ביטוחי רכב: מה ההבדל בין ביטוח מקיף לצד ג'. adobestock (אילוסטרציה)

ביטוחי רכב: מה ההבדל בין ביטוח מקיף לצד ג'

רכישת רכב, בין אם מדובר ברכב חדש ובין אם מדובר ברכב מיד שניה, מחייבת התייחסות והבאה בחשבון של שאלת הביטוח, בתכנון ומודעות למכלול ההוצאות בגין אחזקת הרכב. בטרם תחילת השוואת מחירי הביטוח בין חברות הביטוח השונות, חשוב להבין מהו סוג הביטוח המתאים ביותר לרכב ולמבוטח, שיספק את המענה האופטימלי במקרה הצורך.

פרסומת

הביטוח הראשון לרכישה, כבר עם העברת הבעלות ובטרם הנעת הרכב והנסיעה הראשונה, הוא ביטוח החובה. ביטוח זה קרוי ביטוח חובה בשל החובה החוקית החלה על רכישתו, וחלה על כל בעליו של רכב מנועי מכל סוג שהוא.

ביטוח חובה הוא ביטוח המכסה נזקי גוף בלבד, מספק מענה ביטוחי לכל אדם אשר נפגע כתוצאה ממעורבות של הרכב המבוטח באירוע תאונתי: נהג, נוסע, הולך רגל, וכן נהג ונוסעים ברכבים נוספים מעורבים. ביטוח חובה אינו מספק מענה לנזקי רכוש משום סוג.

ביטוחי רכב - נזקי רכוש

שני סוגי ביטוחי הרכב אשר מספקים מענה וכיוי ביטוחי לנזקי רכוש הם ביטוח צד ג' וביטוח מקיף. כל אחד מן הביטוחים הללו יירכש בנוסף לביטוח החובה, כאשר מדובר בבחירה של בעל הרכב ולא קיימת שום חובה ברכישתם. יחד עם זאת, הסיכונים הקיימים באחזקת רכב ומנסיעה קבועה בו הם מרובים, ולא מומלץ שלא להשקיע בכיסוי נוסף לטובת נזקי רכוש אפשריים.

© adobestock (אילוסטרציה)

ההבדל בין שני הביטוחים:

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' הוא ביטוח רכוש מוזל יותר, אשר מעניק כיסוי לאירועים מסוג תאונתי, עליהם אחראי הנהג ברכב המבוטח, ובמסגרתם נגרם נזק לצד שלישי. הכיסוי הביטוחי יכלול תקרת כיסוי מוגדרת, שתהווה את הסכום המקסימלי שישולם לצד שלישי במקרה של פגיעת הרכב המבוטח בו, בהתאם לנזק שנגרם.

ביטוח צד ג' יספק כיסוי לנזקים אשר נגרמו לרכב אחר בעת נסיעה, לרכב חונה או לציוד נייח שנפגע על ידי הרכב המבוטח ובאשמתו.

כיסוי חשוב נוסף שנכלל בביטוח הוא כיסוי משפטי לתביעות כנגד המבוטח בשל שימוש ברכב ואירועי תאונה, כאשר תקרת הכיסוי תהיה מוגבלת ותיקבע מראש בתנאי הפוליסה. ביטוח צד ג' לא יכלול כל כיסוי ביטוחי לרכב המבוטח עצמו, לא בעת אירוע תאונה ונזק שייגרם לרכב בגינה, ולא בשל אירועי גניבת הרכב או פגיעה מוחלטת (טוטאלוס).

למי מתאים ביטוח מסוג זה?

לבעלי רכבים מדגמים ומשנתונים מיושנים, בהם ערך הרכב נמוך במיוחד ולא מצדיק רכישה של פוליסת ביטוח יקרה.

כמו כן לנהגים מנוסים, ותיקים וזהירים המסתמכים על כישורי הנהיגה שלהם, שיפחיתו באופן ניכר את הסיכוי לתאונות דרכים שייגרמו באשמתם.

ביטוח מקיף

הביטוח המקיף הוא ביטוח מורחב, הכולל למעשה את כל הכיסויים הניתנים באמצעות ביטוח צד ג', ומוסיף עליו כיסוי לרכב המבוטח עצמו. הכיסויים לרכב המבוטח יכללו כיסוי מפני פגיעות ונזקים שנגרמו בתאונת דרכים להן אחראי הנוהג ברכב המבוטח, וכן ביטוח מפני גניבת הרכב או מפני נזק מוחלט בשל תאונה.

הביטוח המקיף יאפשר, באמצעות תביעת ביטוח אחת ודמי השתתפות עצמית, לזכות למענה הן לרכב המבוטח והן לרכב מצד שלישי, במקרה הצורך, ולזכות במענה לנזקים שנגרמו לשני הרכבים.

מטבע הדברים הביטוח המקיף יקר באופן משמעותי יותר מביטוח צד ג', והוא מתאים לנהגים ברכבים בעלי שווי גבוה שאינם מעוניינים להסתכן בעלויות תיקון יקרות, או באובדן הרכב כנכס לחלוטין, במקרה של טוטאלוס או גניבה.

עלויות הביטוח

העלויות לשני סוגי הביטוחים הללו הן עלויות משתנות, הנקבעות על ידי חברת הביטוח בהתאם לשווי הרכב המבוטח וכן בהתאם לנתוני הנהג העיקרי בו.