סלבריטיז יקרים: אתם לא חיים כאן - אז אתם לא באמת יכולים להבין. gettyimges.IL\areth Cattermole&POOL

סלבריטיז יקרים: אתם לא חיים כאן - אז אתם לא באמת יכולים להבין

"עד שאתם לא באמת מבינים את התחושות שלנו בישראל, אתם לא באמת יכולים להחליט שאנחנו "הרעים" • לא מעט אמנים בינלאומיים יוצאים נגד ישראל ברחבי העולם, אבל האם הם בכלל יודעים מה קורה כאן? האם הם בכלל מנסים להבין? טור אישי

סלבס יקרים מעבר לים, ובהם גם דואה ליפה, דה וויקנד, האחיות חדיד ועוד, קודם כל - אבהיר כי זו לגמרי זכותכם לשפוט, זו לגמרי זכותכם להביע דעה וזו לגמרי זכותכם לחשוב אחרת - באמת, זה שלכם. אבל הבעיה מתחילה כשאתם שומעים על בלאגן כאן ומיד יודעים מי לא בסדר, כאילו שאתם לגמרי בקיאים בחומר ומבינים מה קורה במזרח התיכון.

עוד בערוץ הבידור של פרוגי:

בחייאת, די עם הצביעות. אם אתם באמת רוצים להביע דעה, רצוי שקודם תשלימו את החומר, תבינו את המורכבות ואת הסיטואציה, ואז, ורק אז תהיו באמת חופשיים להביע את דעתכם, כן, גם אם היא איכשהו תהיה נגד ישראל. אבל חשוב לזכור - אתם לא חיים פה, אתם לא יודעים באמת איך זה מרגיש לחיות פה. ו-וואלה, לו הייתם חיים פה והייתם יוצאים נגד ישראל ובעד "שחרור פלסטין וירושלים" - מילא! כי לפחות אתם מרגישים את ההווי ומכירים את הנושא מקרוב. אבל אתם לא. אתם ניזונים מחצאי אמת, מדעות של אחרים מדיווחים מעבר לים שלא תמיד משקפים הכל ולפעמים גם מועברים בצורה אינטרסנטית לטובת צד אחד. איך אפשר להביע דעה אמיתית ככה? איך אפשר באמת להבין את התחושות? אי אפשר.

© צילום מאינסטגרם

אתם מובילי דעת קהל, עוקבים אחריכם עשרות ומאות מיליוני עוקבים שניזונים גם מהדעה שלכם, מעבר לזה, יש בתוך הקהל שלכם גם אותנו, אלו שחיים כאן. נכון, אולי אנחנו קהל קטן בתוך ההמונים, אבל אנחנו עדיין כאן. אם אתם מזלזלים בנו, לא מנסים להבין את התמונה המלאה ואתם באמת לא יודעים מה קורה כאן. אגב, יש מצב שחלקכם עוד בטוחים שאנחנו מדינה שמצטיידת בגמלים כדי לנסוע - כי אתם לא באמת שמים עלינו אף פעם (מלבד במלחמות והסלמות, כן?). שוב, אין לאף אחד זכות להגיד לכם מה לחשוב או איך לחשוב, מה להגיד ומה לא, הפואנטה היא שעד שאתם לא באמת מבינים את התחושות שלנו בישראל, אתם לא באמת יכולים להחליט שאנחנו "הרעים" על סמך כלום. רובכם אגב גם לא הייתם כאן אף פעם.

© צילום מאינסטגרם

אני אף פעם לא קורא להחרים אמנים, גם לא עכשיו. אבל עקרונית, אתם לא יכולים כל השנה לצייר אותנו כ'נבל האולטימטיבי' ואז לארגן כאן הופעות כאילו כלום. אין לי בעיה שתביעו דעה, אבל אחרי שבאמת ניסיתם להבין את הנושא ולא סתם. שוב, אתם לא חיים כאן, זה אחרת לגמרי.

באחת מהפעמים שלי בחו"ל, עליתי על נסיעת "אובר", הנהג שאל מאיפה אני, עניתי כמובן "ישראל". לא ציפיתי שהתשובה שלי תעורר אצלו כזו סערה ואצבע מאשימה. כשניסיתי רק לענות לו שזה מורכב יותר ממה שהוא אומר, ושאם הוא לא חי שם הוא לא באמת יכול לשפוט, שאני בעצמי מתגורר בדרום וחוטף טילים - זכיתי לתשובות מתנשאות כאילו הוא מבין את המצב טוב יותר ממני ויודע מה טוב ומי הרע בסיפור, דבריו גם כללו מלא מידע שגוי ומופרך. הוא לא באמת ניסה להקשיב לי, ואני חושב שזה קצת מה שקורה עם כמה מהסלבס בעולם. לא באמת מעניין אותם להבין, אלא רק לשפוט - ושוב, אולי מותר וזכותם, אבל עדיין... לפעמים השתיקה עדיפה מאשר הפגנת סולידריות לטובת צד אחד מבלי להבין את המורכבות שבדבר, אגב - גם אם זו דעה לטובתנו, כן? כי אין לי ספק שהמצב מורכב לאזרחים משני הצדדים וזה לא משנה מי צודק ומי לא, זה לא האישיו כאן.

המצב מורכב
המצב מורכב © Fotolia

נכון, לכל אחד מאיתנו יש את הרגעים האלו שאנחנו בטוחים שיודעים הכל ושופטים גורלות של אנשים בעידן הרשתות, אבל לא כל אחד הוא ידוען עם קהל מאחוריו המורכב מכלל הקהלים, המגזרים, הדתות והדעות, ועל כן - חשוב, במינימום, להבין ולחקור בנושא לפני שאתם ממהרים ללחוץ "שתף", מתוך מקום של לדעת ולהעביר מידע נכון. אם זה לטובתנו או רעתנו? זה כבר עניין שלהם.

תגובות