ים רפאלי יוצא לדרך חדשה: "טליסמאן פחות קיבל את הזוגיות שלי עם שירה". דניאלה מרוז

ים רפאלי יוצא לדרך חדשה: "טליסמאן פחות קיבל את הזוגיות שלי עם שירה"

מאז פריצתו של ים רפאלי הוא מצליח לכבוש פסגות ואת לב הפלייליסט עם שירים שהופכים ללהיטים סוחפים. כעת, עם שחרורו מצה"ל, יוצא הכוכב לדרך חדשה עם סינגל חדש בשם "הכל מהתחלה" ומספר לנו בריאיון על השירות שתכנן ("הייתי אמור לשרת בקרבי"), השינויים בחייו ("משתחרר ולא יודע מה מחכה לי") ועל הזוגיות עם שירה מרגלית ("כתבנו יחד ואז נישקתי אותה")

סיפור ההצלחה של ים רפאלי לגמרי יכול להפוך לסרט. הזמר, שכבש את לב הפלייליסט הישראלי, לא מפסיק להפתיע והוציא היום (א') שיר חדש בשם "הכל מההתחלה". הסינגל יוצא יחד עם שחרורו הבוקר מצה"ל לאחר שירות בלהקה צבאית, ויחד עם זוגיות חדשה ושינוי בחייו - המתבטא גם במוזיקה שלו.

עוד בערוץ המוזיקה של פרוגי:

את רפאלי הכרנו לראשונה ב"אקס פקטור", שם סיים במקום השלישי. בתוכנית עבד לצד המנטור עברי לידר, שהמשיך ללוות אותו צמוד, יחד עם הצוות שלו, גם אחרי התוכנית. מכאן הדרך להצלחה הייתה מתבקשת - הוא שחרר סינגלים מצליחים במיוחד והוכיח את מקומו בתעשייה המוזיקלית, תוך כדי הבעת קול ייחודי וחותם בשיריו. לכבוד ההתחלה החדשה, תפסנו את רפאלי לראיון מיוחד!

"בראש שלי יצאתי כבר לדרך חדשה", מספר לנו ים על שחרורו מהצבא. "הרבה זמן התאמנתי וכתבתי כדי להגיע לרמה שאני מרוצה ושהסביבה שלי מפרגנת על השירים שאני כותב, זה שיר ראשון שאני כותב. בלהקות הצבאיות יש לך הרבה זמן לעבוד על החומרים שלך, במיוחד בתור אמן פעיל. יצא לי לכתוב הרבה, עד שראיתי שיפור. כמובן בדרך קיבלתי פידבקים מעברי ומהמנהלת האישית שלי". 

השירות בלהקה הצבאית העניק לך עוד ניסיון בתחום?

"הגעתי ללהקה צבאית מ'אקס פקטור', בגלל זה רציתי להשקיע את הזמן שלי במשהו שאני אוהב לעשות. השירות בלהקה הצבאית העניק לי המון בסיס בניסיון בהופעות. בצבא, כמו בצבא שלנו, יש גם בלת"מים, שירה בכל מיני קולות ביחד כקבוצה, פתאום יש הפסקת חשמל ומתמודד עם דברים כאלה. זה נורא נחמד שיש את הניסיון, גם הכרתי מלא אנשים שלא הייתי מכיר אם לא הייתי בלהקה הצבאית". 

רפאלי בריאליטי
רפאלי בריאליטי © מתוך אקס פקטור, רשת 13

הייתה רוצה לחוות שירות אחר?

"אם לא היה לי את המוזיקה, הייתי רוצה להיות בשירות קרבי. גם זה מה שהייתי אמור לעשות ובגלל 'אקס פקטור', כזכור, דחו לי את הגיוס. הייתי אמור להתגייס לנח"ל ואחרי שהגעתי לשלבים גבוהים בתוכנית כבר לא כל כך רציתי, השירה הפכה כבר למשהו מאוד מאוד חשוב בחיים שלי והבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות. בתוכנית הבנתי שאני בוחר בזה כקריירה, ולא כתחביב של מישהו שנורא אוהב לשיר או לנגן".

