של "המר על האוסקר", אני, אלמוג הלר, וכתב "פרוגי" - יהל כבירי (לא בדיוק חברים באותה אקדמיה אמריקאית, אבל מגניבים הרבה יותר) התכנסנו כדי לזרוק ניחושים ספק מחושבים ספק רנדומליים על הזוכים בטקס פרסי האוסקר ה-86, אשר יערך ביום ראשון הקרוב, ה-2 במרץ, בלוס אנג'לס. כבירי ואני התמקדנו בקטגוריות הסרט, הבמאי, השחקן, השחקנית, שחקן המשנה ושחקנית המשנה (גם כי אלו הקטגוריות המעניינות ביותר וגם כי אין לנו זמן או כוח להמר על שאר הקטגוריות). את ההימורים של יהל תוכלו למצוא בקישור הזה, ואילו הניחושים שלי מונחים כאן לפניכם:

הסרט הטוב ביותר

המועמדים: "12 שנים של עבדות", "הזאב מוול סטריט", "היא", "קפטן פיליפס", "חלום אמריקאי", "כח משיכה", "מועדון הלקוחות של דאלאס", "נברסקה", "פילומנה".

מי צריך לזכות: המבחר השנה היה לא רע בכלל, אפשר לומר אפילו משובח, ובכל זאת לא היו לי יותר מדי התלבטויות לגבי הבחירה שלי - לא ולא, ידעתי כבר זמן רב ש"היא" הוא המועמד הראוי ביותר לזכייה בפרס היוקרתי. אפילו בחודש שעבר יכולתי לספר לכם בבטחה כי סרטו החדש של ספייק ג'ונס הוא "לא רק מגדולי סרטי הרומנטיקה של כל הזמנים, אלא גם אחד מסרטי המדע הבדיוני הטובים ביותר שנוצרו אי פעם", כך שאין זה פלא של ממש שבחרתי בו כאחד שצריך לזכות בפרס "הסרט הטוב ביותר".

מי יזכה: אמנם עם כמה שאני בטוח שמר ספייק ג'ונס מאושר לשמוע שאת לבי הוא כבש, אני בטוח אף יותר שהוא יעדיף אם סרטו אשכרה יזכה בפסלון הזהב. ובכן, חבל - זה לא עומד לקרות: אם אני צודק, הקרב האמתי השנה על פרס "הסרט הטוב ביותר" הוא בין "כח משיכה" האוברייטד (הוא אפילו זכה בפרס "הסרט הכי אוברייטד" בכתבת סיכום השנה של "פרוגי") לבין "נברסקה" הנהדר בעל הגימיק המיותר (באמת שאין שום סיבה טובה שהסרט יהיה בשחור/לבן). עכשיו, אני באופן אישי הייתי מהמר על "כח משיכה" כי למרות שחברי האקדמיה מתים על שחור/לבן, הבאזז סביב סרטו החדש של אלפונסו קוארון כל כך גדול עד שאפילו החבר'ה האלה לא יוכלו להתעלם ממנו.

הבמאי הטוב ביותר

המועמדים: סטיב מקווין, "12 שנים של עבדות"; אלפונסו קוארון, "כח משיכה"; דייויד או. ראסל, "חלום אמריקאי"; מרטין סקורסזה, "הזאב מוול סטריט"; אלכסנדר פיין, "נברסקה".

מי צריך לזכות: מרטין סקורסזה, ואני לא מתלבט אף לא לרגע קט. אולי הייתי מתלבט אילו ספייק ג'ונס היה מועמד, אבל היות והוא לא, פרס "הבמאי הטוב ביותר" צריך ללכת לסקורסזה שעל אף גילו המופלג (שבעים ואחד, במידה שתהיתם) הצליח לביים סרט בועט וחסר מעצורים שכולל משחק מצוין ורווי באנרגיות מטורפות, כזה שנשאר קצבי לאורך כל הדרך וממשיך לעניין ולשעשע את הצופה בכל רגע נתון - ומדובר בהרבה רגעים, שלוש פאקינג שעות של רגעים.

אז קיצר, סקורסזה, הפתעת אותי בנאדם. עדיין יש לך את זה, אתה עדיין חיית מסיבות, ואם על כל הדברים הללו לא נותנים אוסקר - אני לא יודע על מה כן.

מי יזכה: גם הפעם אני חושש שמשאלת לבי לא תתגשם - סקורסזה לא יזכה. גם סטיב מקווין לא יזכה, וכך גם אלכסנדר פיין. מי שכן יכול לזכות הוא אלפונסו קוארון, ואם לא הוא אז דייויד או. ראסל.

