פיגוע דקירה: רב"ט דביר שורק הוא החייל שנרצח. צילום: באדיבות המשפחה

פיגוע דקירה: רב"ט דביר שורק הוא החייל שנרצח

גופתו של החייל דביר (יהודה) שורק (19) מעפרה, תלמיד ישיבת ההסדר אור תורה מחניים, אותרה ליד קיבוץ מגדל עוז בגוש עציון

רב-טוראי דביר (יהודה)  שורק, בן 19 מהיישוב עפרה בבנימין, הוא החייל שנרצח בפיגוע דקירה וגופתו אותרה הבוקר (יום ה') ליד הקיבוץ מגדל עוז בגוש עציון. הנרצח, תלמיד ישיבת ההסדר אור תורה מחניים, הוא בנם של רחל ויואב שורק, פובליציסט ועורך כתב העת השילוח. סבו של הצעיר, הרב בנימין הרלינג, נרצח בפיגוע ירי בהר עיבל ליד שכם באוקטובר 2000 כשדביר היה בן שלושה חודשים כשמחבלים פלסטינים פתחו אז באש לעבר קבוצת מטיילים.

כוחות הביטחון הוזעקו למקום ופתחו בסריקות נרחבות. מתחזק החשד שהפיגוע כלל חטיפה. החייל, שהיה במסלול לימודים בישיבה של רשת אור תורה סטון, כנראה לא נרצח במקום שבו אותרה הגופה. לפי ההערכות, המחבלים הגיעו במכונית וברחו לאחד הכפרים באזור. על פרטי חקירת האירוע הוצא צו איסור פרסום.

אביו של הנרצח הגיע בלילה לאזור שבו אותרה הגופה בתום חיפושים ממושכים ונרחבים. כאמור, אביו של הרצח פובליציסט ובעבר ערך מוסף ספרותי בעיתון "מקור ראשון" ואת המגזין "סגולה". האב כתב בקבוצת וואטסאפ של עיתונאים: "ה' נתן וה' לקח".

הנרצח דביר שורק ז
הנרצח דביר שורק ז"ל לצד אביו יואב

הרב שלמה וילק, ראש ישיבת ההסדר שבה למד החייל שנרצח, סיפר באולפן ynet: "הוא נסע לקנות מתנות לצוות הישיבה לקראת סוף השנה. הוא נמצא כשהוא דקור ומחובק עם הספרים שקנה לרבנים שלו. הוא החליט לא לקנות ספר דתי, אלא את הספר האחרון של דויד גרוסמן, איתו הוא נמצא מחובק".

הרב וילק הוסיף: "אחד האתגרים שלנו הוא להיזהר מלהפוך את הרצח לתחושות שנאה, פחד והתרחקות. אסור לנו להידרדר במדרונות בהם מנסים לגלגל אותנו ולהיות כמו הצוררים".

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "בשעות הבוקר המוקדמות נמצאה גופת חייל עם סימני דקירה על גופו בסמוך ליישוב בחטיבה המרחבית עציון. החייל נמצא במסלול לימודי ישיבה. כוחות צה"ל, שב"כ ומשטרה נמצאים בנקודה וסורקים במרחב". בין היתר נכנסו כוחות הביטחון לכפר הפלסטיני בית פג'אר הסמוך. הכוחות חוסמים צירים ואוספים תיעוד ממצלמות אבטחה.

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס עדכן כי "במהלך הלילה קיבלנו דיווח על נער בן 18 שקרוביו לא הצליחו ליצור איתו קשר משעות הערב המאוחרות. הם דיווחו לנו מאוחר מאוד בלילה. הקפצנו כוחות במרחב חטמ"ר עציון ובהם גששים. במהלך הלילה, סביב 3:00-2:30 מצאו הכוחות את גופת הנער ליד הכניסה למגדל עוז. מותו נקבע. הוא נדקר ונהרג. אנו מבינים שמדובר בפיגוע טרור. על גופו נמצאו פצעי דקירה. עדיין רב הנסתר על הגלוי".

תא"ל מנליס הוסיף כי "הוא התחייל גיוס לצה"ל אבל טרם ביצע שירות בצה"ל, הוא היה על אזרחי ועדיין בשלב הלמידה בישיבה. עיבינו את ההגנה באזור וכעת תגבור הכוחות הוא פנימי על בסיס אוגדת איו"ש. למיטב ידיעתנו, הוא היה לבדו". ההרוג מוגדר חלל צה"ל, שכן היה חייל בשלב לימודי הישיבה שלו.

הג'יהאד האיסלאמי בירך על הפיגוע, וכינה אותו הירואי: "הוא מעביר מסר חשוב לנוכח שביתת האסירים".

תגובות