איך אתה מסכם את השירות?

"כיף. אזכור את הרגעים הקשים, שאתה עייף ואין לך כוח להופיע, ואז אתה עולה על הבמה ונותן מאה חמישים אחוז והקהל זורם איתך, עף איתך וזה סופר כיף. יש פעמים שהקהל לא רוצה להיות שם, הם רוצים ללכת ולא בא לך לשיר, לפעמים אתה מופיע בימי חמישי אחרי מסדר, דקה לפני שהם רוצים ללכת הביתה ודווקא שם אתה נמדד ביכולת להתגבר על זה".

 

אתה משתחרר בתקופה לא פשוטה.

"כרגע אנחנו בתקופה שלא כל כך קל לזמרים להתפתח, התקופה נורא מגבילה. אני קצת לחוץ על ה'אזרחות'. בתור זמר בזמן התקופה הזאת אין לך הופעות, וזה הזמן לכתוב שירים ולהוציא להיטים - אז זה מלחיץ ומקשה עליך. אני יוצא מהצבא ואני לא יודע מה מחכה לי. אני חייל בודד, אני גר כחייל בודד ובתוך כל זה אני צריך לחשוב איך אני מכלכל את עצמי, איך אני ממשיך לכתוב ולא לתת לתקופה להשפיע עליך נפשית".

רפאלי. הבוקר בשחרור
רפאלי. הבוקר בשחרור © צילום פרטי

לא רק שחרור מצה"ל, הבוקר אתה גם שחררת את הסינגל שלך, "הכל מההתחלה". יש איזשהו מסר מאחוריו?

"היה מעבד מוזיקלי שממש התחברתי אליו בלהקה הצבאית, וכתבנו את השיר על מישהו שיש לו בת זוג, היא עושה לה צרות פעם הם כן מסתדרים, פעם לא מסתדרים, על הגבול בין אהבה מטורפת לבין אהבה כואבת שלא מתאימה והמון קנאה. אבל הוא אוהב את הקטעים האלה של ה'קרוב-רחוק'. באיזשהו מקום בכל הגברים יש את זה, אף פעם לא משעמם בתוך הקשר".

 

איך בעצם התחברת למוזיקה? 

"מגיל קטן אני שר. כל המשפחה שלי מתחברת למוזיקה. אמא שלי אהבה לזמרר וסבא שלי שר בבית כנסת, וככה התחלתי לשיר. גדלתי בכלל על רגב הוד ומשה פרץ, אבל אז ראיתי 'היי סקול מיוזיקל' - שם ממש אהבתי את טרוי בולטון (זאק אפרון), וזה פתאום הפך לחלום שלי כילד. ביקשתי גיטרה ואמא שלי רשמה אותי לשיעורים, אבל הפסקתי. אני זוכר שגם הייתה לי רתיעה מזה כי לקחתי כמה חברים שלי לראות ביום ההולדת שלי את 'היי סקול מיוזיקל 3' והם לא אהבו את הסרט ויצאנו באמצע לשחק באולינג. בהמשך נרשמתי למגמת מוזיקה ולקחת את זה יותר ברצינות". 

עברי לידר שהיה המנטור שלך, עדיין מלווה אותך?

"כן, אפילו הרבה יותר, פה זה החיים האמיתיים לא הטלוויזיה. הרבה מההתפתחות שלי זה בגלל הרף שהוא הציב לי. ביחד עם הרף, האמביציה ומוסר העבודה שלו - זה התגלגל טוב. אני משמיע לו שירים והוא נותן לי פידבקים".

אחרי ההצלחה המטורפת, מה סוד הקסם שלך?

"הסוד זה להיות אמיתי מול הדף, לשמור על זה פשוט ולא לסבך דברים. שיר טוב זה שיר שהוא קודם כל טוב על פסנתר עם נושא שאפשר להזדהות איתו, יש לו לחן טוב, פזמון טוב וכמובן אם הצוות שלך מסביב נותן יחס טוב אין סיבה שלא יהיה טוב". 