כפי שבוודאי כבר הספקתם להבין, מבחינתי קוארון לא ראוי לפרס, כי במאי שמאשר תסריט כמו זה של "כה משיכה" ממש לא נחשב בעייני במאי טוב, ולכן אם הייתי צריך לבחור בין השניים תהיו בטוחים שהייתי הולך על ראסל מבלי למצמץ. אבל יודעים מה? לא הייתי בוחר בו רק בגלל שאני לא מתלהב מקוארון, אלא מאחר שבאופן כללי "חלום אמריקאי" הוא אחלה בחלה של סרט ויותר מזה - ראסל הוא במאי נהדר, ומה שהופך אותו לכזה היא בעיקר העובדה שהוא יודע לביים את השחקנים שלו: אם תשימו-לב, בשנים האחרונות קטגוריות המשחק מורכבות משחקנים שהופיעו בסרטים שראסל ביים. חלק מהשחקנים האלה אף זכו בפרס עצמו ולא רק במועמדות - זה קרה לכריסטיאן בייל עם "פייטר" (זכייתו הראשונה באיש הזהוב) ולג'ניפר לורנס עם "אופטימיות היא שם המשחק" (זכייה שהפכה אותה לאחת הזוכות הצעירות ביותר בהיסטוריית האוסקר).

אז כן, אני חושב שבתור במאי דייויד או. ראסל עושה עבודה מצוינת והגיע הזמן שהוא גם יזכה בכבוד הראוי לו על כך. SO, אם סקורסזה לא יזכה, יהיה זה מחזה משובב נפש לצפות בראסל עולה על בימת האירוע כדי לקחת את הפרס.

השחקן הטוב ביותר

המועמדים: מתיו מקונוהיי, "מועדון הלקוחות של דאלאס"; לאונרדו דיקפריו, "הזאב מוול סטריט"; צ'יווטל אג'יפור, "12 שנים של עבדות"; ברוס דרן, "נברסקה"; כריסטיאן בייל, "חלום אמריקאי".

מי צריך לזכות: שמעו, כריסטיאן בייל הוא השחקן האהוב עליי ואני באמת חושב שהוא ראוי למועמדות שלו (בין השאר כי הוא גילח את ראשו והעלה עשרים קילו של שומן כדי להיכנס לתפקיד), אבל אם נהיה כנים - אני מאמין שהשנה לאונרדו דיקפריו הוא זה שצריך לזכות בפרס השחקן.

יכולתי לזיין לכם את השכל בשטויות ולומר שזה שהוא מעולם לא זכה בפסלון האוסקר זה לא בסדר. תכלס, זה באמת לא בסדר, אבל לא זוהי הסיבה שבגללה דיקפריו האפיל על בייל יקירי, לא - הכל מסתכם בסצנה אחת מתוך "הזאב מוול סטריט" שבה ג'ורדן בלפורט (דיקפריו) מנסה להגיע אל מכוניתו שנמצאת בסך הכל כמה צעדים ממנו, ממש במרחק יריקה, אך מתקשה לעשות זאת היות והוא מסומם מהתחת.

לא אומר ששאר הופעתו בסרט לא הייתה טובה (זה יהיה שקר), אך בסצנה הזו דיקפריו הוכיח לי טוב יותר מאי פעם שכריזמה היא לא המעלה היחידה שטמונה בו.

מי יזכה: ת'אמת, דיקפריו יכל לזכות... אלמלא מתיו מקונוהיי היה עושה את "תרגיל כריסטיאן בייל" המבטיח שבחים על ימין ועל שמאל לכל שחקן שמוכן להרעיב את עצמו למען התפקיד. זה הצליח לבייל ב"פייטר" וזה יעבוד למקונוהיי עם "מועדון הלקוחות של דאלאס". יהיה משעשע אם בייל יפסיד את הפרס דווקא בשנה שבה הוא מעלה משקל במקום להוריד, אבל מנגד זה גם לא יהיה לא צודק לגמרי, הרי מקונוהיי לא רק השיל מעצמו עשרים ואחד קילו - הוא אף הפגין כישרון משחק פנטסטי, כזה שלגמרי מצדיק את המועמדות שלו.

השחקנית הטובה ביותר

המועמדות: קייט בלאנשט, "יסמין הכחולה"; ג'ודי דנץ', "פילומנה"; סנדרה בולוק, "כח משיכה"; איימי אדאמס, "חלום אמריקאי"; מריל סטריפ, "אוגוסט: מחוז אוסייג'".

מי צריכה לזכות: גילוי נאות: לא צפיתי לא ב"פילומנה" (להגנתי יאמר כי הסרט הגיע רק עכשיו אל בתי הקולנוע בארץ) ולא ב"אוגוסט: מחוז אוסייג'" (שהגיע לישראל מזמן וסתם לא ראיתי), אז אין לי שמץ של מושג איך תיפקדו השנה ג'ודי דנץ' ומריל סטריפ כשחקניות. לעומת זאת, כן צפיתי בחדש של וויד אלן - "יסמין הכחולה" - ולמרות שהסרט עצמו מאכזב, המשחק של קייט בלאנשט כל כך מוצלח עד שהצופה ממש מרגיש את הטירוף והמלנכוליה שאופפים את הדמות אותה היא מגלמת, דבר המונע ממנו להשתעמם למוות (זה עדיין לא היה לונה פארק, אבל הצפייה בסרט לא הייתה סבל מוחלט הודות להופעתה). GO בלאנשט!

