אחרי שנים: שבע שעות שינה מטכ"ליות במקום שש. adobestock

אחרי שנים: שבע שעות שינה מטכ"ליות במקום שש

המטכ"ל קיבל לבסוף את המלצות חיל הרפואה לפיהן יש להגדיל את שעות השינה לחיילים כדי לשפר את תפקודם. הטווח שנקבע הוא בין 22:00 ל-6:00, והצבא מחויב לספק לחיילים תנאי שינה הולמים הכוללים מקום לינה, חשיכה ושקט. בתעסוקה מבצעית יותרו חריגים

אחרי שנים של עבודת מטה – עוד שעת שינה לחיילי צה"ל: תיקון לפקודת מטכ"ל שנכנס הערב (יום ד') לתוקף קובע כי הצבא חייב לספק לכל החיילים לפחות שבע שעות שינה רצופות בכל יממה, בניגוד לשש שעות כעבר.

עוד בערוץ על מדים של פרוגי:

בכך קיבל המטכ"ל את המלצות חיל הרפואה, לפיהן יש להגדיל את היקף השינה לחיילים, כדי לשפר את תפקודם. טווח שעות השינה שנקבע הוא בין 22:00 ל-6:00, והצבא מחויב לספק לחיילים תנאי שינה הולמים הכוללים מקום לינה, חשיכה ושקט.

עבודת המטה בנושא נמשכה לאורך שנים ארוכות, עוד מתקופתו של הרמטכ"ל לשעבר רא"ל במיל' בני גנץ, אך ההכרעות בנושא נדחו שוב ושוב. "חל איסור לפגוע בזכאותו של חייל לשינה סדורה, וגם אם תיקבע לכך חריגה, יושלמו שעות השינה", נאמר בפקודה מטכ"ל המתוקנת.

הפקודה מתייחסת גם לשעת הט"ש (טרום שינה), שבה החייל ישלים את הכנתו לשינה, מבחינת מקלחת והחלפת בגדים. רק סא"ל יוכל לקצר את שעת הט"ש, אך לא יותר ממחצית השעה. בלילה שלפני יציאת החייל הביתה תובטח לחייל שינה סדורה, וחיילים ששבו מהבית יתושאלו אם ישנו באופן סדור בחופשתם, בטרם יחלו אימונים ותרגילים, כדי להבטיח את ערנותם ובטיחותם.

התיקון לפקודה יכלול גם תלמידי תיכון שבגדנ"ע וחניכים בקורסים קדם צבאיים, אך יותרו ממנה חריגות, באישורים של קצינים בכירים, בגיבושים ליחידות קרביות.

בתעסוקות מבצעיות בגזרות שבהן מבוצע ביטחון שוטף, רק מפקד החטיבה יוכל לאשר שש שעות שינה לחיילים וללא השלמה לשבע שעות, אך רק באשר למשימה שנקבעה מראש ולא באופן כולל. לוחמים בפעילות מבצעית יקבלו ארבע שעות שינה ביממה, אך עם השלמה לשעות שינה נוספות, לפני או אחרי המשימות.

באימונים, החרגה תאושר ע"י קצין בדרגת סגן אלוף לעד 24 שעות ללא שינה, עם מתן שבע שעות שינה רצופות לאחר מכן. במקביל, אלוף משנה יוכל לאשר באימונים 36 שעות ללא שינה סדורה, תא"ל יוכל לאשר 48 שעות ללא שינה סדורה ואלוף יוכל לאשר 72 שעות ללא שינה סדורה.

בתורנויות שמירה, יהיה ניתן לקטוע את שעות השינה של החייל לטובת שמירה אך להשלים לו לאחר מכן את היקף השינה לשבע שעות. בצרכים מיוחדים של היחידה בעת שגרה ובתפקידים מיוחדים בצה"ל כבטייסות ובשייטות, יתאפשרו חריגות דומות מהפקודה החדשה אך בכפוף לאישורים של מפקדים ברמות שונות ובהשלמות לפי פקודות יעודיות בכל חיל.

תגובות