אבסורד? דואה ליפה מושמעת בתחנות צה"ל למרות ההכפשות. צילום מסך מהקליפ (ערוץ היוטיוב של Dua Lipa)

אבסורד? דואה ליפה מושמעת בתחנות צה"ל למרות ההכפשות

"כשזמרת בעלת השפעה גדולה על קהל רב ברחבי העולם מכפישה את שמם של חיילי צה"ל ומפרסמת עליהם שקרים אך בכל זאת ממשיכה להיות מושמעת בתחנה של חיילי צה"ל - זה די אבסורד. במקום להשמיע את שיריה, אפשר לפנות את המשבצת לאמנים ישראלים" • ליאל דנינו בטור דעה נוקב על הסערה סביב הפוסט של דואה ליפה נגד ישראל וההחלטה לא להחרים את השירים של הזמרת

ביום א' האחרון שיתפה הזמרת דואה ליפה פוסט המכנה את חיילי צה"ל "ילדים רעים" ואומר כי "הם נהנים להכות ולירות בילדים". הזמרת בעצם הכפישה את ישראל ואת חייליה בפרט, לעיני העולם כולו. כמובן שהישראלים לא שתקו, וכך גם גופי התקשורת - אך מסתבר שלמרות הכעס כלפי הדעה של ליפה - אנחנו לא נותנים לה לשלם על זה. 

עוד בערוץ המוזיקה של פרוגי: 

חשבונה של ליפה מונה כלמעלה מ-46 מיליון עוקבים, והזמרת בעלת השפעה רבה ברשת מובילת דעת קהל. ברגע שהועלה הסטורי ונחשפו אליו ישראלים רבים, התגובה שלהם לא איחרה להגיע. הישראלים הכועסים והמאוכזבים מהזמרת הצעירה החלו למלא את הפוסטים שלה בהמון תגובות, חלקם של דגלי ישראל, חלקם ניסו להסביר לה את האמת, ואחרים הביעו את כעסם בצורה תוקפת ונוקבת יותר. המקרה נהיה וויראלי והופץ באתרי החדשות והאינטרנט.

© צילום מסך מאינסטגרם dualipa@

אלפי מכתבים נשלחו לשר הבטחון, בני גנץ, ולשר התרבות, חילי טרופר בדרישה להפסיק את השמעת שיריה של הזמרת בתחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל, אך התחנה סירבה לכך. "גלגלצ לא מחרימה אף אמן או אמנית. השירים משובצים בשידור לפי שיקול הדעת של העורכים בכל רצועה", נמסר בתגובה מגלגלצ.

אני חושב שבמצב בו זמרת בעלת שם כל-כך גדול והשפעה גדולה על קהל גדול ורב ברחבי העולם מכפישה את שמם של חיילי צה"ל ומפרסמת עליהם שקרים אך בכל זאת ממשיכה להיות מושמעת בתחנה של חיילי צה"ל - זה די אבסורד.

© צילום מסך מהיוטיוב (Dua Lipa)

אין מקום לדעתי להשמעת ליפה, או כל אמן אחר אשר יוצא נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל בפלטפורמה כל כך גדולה כדוגמת אינסטגרם. תגובת גלי צה"ל למכתבי האזרחים מכעיסה עוד יותר, בבקשתה לא להחרים אף אמן בינלאומי, או כפי שנכתב למי שפנה אליהם באופן פרטני לעמוד הפייסבוק שלהם - "גלגלצ לא מחרימים אף זמר על סמך דעותיו הפוליטיות". לדעתי האישית זה מבזה את שם הרדיו אשר אמור להרים את מורל החיילים בפרט ואת האזרחים בכלל. עוד נכתב כי "השירים משובצים לפי שיקול הדעת של העורכים בכל רצועה". לא הגיוני שתחנה שאמורה להשמיע את מה שהקהל שלה רוצה לשמוע לא תתייחס לבקשות וטענות האזרחים  - תחליט לפי שיקול דעתה ולא תסתמך גם על בקשות הקהל.

אני חושב שזמרת אשר מכפישה את המדינה ואת חיילי צה"ל לא צריכה להיות מושמעת בתחנות הרדיו שלנו ובמיוחד בתחנת הרדיו הצבאית. לא חסרים אמנים טובים ואהובים שתומכים בישראל ואוהבים אותנו או אפילו לאו דווקא תומכים, אבל פשוט לא יוצאים נגד המדינה שלנו. ההחלטה של התחנה להשמיע את הזמרת למרות הכל הופכת את כל העניין לפוליטי, למרות החלטתם לא לערב דעות פוליטיות. מצחיק.

© adobestock

אולי אם לא ישמיעו את שיריה של הזמרת, זו תהיה הזדמנות טובה לפנות את המשבצת שלה כדי לתמוך יותר באמנים הישראלים. ואם לא באמנים ישראלים - אז לפחות לאמנים מחו"ל, אך תומכי ישראל. בסופו של דבר מטרת התחנה היא להרים את מורל האזרחים ולא להוריד אותו.

כידוע, ליפה היא בת הזוג של הדוגמן אנואר חדיד, אח של הדוגמניות בלה וג'יג'י חדיד, הידועים כפרו פלסטינים. אנואר אף ביקר לפני כחצי שנה ברמאללה ובשטחי הרשות הפלסטינית. כך שניתן להבין מהיכן הגיעו דעותייה הפוליטיות של דואה ומצג השווא שהוצג לה אודות המצב הנתון בישראל. עם זאת, אני חושב שהדרך בה היא הביעה את דעתה היא אינה דרך נכונה להביע דעה. אי אפשר לעשות זאת כך, ולהכפיש עם שלם מבלי לבדוק את הנתונים ולהסתמך על עובדות מסולפות. במיוחד כשאנחנו חיים בעולם ששופט ומסתמך על דעות קדומות. היא לגמרי יכולה להגיד את דעתה, אך לכל דבר יש דרך, והדרך בה היא פעלה הפעם - לא הייתה בהתאם. 

מושפעת מבן הזוג?
מושפעת מבן הזוג? © gettyimges.IL\Rich Fury

אני חייב לציין ששמחתי לראות שנאמנותו של הקהל הישראלי למדינתו גדולה מאהבתו לשירי פופ כאלה או אחרים ושהוא מבין שאמן אשר יוצא נגד מדינתו, לא שווה כל יחס ולא משנה עד כמה הוא טוב במה שהוא עוסק בו. כולי תקווה שתחנת גלגלצ תחליט את ההחלטה הנכונה עבור המדינה או שאולי לפחות בפעם הבאה ליפה תבדוק את כל העובדות, של שני הצדדים לפני פרסום פוסט פוליטי. 

תגובות