© אינסטגרם @yamrefaeli

בחודשים האחרונים רפאלי מככב גם במדורי הרכילות בעקבות זוגיות מפתיעה במיוחד עם הזמרת שירה מרגלית. בתחילת דרכם יחד הם העדיפו להסתיר ולהכחיש את הזוגיות עד אשר החליטו להוציא אותה אל האור.

"יום אחד שירה ואני ישבנו לכתוב ביחד ואז נישקתי אותה", מספר לנו רפאלי על המעבר מידידות לבני זוג. "הוא נישק אותי ואז כבר הפסקנו לכתוב", צחקה וחידדה מרגלית. 

זוגיות של שני זמרים, יש סיכוי שבהמשך נראה דואט זוגי?

"אני לא יודע, יכול להיות. יש עניין שחיבור עם אנשים שלפעמים בכתיבה קורה ולפעמים לא, אנחנו לא ממהרים. אני אוהב אותה וזה מה שחשוב". 

© צילום מטיקטוק

איך הסביבה הגיבה לזוגיות?

"האמת שאני והאקס שלה, טליסמאן, עשינו יחד שיר והוא פחות קיבל את זה. בכללי הסביבה של שירה סופר מחבקת ועוטפת אותי". 

 

בכלל ששניכם עוסקים באותו התחום, אתם מצליחים להבין יותר אחד את שני?

"ברור שזה יותר כיף ונוח ויש מלא תחומים משותפים ומעירים הערות", מספרת לנו שירה, "זה יותר נוח. מבינים את הראש שלך ואתה מבין איזה אושר זה לכתוב שיר לצד התסכולים שיש במקצוע הזה. בן אדם שחולק איתך חלומות, כישלונות וניצחונות. זה גם בעייתי בחלק מהמקרים אבל לרוב זה טוב". 

עכשיו בתקופת הקורונה, אתם מצליחים לעבוד על מוזיקה כמו בעבר? 

"ברור, אפילו יותר", מספר ים ומפרט, "בגלל שאתה כל היום עם עצמך, עם המחשבות שלך ועם החלומות שלך - אתה מתעסק בזה הרבה יותר".

מורגש החיסרון של הקהל?

"אתה צריך את ההטענה הזאת של הקהל שייתן לך אנרגיה ואהבה, אבל אני לא יודע, לרוב העבודה של אמן וזמר זה עם עצמו, מכיוון שאתה כל הזמן מסתכל פנימה, מסתכל החוצה ושואב פנימה אליך הרבה זמן עם עצמך. לאו דווקא בשביל אחרים, אתה צריך לכתוב בשביך עצמך עם האמת שלך".

אתה מכוון בכלל לאלבום?

"לגמרי מכוון", מכריז הכוכב. "אומן עושה מוזיקה והפקות מסגנונות שהוא מושפע מהם ומה נכון לאותו הרגע. גדלתי על תרבות הפופ, אני אוהב הפקות אלקטרוניות, יכול להיות שהיה גם אקוסטי. אלבום זה גלגולים של בן אדם. בסופו של דבר, בן אדם מפתח גם כאומן וגם כזמר כל הזמן. רק מהכמה שירים שהוצאתי אני יכול לשים אצבע על כל שינוי שחל בי באותו הרגע הנתון של השיר הזה".

המוזיקה הצילה אותך?

"הצילה אותי מ-לא לממש את הפוטנציאל, איזה באסה זה לחיות שלמים בידיעה אתה יכול לעשות משהו כל כך טוב! זאת הצלה מחיים אפורים". 

מהו הטיפ הכי חשוב שאתה יכול להעביר הלאה?

"להתמיד. ללכת על זה, להיות סבלני ולהתמיד. לזכור שלכולם היה קשה בהתחלה, לאף אחד לא זה בא בקלות".

מהן השאיפות שלך להמשך?

"להופיע ולהוציא שירים שאני כותב ואוהב. אני רוצה שיהיו לי שירים שאני אחשוב שהם יפים ושאני ארגיש שהם יפים".

תגובות