הדרכים בהן יכולה מדינה לעודד עבודות מהבית. FREEPIK

הדרכים בהן יכולה מדינה לעודד עבודות מהבית

מודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית יכול להועיל לכלכלתה של כל מדינה בדרכים רבות. הוא גם עשוי להעלות את רמת החיים של תושביה, לשפר את איכות חייהם ולתרום מאוד לרווחתם. לכן אחת השאלות הגדולות שאמורות להעסיק את קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות הינה: איך מעודדים זאת? איך גורמים לכמה שיותר מעסיקים לעבור למודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית? איך גורמים לכמה שיותר עובדים לעבור למודל הזה ולהתחיל לעבוד מביתם הם במקום ממקום עבודה ייעודי?

בשיתוף עם עבודות מהבית

תוכן שיווקי

מודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית יכול להועיל לכלכלתה של כל מדינה בדרכים רבות. הוא גם עשוי להעלות את רמת החיים של תושביה, לשפר את איכות חייהם ולתרום מאוד לרווחתם. לכן אחת השאלות הגדולות שאמורות להעסיק את קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות הינה: איך מעודדים זאת? איך גורמים לכמה שיותר מעסיקים לעבור למודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית? איך גורמים לכמה שיותר עובדים לעבור למודל הזה ולהתחיל לעבוד מביתם הם במקום ממקום עבודה ייעודי?

אז הנה כמה מהדרכים הפשוטות יותר לעשות זאת:

עידוד תקציבי

באופן לא ממש מפתיע, הדרך הפשוטה ביותר של מדינות לעודד משהו – היא לתגמל עליו כספית. השאלה היא תמיד רק מהו גובה התגמול הנדרש בכדי לשנות את החלטותיהם של האזרחים, והאם סכום זה יכול לעמוד במסגרת התקציבית שעדיין תשאיר את כל הפעולה הזו כדאית למדינה מבחינה פיננסית.

לצורך עמידה ביעד הזה של אי חריגה ממסגרת התקציב תוך כדי שימור האפקטיביות של התגמול הכספי – נוהגות מדינות למקד ולדייק את התגמול הכספי, כך שיהיה ממוקד בדיוק למקומות האפקטיביים ביותר, וכך ישיג יותר תוצאה באותו סכום כסף.

אז הנה כמה הצעות מיקוד שכאלה בנושא עבודות מהבית:

ניתן לשלם סך כספי חד פעמי לכל מעסיק שיעביר עובד למודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית, ולהטיל קנס כספי על כל שינוי בכיוון ההפוך.

ניתן גם לעודד את העובדים עצמם ולהכריז על מענק חד פעמי לכל עובד שיעבור מעבודה במודל המסורתי לעבודה בה הוא מועסק במודל החדשני, זה המבוסס על עבודות מהבית. הדבר יניע עובדים לחפש עבודות המבוססות על עבודות מהבית, מה שבתורו יגרום גם למעסיקים להציע יותר ויותר עבודות כאלה, מכיוון שהן תהפוכנה לאטרקטיביות יותר, וזה יהפוך לחלק מהתחרות של המעסיקים על העובדים המוכשרים והטובים ביותר, דבר שגם יכול לתרום לתדמיתו של המודל החדש המבוסס על עבודות מהבית, מכיוון שכעת חלק מהתדמית של עובד מוכשר וחרוץ תהיה כזו שהמעסיק מעוניין בו מספיק כדי להציע לו לעבור לעבודות מהבית, מה שבעצם יוצר משוואה שעובד טוב = עובד מהבית, ואין צורך להסביר כמה נושא התדמית הוא חשוב ומהותי בבחירה בין מודלי ההעסקה, הן למעסיקים והן לעובדים עצמם.

© צילום:freepik

עידוד באמצעות הפחתת מס

דרך תקציבית נוספת היא להפחית את נטל המס המוטל על עובדים המועסקים במודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית, על ידי מתן אחוזי הנחה במס הכנסה. את אחוזי ההנחה ניתן לקבוע לפי היקף העבודות מהבית לפי מודל ההעסקה החדש לעומת היקף העבודה במקומות עבודה ייעודיים לפי מודל ההעסקה הישן.

יש בכך גם מן ההצדקה, שהרי מיסים אלו משמשים את המדינה בכדי לתחזק תשתיות כבישים ותחבורה, שהמועסקים במודל העסקה המבוסס, כולו, רובו או אף בחלקו – על עבודות מהבית – עושים בו שימוש מופחת יותר ואף הרבה יותר. קביעת מדרגות אחוזי ההנחה לפי היקף העבודות מהבית וחלקה היחסי בעבודה הכללית – תשקף אפילו בצורה צודקת, הגיונית וחכמה יותר הצדקה זו.

פיתוח תשתיות תקשורת

קשה להפריז בחשיבותן של תשתיות תקשורת לחיים תקניים ונוחים במדינה מודרנית ומתקדמת. למעשה, לא ניתן להגדיר כמודרנית או כמתקדמת אף מדינה שאין בה תשתיות תקשורת מתקדמות כאלו.

עם המעבר למודל העסקה המבוסס על עבודות מהבית, עולה חשיבותן של תשתיות תקשורת אלו שבעתיים, מכיוון שהן אלו המאפשרות את קיומה של העבודה במודל זה, וברוב העבודות לא ייתכן ביצוע העבודה בכלל בלעדיהן.

מדינה החפצה בעידוד תושביה ואזרחיה למעבר ממודל ההעסקה המיושן המבוסס על עבודה ממקומות עבודה ייעודיים למודל ההעסקה החדשני המבוסס (לפחות ברובו) על עבודות מהבית – עליה להשקיע בפיתוח תשתיות התקשורת בכל חלקי המדינה, כך שתתאפשר תעבורת נתונים מהירה, יציבה ואמינה, מה שיאפשר את ביצוע העבודות מהבית ויעודד עוד ועוד מעסיקים ועובדים לעבור למודל ההעסקה החדש.

עידוד לבניה מרווחת יותר

אספקט נוסף של העבודות מהבית קשור באווירה בה שוהה העובד בעת ביצוע העבודה. בית ששוהים בו גם בשעות העבודה, דורש מעבר לאזורי שינה, אכילה ובילוי – גם איזור ייעודי לעבודה. העבודה לא תתבצע באותה הצורה ממקום שנועד לצורך אחר (למשל: חדר שינה) כמו מעמדת עבודה ייעודית.

מעבר לזאת, בית ששוהים בו רוב היום – רצוי שיהיה גדול יותר ויעניק תחושת מרחב גדולה יותר.

לכן, כשהמדינה מאשרת או אף מוציאה לפועל בעצמה תכניות בניה למגורים – עליה להכליל תחומים אלו בשיקוליה ובתכניותיה.

 

אז אם אתם מחפשים עבודות מהבית במילוי סקרים, קלדנות, הזנת תוכן, שיווק, שירות לקוחות, ועוד שלחו לנו וואטספ למספר 058-5599625