מטופחות ובריאות: כל הטיפים לשמירה על הציפורניים. AdobeStock

מטופחות ובריאות: כל הטיפים לשמירה על הציפורניים

ציפורניים מטופחות זה יפה ואסתטי אבל יותר מכל זה גם בריא. מה חשוב לדעת ולמה צריך לשים לב - כל הטיפים לבריאות וטיפוח הציפורן בכתה הבאה

בעקבות משבר הקורונה למדנו כי בלי המניקורסטיות שלנו- אנחנו דיי אבודות. שכן טיפוח הציפורן הפך להיות חלק בלתי נפרד מהלוק היומי שלנו. עכשיו עם תחילת הקיץ ופתיחת עונת הרחצה, הציפורניים בידיים וברגליים חשופות לכל ויש צורך לשמור עליהן מטופחות, יפות ובריאות.  ד"ר להבית אקרמן מומחית לרפואת עור מביאה לנו את כל הטיפים לבריאות הציפורן.

עוד בערוץ האופנה של פרוגי:

שינוי בגוון

הרבה פעמים אנחנו רואים שינוי בגוון הציפורן או באחידות הציפורן וזה מדאיג אבל הרבה פעמים השינוי הזה לא נובע ממחלה/בעיה של ממש אלא מעניין מכאני. כמו יובש. כמו עור הידיים כך גם הציפורן סובלת ולעיתים מסאג' פשוט עם קרם לחות ישפר את מראה הציפורן.

© AdobeStock

 

כתמים צהובים

הרבה פעמים אחנו רואים כתמים צהבהבים על הציפורן- זה נכון ששינוי בצורה ובצבע של הציפורן יכול לעיתים לרמוז על פטרת ציפורניים, אבל אם מדובר בהכתמה בלבד- הרבה פעמים לאחר שימוש בלק צבעוני בעיקר בצבעים החזקים (לרוב מסוג פחות איכותי, אבל לא בהכרח)- למשך כמה חודשים ברצף- הציפורן תקבל הכתמה צהבהבה. גם כאן לא מדובר במחלה, ואין צורך בטיפול מיוחד. זה יחלוף לבד בעיקר אם ניתן לציפורן הפוגה מהלק .

ציפורניים מתפצלות ושבירות

זאת בעיה מאד מאד שכיחה, ברוב המקרים לא נגרמת לא על ידי פטריה ולא בגלל מחלה ספציפית. הרבה פעמים שטיפות מרובות של הידיים או לק ג'ל שלא בוצע מספיק במקצועיות עלולים לפגוע בשלמות הציפורן. הפתרון - עיסוי של הציפורן על ידי קרם לחות ושימוש במחזקי ציפורניים כתכשיר מקומי, רק כאשר יש בעיה ממשית של שבירות.

לק ג'ל

לק ג'ל אם נעשה בצורה לא מקצועית אכן יכול לפגוע בציפורן. הסרה לא תקינה של הג'ל יכולה לגרום לכך שהציפורן תהפוך לדקיקה, מפוצלת וסדוקה. במקרים כאלה חובה לתת לציפורן להתקלף לחלוטין ולגדול מחדש. כאשר תצמח ציפורן חדשה - היא תצמח תקינה. 

 

© AdobeStock

 

מניקור/פדיקור

הציפורניים עטופות מלמטה והצדדים בעור ששומר על הציפורן. זה קריטי למניעת חדירת מזהמים כמו פטריות וחיידקים. ולכן הסרת העור "העודף" צריכה להתבצע בעדינות ובמינימום הנדרש על מנת לא לפגוע בעור הזה בתחתית הציפורן.

פטריה בציפורניים

אחת המחלות השכיחות ביותר. כיום שלל טיפולים רפואיים יעילים. ההמלצה היא אבחון וטיפול מוקדם  כי אז הטיפול יהיה קצר וקל יותר. בכל אופן, יש להיוועץ עם רופא עור לאבחון והמלצות על טיפול בהתאם. מה עלול להחמיר /לעודד הופעת פטריה בציפורן? חום ולחות, מקלחות משותפות/ג'קוזי, (כפכפים- פותרים את העניין), שימוש תכוף במים בלי לייבש והליכה קבועה עם נעליים סגורות.

נקודות חן

יש דבר כזה נקודות חן בציפורניים וזה דבר הדורש בדיקה די מיידית של רופא עור. לא להזניח. בדר כלל זה נראה כמו פס כהה לאורך הציפורן.

שימו לב - המאמר הוא לא חלופה לייעוץ רפואי וכל כתם משמועתי או שינוי בצורת הציפורן מצריך בדיקה של רופא עור.
תגובות