בחינת הבגרות בהיסטוריה תתאפשר עם ספר פתוח. צילום: gettyimages

בחינת הבגרות בהיסטוריה תתאפשר עם ספר פתוח

סוף לשינון במבחן הבגרות בהיסטוריה: כבר בקיץ הבא יוכלו תלמידי 40 מבתי־הספר ברחבי הארץ להיעזר בספרים ובמחברות פתוחים • משרד החינוך: "השיטה החדשה תאפשר מיומנות חשיבה, ניתוח והבעת עמדה — במקום לימוד עובדות בעל פה"

היסטוריה במבחני הבגרות: לראשונה בתולדות המדינה יורשו תלמידים לעבור את אחת הבחינות כשלצידם ספרי לימוד פתוחים. ובאיזה מבחן מדובר? בהיסטוריה. במשרד החינוך אומרים כיההחלטה התקבלה כדי להקנות לתלמידים מיומנויות של ניתוח והבנה מעמיקה.

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

הנוהג החדש יתחיל במבחני הבגרות בקיץ הבא, ובשלב ראשון יכלול 40 מתוך מאות בתי־הספר התיכוניים ברחבי המדינה. מדובר בבתי־ספר המשתתפים בתוכנית סחל"ב (סקרנות, חשיבה, למידה בהנאה). הכוונה היא להרחיב עם הזמן בהדרגה את המבחן החדש לכל בתי־הספר. התלמידים יורשו להיעזר במבחן בספרי הלימוד, במחברות ובכל אמצעי נוסף שבעזרתו למדו.

מנהלת תחום דעת בהיסטוריה במשרד החינוך, ד"ר אורנה כץ, הסבירה מדוע התקבלה ההחלטה ההיסטורית: "מטרת המבחן עם החומר הפתוח היא להוציא את מרכיב הזיכרון והשינון העקר מהמבחן — ולהתמקד בהערכת מיומנויות הלמידה והחשיבה ההיסטורית שרכש התלמיד לאורך תהליך הלמידה. הבחינה מזמנת לתלמידים מיומנויות חשיבה, ניתוח והבעת עמדה — ומייתרת את מרכיב השינון. בחינה עם חומר פתוח משקפת ומעצבת למידה פעילה של התלמידים. זו למידה שבה הם מחפשים את המידע בעצמם, משווים בין מקורות שונים, מבחינים בין דעה לעובדה ומעריכים את מקורות המידע תוך פיתוח חשיבה ביקורתית".

© gettyimages

לצורך יישום השיטה החדשה יעברו המורים הכשרה מוקדמת, כדי לסגל דרך הוראה שונה, המתאימה למצב החדש. כלומר, הם ילמדו את התלמידים יותר לחשוב, לנתח, להתעמק ולהביע דעה — ופחות ללמוד בעל פה כמו "תוכים".

למשרד החינוך כבר יש ניסיון עם השיטה החדשה, שכן תלמידי בית־הספר הרב־תחומי עמל ליידי דיוויס בתל־אביב כבר עשו בשנת הלימודים הקודמת את מבחן ההיסטוריה עם ספר פתוח. מדובר בבחינה בית־ספרית שהיא חלק מהציון הכולל בתעודת הבגרות.

© Gettyimages

מנהלת בית־הספר שרה הלפרין מספרת כי מבחינתם השיטה הצליחה: "זו אלטרנטיבה לבגרות המסורתית. התלמידים חשו שהבחינה הייתה חלק מתהליך הלמידה. התלמידים אומרים תמיד שהם משננים לקראת המבחנים ושוכחים דקה אחרי, כאן הם זוכרים את הלמידה כחוויה, והם גם זוכרים יותר".

אחת התלמידות שהתנסו במבחן היא נעה רפינסקי: "השיטה מאתגרת וכרוכה בחשיבה ובהבנה בלי צורך לשנן. אין צורך להתעסק בפרטים טכניים, כך שגם אחרי הבחינה זוכרים את החומר טוב יותר".

חברתה לכיתה עדי אלקיים: "בבחינה כזו אין לחץ משום שכבר למדתי את החומר ואני לא לחוצה שאשכח".

תגובות