עסקת ענק: פייסבוק רוכשת את ווטסאפ.

עסקת ענק: פייסבוק רוכשת את ווטסאפ

הרשת החברתית הודיעה כי היא קונה את אפליקציית המסרים תמורת 16 מיליארד דולר. 450 מיליון איש משתמשים כל חודש בווטסאפ, ומדי יום נרשמים לשירות מיליון משתמשים חדשים. צוקרברג: ווטסאפ בדרך לחבר מיליארד בני אדם. באמצעות הרכישה תהפוך פייסבוק את ווטסאפ, שהיוותה את אחד האיומים הגדולים על עתידה - למנוע צמיחה מרכזי

פייסבוק כובשת את עולם הצ'ט: הרשת החברתית הודיעה הלילה (ד') כי היא רוכשת את אפליקציית המסרים המיידיים הסלולרית, ווטסאפ (WhatsApp), תמורת 16 מיליארד דולר. 4 מיליארד דולר מהיקף העסקה יהיה במזומן, וכ-12 מיליארד דולר - במניות של פייסבוק.

עוד במדור הדיגיטל של פרוגי:

העסקה כוללת עוד 3 מיליארד דולר במניות פייסבוק חסומות, בהן יזכו עובדי ומייסדי ווטסאפ בהתאם לעמידה ביעדים שהגדירה הרוכשת, ביניהם המשך עבודתם בחברה בארבע השנים הקרובות. אם מסיבה מסויימת העסקה לא תושלם, בעיקר על רקע קשיים להשיג אישורים רגולטוריים, פייסבוק תשלם לווטסאפ סכום של מיליארד דולר במזומן.

בהודעת פייסבוק נמסר, כי ווטסאפ בנתה שירות מסרים סלולרי הכולל: 450 מיליון משתמשים בחודש; 70% מתוכם משתמשים מדי יום; היקף הודעת המתקרב להיקף הודעות ה-SMS הגלובלי; צמיחה חזקה ומתמשכת, אשר גדלה כיום בהיקף של יותר ממיליון נרשמים חדשים ביום.

חישוב גס של סכום העסקה הכולל (19 מיליארד דולר) חלקי מספר המשתמשים בווטסאפ מעלה, כי פייסבוק תשלם כ-40 דולר עבור כל משתמש באפליקציית המסרים המיידיים. מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, אמר: "ווטסאפ בדרך לחבר מיליארד בני אדם ברחבי העולם. שירות המגיע לציון דרך כזה הוא בעל ערך עצום".

ג'אן קואם, אחד ממייסדי ווטסאפ ומנכ"ל החברה, אמר: "אנחנו מתרגשים ומלאים בגאווה לקבל את מארק צוקרברג כשותף ואת פייסבוק. נמשיך להביא את המוצר שלנו לעוד אנשים ברחבי העולם". צוקרברג הוסיף: "אני מכיר את ג'אן זמן רב, ואני נרגש להיות שותף עמו ועם הצוות שלו, כדי להפוך את העולם פתוח ומקושר יותר".

צוקרברג כתב בדף הפייסבוק שלו, כי הרשת החברתית לא תתערב במותג ווטסאפ, ותאפשר לו להמשיך לפעול. ווטסאפ תמשיך לתפקד בנפרד מאפליקצית המסרים המיידיים של פייסבוק, ו-ווטסאפ תמשיך לפעול מהמטה הקיים שלה ולפתח את המוצר. 

בהודעת פייסבוק נמסר: "פייסבוק מעודדת אווירה שבה יזמים בעלי חשיבה עצמאית יכולים לבנות חברות, להתוות את הכיוון שלהם ולהתמקד בצמיחה, ובמקביל ליהנות מהמומחיות, המשאבים והממדים של פייסבוק. גישה זו עובדת טוב עם אינסטגרם, וגם ווטסאפ תפעל באותו אופן".

משתמשי ווטסאפ יכולים לעבור מהודעות SMS רגילות למסרים באפליקציה, ולהעביר באמצעותם תמונות, קבצי קול והודעות וידאו. השנה הראשונה של השימוש באפליקציה ניתנת בחינם, ולאחר מכן נדרש תשלום של 99 סנט לשנה.

תגובות