מי תזכה: כאמור, לא ראיתי את "אוגוסט: מחוז אוסייג'", אבל משום מה יש לי תחושה חזקה שמריל סטריפ תיקח את הפרס. למעשה, אני ממש יכול לדמיין את הרגע שבו היא עולה על בימת האירוע כדי לקחת את הפסל הזהוב. אולם במקביל, בדיוק באותה המידה אני גם יכול לדמיין סיטואציה מבאסת שבה סנדרה בולוק קוטפת את הקטגוריה - לא כי היא יודעת לשחק חס וחלילה, אלא בגלל שאיכשהו נופצה שמועה שקרית לפיה היא הייתה עוצרת נשימה ב"כח משיכה".

אני מאוד מקווה שבולוק לא תיקח את הפרס, אבל ההיסטוריה מלמדת אותנו שחברי האקדמיה לא תמיד עושים את הבחירה הנבונה ביותר, כך שזכייתה בהחלט אפשרית.

שחקן המשנה הטוב ביותר

המועמדים: ג'ארד לטו, "מועדון הלקוחות של דאלאס"; מייקל פאסבנדר, "12 שנים של עבדות"; בראדלי קופר, "חלום אמריקאי"; ברקאד עבדי, "קפטן פיליפס"; ג'ונה הייל, "הזאב מוול סטריט"

מי צריך לזכות: וואו, זה קשה: מצד אחד יש את ג'ונה היל שלא סתם הפך לסופרסטאר מצליח, ומצד שני ניצב לו ג'ארד לטו שמוכיח פעם אחר פעם שמוטב יהיה אם הוא ינשור משירה ויתמקד בקריירת המשחק שלו.

למרות שהמאבק בין השניים צמוד ואף על פי שג'ונה מספק כמה רגעים בלתי נשכחים ב"הזאב מוול סטריט", החלטתי לבחור בג'ארד, שמגלם ב"מועדון הלקוחות של דאלאס" את דמותו של רייאון - טרנסג'נדר החולה באיידס. יכול מאוד להיות שאני מכור, יש מצב שאני נותן את קולי ללטו סתם כי הוא מאופר בסרט כמו אישה, אבל אני מעדיף להאמין שזה לא נכון ושבחרתי בו מאחר שהוא משחק ממש טוב. כך או כך, אני מקווה שהוא יהיה זה שיזכה.

מי יזכה: תאמינו או לא, אבל לפי דעתי ג'ארד לטו לא רק צריך לזכות - הוא גם יזכה. לפי ההימור שלי, כל הקטע הזה של הטרנסג'נדר יעבוד גם על חברי האקדמיה, כי אם "תרגיל כריסטיאן בייל" הוא קלף מנצח, אז לגלם טרנסג'נדר = ג'וקר.

שחקנית המשנה הטובה ביותר

המועמדות: לופיטה ניונגו, "12 שנים של עבדות"; סאלי הוקינס, "יסמין הכחולה"; ג'ניפר לורנס, "חלום אמריקאי"; ג'ון סקוויב, "נברסקה"; ג'וליה רוברטס, "אוגוסט: מחוז אוסייג'".

מי צריכה לזכות: כל אחד ואחד מתושבי כדור הארץ מטורף על ג'ניפר לורנס, ולא סתם - מעבר לכך שהיא מותק של בנאדם (לטעימה מרגעיה החמודים ביותר, לחצו כאן), ג'ניפר היא שחקנית מצוינת. ב"חלום אמריקאי" כישרון המשחק שלה מוצג במלוא הדרו, עד כדי הצדקת הזכייה שלה בפרס "שחקנית המשנה הטובה יותר".

מי תזכה: ג'ון סקוויב, אבל לא כי הופעתה ב"נברסקה" גוברת על זו של ג'ניפר ב"חלום אמריקאי", אלא בגלל שהגברת כבר בת שמונים וארבע - היא לא נעשית צעירה יותר עם השנים ועד כה היא לא זכתה באוסקר (למעשה, זוהי המועמדות הראשונה שלה), ויש לי הרגשה שחברי האקדמיה לא יתנו לה למות בלי פרס אחד ברזומה. בין אם אני צודק ובין אם לא, הרשו לי לספר לכם כי סקוויב מוצלחת מאוד ב"נברסקה", ולמרות שהייתי רוצה לראות את ג'ניפר עם אוסקר נוסף ביד, זה לא יהיה סוף העולם אילו הקשישה תיקח את הזכייה.

ובכן, אלו הם ההימורים שלי. על אילו סרטים אתם מהמרים?

תגובות