הערב: ליקוי חמה בארצות הברית. צילום: NASA

הערב: ליקוי חמה בארצות הברית

ליקוי חמה מחוף אל חוף ייראה הערב (שעון ישראל) בארצות-הברית. המונים הגיעו למקומות שבהם הליקוי יהיה מלא

מאורגון ועד דרום קרוליינה - הערב זה קורה: תושבי ארצות-הברית יביטו הערב (שעון ישראל) לשמיים כדי לחזות בליקוי החמה המלא, שייראה ב-14 מ-50 המדינות. יתר 36 המדינות יחד עם קנדה ומדינות מרכז אמריקה ייזכו בליקוי חלקי. כמובן, התושבים נקראו להצטייד באמצעי הגנה בצפייה, כיוון שצפייה בשמש גם בזמן ליקוי חמה עלולה לגרום לעיוורון. על אף שבישראל לא ניתן יהיה לראות את הליקוי, ב-ynet יעבירו שידור חי מארצות-הברית.

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

הליקוי בארצות-הברית יחל בשעה 19:04 (שעון ישראל) ויגיע לכדי מלאות בערך ב-20:16, אז יכסה הירח את אור השמש באזור חוף אורגון. הליקוי ינוע מזרחה במהירות של כ-3,900 קמ"ש. החלק המלא המירבי של הליקוי, שיימשך 161 שניות, יתרחש ליד קרבונדייל שבמדינת אילינוי. הליקוי המלא ייראה בדרום קרוליינה שבחוף המזרחי בשעה 21:48.

© NASA

במקומות שבהם הליקוי יהיה מלא התרכזו רבבות אמריקנים כדי לצפות במאורע, במיוחד במקומות שאין בהם עננות. אגב, הליקוי ייראה גם בניו-יורק, אבל הוא יהיה חלקי והירח יסתיר כ-75% מפני השמש. מצב דומה יהיה גם בסן פרנסיסקו בחוף המערבי של המדינה. הפעם האחרונה שאירעה תופעה כזו של ליקוי מחוף לחוף הייתה בשנת 1918. בעת הליקוי, הירח יחלוף בין כדור הארץ לשמש ויסתיר אותה למשך כשתי דקות ומחצה.ד"ר יגאל פת-אל, מקוסמוס טלסקופים ואוניברסיטת בר-אילן, הסביר כי ליקוי חמה חל בעת מולד הירח, כאשר הירח מצוי בין כדור הארץ לשמש. לכאורה, משתמע שאנו זכאים לראות ליקוי מדי חודש בחודשו, אולם לא כך הדבר; כדי שיתרחש ליקוי, לא מספיק שהירח יהיה במולדו, כדי שיהיה ליקוי, הירח צריך להיות גם על או מאוד סמוך למישור הקפת הארץ את השמש. מישור זה קרוי - מישור המילקה, ואפשר ממש לנחש מדוע הוא קרוי כך - מהמילה ליקויים.

ד"ר פת-אל הוסיף כי בעת ליקוי חמה מלא, ניצב הירח בין כדור הארץ לבין השמש והוא פשוט מסתיר את השמש מחלקים מסוימים בכדור הארץ. למעשה, הירח מטיל צל על כדור הארץ, כאשר אלה המצויים בצל, ייראו ליקוי חמה. ברי המזל המצויים ממש במרכז הצל, יראו ליקוי מלא - הירח יכסה את השמש במלואה. ככל שנתרחק ממרכז הצל, נראה רק חלק מדיסקת השמש מוסתר בירח - וזהו ליקוי חלקי. מעבר לשולי הצל לא ייראה ליקוי כלל. בעת ליקוי החמה המלא השמיים יוחשכו עד כדי שאפשר יהיה לראות כוכבים ליד השמש וגם את עטרת השמש, הקורונה, שנראית רק בזמן ליקוי. היא תיראה עוטרת את דיסקת הירח הכהה.

בעת הליקוי יחלוף מרכז צל הירח מצפון האוקיינוס השקט, מצפון מערב ארה"ב אל דרום מזרחה. הליקוי המלא ייראה רק לאורך רצועה שרוחבה 115 ק"מ בלבד וככל שנתרחק ממנה, הליקוי יהי חלקי יותר עד שולי הצל.

 
תגובות