טור אישי: "אל תפחדי להגיד 'לא', זאת זכותך המלאה". adobestock (אילוסטרציה)

טור אישי: "אל תפחדי להגיד 'לא', זאת זכותך המלאה"

"המקרים האלה הם המקרים בשטח האפור. לא מדובר באונס חלילה או במקרים נוראיים דומים. מדובר במקרים שכולנו חוות על בסיס יומיומי, מקרים שלא נעימים לנו. הם אגב יכולים לא להפריע לאחרות, אבל זה לא העניין - העניין הוא שזה מפריע לכן" • כתבתנו ליאב רוזן בטור אישי לקראת יום האישה

אני יודעת שאמרו לך את זה לפני אבל אל תפחדי להגיד לא! ברור לי שאמרו לך את זה כבר בעבר, לא פעם ולא פעמיים. אולי את אפילו כבר מגלגלת עיניים למשמע ה"קלישאה' הזאת. אבל אל תפחדי להגיד לא ושוב פעם - לא!

  1. עוד בערוץ היחסים של פרוגי:

אנו חיים בעולם כזה שהגבולות בו כבר לא ברורים. לא תמיד ברור מה נכון ומה לא. להבדיל ממקרי קיצון ומקרים שדגל שחור מתנוסס מעליהם, יש מקרים רבים בהם אנחנו יודעות שהסיטואציה לא נעימה לנו, אבל לא ברור לנו אם היא בסדר או שיש לנו בכלל זכות להגיד משהו. כלל אחד שאימצתי, לפחות לעצמי, אם יש ספק-אין ספק

את נמצאת בסיטואציה שלא נעימה לך? אל תפחדי לקום וללכת. אל תפחדי להגיד משהו בנידון. אל תפחדי לעצור הכל ולהגיד לא.

שבוע שעבר נקלעתי לסיטואציה לא נעימה (שלא אפרט עליה מטעמי פרטיות), ובה הסכמתי לדבר שלא רציתי. תחילה אמרתי לא, אך לאחר לחץ מסוים ואמירות כמו "את חייבת" (ואגב, ממש לא הייתי חייבת) הרגשתי שאין לי ברירה אלא להסכים. אז הסכמתי, אבל בלב הצטערתי.

© fotolia

המוח יודע שהוא צריך לסרב, המילים כבר עומדות על קצה הלשון - אבל זה פשוט לא קורה. המקרים האלה הם המקרים בשטח האפור. לא מדובר באונס חלילה או במקרים נוראיים דומים. מדובר במקרים שכולנו חוות על בסיס יומיומי, מקרים שלא נעימים לנו. הם אגב יכולים לא להפריע לאחרות, אבל זה לא העניין - העניין הוא שזה מפריע לכן. ואם דבר מסוים מפריע לך אל תישארי אדישה ותעשי משהו בעניין.

בחיים את עוד תתקלי באנשים שינסו להקטין אותך, כי אלו החיים... לא משנה מה תנסי לעשות לגבי זה. הם ינצלו את התמימות שלך וטוב הלב שלך - אל תתני להם. תעמדי על שלך, תהיי חזקה. ותזכרי שבסופו של דבר, גם אם לא הצלחת, זה בסדר. תלמדי מזה להבא. אל תלקי את עצמך על מקרים כאלה. אל תלקי את עצמך על העבר.

אז אני יודעת שאת יודעת, ואני יודעת שכבר אמרו לך את זה בעבר - אבל אל תפחדי להגיד לא. זו זכותך המלאה. זה החיים שלך, זה הגוף שלך, זו הבחירה שלך - תגידי לא.

הטור מתייחס לנשים ופונה בלשון נקבה, אבל ללא ספק מופנה גם לגברים שחווים את אותן הסיטואציות.

תגובות