שומרים עליהם: סכנות הנשקפות לחיות המחמד ביום העצמאות. צילום: fotolia

שומרים עליהם: סכנות הנשקפות לחיות המחמד ביום העצמאות

מדי שנה מגיעים לכלביות ברחבי הארץ, כלבים מבוהלים הבורחים בעקבות מפגני הזיקוקים והמולת החגיגות ביום העצמאות. לצערנו לא כולם מוצאים את דרכם חזרה הביתה, מה ניתן לעשות כדי למנוע את זה?

יום העצמאות הוא חג גדול לאזרחי המדינה, אולם לצערנו הוא גם יום עצוב לכלבים רבים. בעוד שאנו מביעים את שמחתנו בחגיגות רועשות בליווי מוסיקה ומפגנים מרהיבים של זיקוקים רועמים, כלבים מפוחדים רבים בורחים מאימת הדציבלים הגבוהים ומאבדים את דרכם. תגובה זו של הכלבים נעוצה בחושי השמיעה והריח המפותחים שלהם. טווח קליטת הצלילים והתדרים שהם קולטים, גדול מזה של המין האנושי לפחות פי חמש ולכן הם נבהלים מאוד ממה שנשמע באוזניהם כפיצוצים אדירים. אנו באגודת צער בעלי חיים בישראל חושבים שזיקוקים רועשים מיותרים, פוגעים בסביבה, בטבע ובבעלי החיים. טוב היה אילו היו מפסיקים להשתמש בזיקוקים מרעישים, קיימים היום זיקוקים שלא מרעישים ברמות קשות.

 עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

בכל שנה בערב יום העצמאות ובימים העוקבים לו מגיעים לכלביות השונות ברחבי הארץ עשרות כלבים אובדים. חלקם התלוו לבעליהם, שהגיעו למוקדי החגיגות בערב החג ועם השמע שאון הזיקוקים החלו לרוץ, וחלקם הצליחו לברוח מביתם.

אגודת צער בעלי חיים בישראל עושה את מירב המאמצים להשיב את הכלבים לבעליהם, אולם חלק מהם אינם נושאים שבבים אלקטרוניים ההכרחיים למציאת הבעלים ולעתים, הבעלים אף אינם מגיעים לאתר את כלביהם האובדים. יש לזכור כי לא כל הכלבים מגיעים לכלביות השונות. חלקם משוטטים ברחוב, וחשופים לסכנות שונות כגון תאונות, התעללות, רעב וצמא.

© fotolia

אז מה עושים?
1. על מנת לחסוך את הצער והתסכול מהכלב האובד ומהבעלים המחפש אחריו, הפתרון פשוט – לא מוציאים את הכלב מהבית.

2. מומלץ לתזמן את הטיולים עם הכלב לשעות שלפני תחילת החגיגות ואחריהן. כלבים שנמצאים בחצר יש להכניס הביתה כדי שיהיו חשופים לפחות רעש.

3. סגירת כל חלונות הבית תפחית את כמות הרעש מבחוץ.

4. חשוב לוודא כי לכלב יש שבב אלקטרוני, וכי פרטי הבעלים מעודכנים במרכז השבבים הארצי. בנוסף, מומלץ להצמיד לקולר הכלב את פרטי הבעלים ומספר הטלפון שלהם.

5. כאשר הכלב נלחץ מרעש הזיקוקים, האינסטינקט שלנו הוא להפגין חמלה, ללטף ולהרגיע, אולם התנהגות זו עלולה לחזק את הפחד ולהנציח אותו. מומלץ למצוא בבית מקום שבו הכלב חש נוח ובטוח, להניח שמיכה חמה, וכשהרעשים מלחיצים את הכלב להשתדל להתעלם ממנו ולא ללטפו. במידה והכלב רגיל לכלוב טיסה, אלה בדיוק הרגעים שצריך לאפשר לו להיכנס לשם. לבעלים לכלבים המגלים רמת חרדה גבוהה מהרגיל שאף עלולים להזיק לעצמם, מומלץ להתייעץ מבעוד מועד עם מאלף או וטרינר.

6. למגדלי החתולים מומלץ לסגור אותם בתוך הבית.

אם למרות הפצרותינו החלטתם לקחת את הכלב אתכם למתחמי הבילוי, אנא השגיחו עליו ביתר מידה והקפידו להחזיק אותו קרוב אליכם כשהוא קשור ברצועה.

לפרטים נוספים ולבירורים 4553* או באתר:  www.spca.co.il

תגובות