רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, הלכה לעולמה. צילום: שמואל אלדר

רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, הלכה לעולמה

רעיית נשיא המדינה הלכה לעולמה יממה לפני יום הולדתה ה-74. נחמה השאירה אחריה ארבעה ילדים ואת אהבתה הגדולה: בעלה, רובי ריבלין

נחמה ריבלין, רעייתו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הלכה היום לעולמה והיא בת 73. הגברת הראשונה של ישראל, הייתה אישה יוצאת דופן, כזו שכולם אוהבים, נטולת גינוני כבוד, בורחת מתקשורת.

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

בית הנשיא הודיע ביגון עמוק על פטירתה של ריבלין, יום לפני יום הולדתה ה-74. רעיית הנשיא עברה לפני כשלושה חודשים השתלת ריאה בשל מחלת פיברוזיס ריאתי שממנה סבלה בשנים האחרונות. נשיא המדינה ריבלין ובני משפחתו ביקשו "להודות לצוות בית החולים בילינסון בפתח תקווה על הטיפול המסור, הרגיש והמקצועי שלו זכתה במהלך החודשים האחרונים, לילות כימים, בלב רחב ובמאור פנים".

בהודעת בית הנשיא צוין עוד כי "משפחת ריבלין להודות לאזרחי ישראל ולראשי העדות, אשר לא פסקו מלדרוש בשלומה של נחמה, לשלוח אל בית החולים ובית הנשיא מכתבים וציורי ילדים מרגשים, ולהתפלל לרפואתה יום יום, שעה שעה. דאגה זו העניקה לנשיא ולבני המשפחה כולם, כוחות ותמיכה שלא ניתן לתאר את עוצמתם במילים.

"תודת המשפחה שלוחה גם למשפחת חלבלי אשר תרמה לנחמה את ריאתו של בנם יאיר ז"ל על אצילותם מעוררת ההשראה ועל המעשה המופלא שעשו. נבקש מהציבור הרחב ומאמצעי התקשורת לאפשר למשפחה להתכנס באבלה בשעות אלה ולהימנע מפנייה ישירה אל בני המשפחה".

"יום עצוב עבור כולנו"

מבית החולים בילינסון נמסר: "שלושה חודשים לאחר השתלת הריאה נפטרה הבוקר גברת נחמה ריבלין. לצערנו, כל מאמצי הרופאים לייצב אותה לאורך זמן בתהליך השיקום המורכב שעברה לאחר ההשתלה, לא צלחו. הצוותים הרפואיים של מערך לב חזה, ריאות , קרדיולוגיה וטיפול נמרץ לא משו ממיטתה של גברת ריבלין בכל התקופה וטיפלו באישה מופלאה זו במסירות ומקצועיות.

עוד ציינו בבית החולים כי "זהו יום עצוב עבור כולנו במרכז הרפואי, וצוות בית החולים אבל ומרכין ראש. אנו מחבקים את המשפחה ושולחים את תנחומינו לנשיא המדינה, ילדיה, נכדיה ובני משפחתה של נחמה. אנו מחזקים את ידי המשפחה בשעות קשות אלו. משפחה אצילית שתמכה ועטפה את גב׳ רבלין בתקופת אישפוזה הממושכת. יהי זיכרה ברוך".

View this post on Instagram

בקבלת השנתון הסטטיסטי של המועצה לשלום הילד לשנת 2018 ✏️ "הנתונים מלמדים על שיפור בממדים מסוימים בהשוואה לשנים קודמות. לצד זה, הנתונים מצביעים גם על פערים שאיננו יכולים להשלים איתם. כשהפער בשיעורי הלמידה בין יהודים לערבים משמעותי כל כך כבר בגיל הרך, משמעות הדבר היא שלנו המבוגרים יש עוד הרבה עבודה. היקף הפגיעות והעבירות ברשת, מלמדים שהאתגר של יצירת ילדות מוגנת, מרחב מוגן בעולם הממשי והווירטואלי, עודו מונח לפתחנו. נתוני השנתון יכולים וצריכים להיות כלי עזר משמעותי." . The President received the 2018 annual report of the Israel National Council for the Child ✏️ "The data indicates improvements in some areas in comparison to previous years. On the other hand, the data also points to inequalities that we cannot live with. When the gaps in educational attainment between Jews and Arabs are already significant in the early years, it means that we adults have a great deal of work to do. The data in the annual report on the extent of online abuse show that the challenge of creating a safe childhood, a protected space in the real and in the virtual world, is still ahead of us. This report is like a compass, The figures help us paint the picture of the future we want, and the place we want to ensure for our children." . 📷 מארק ניימן, לע״מ

A post shared by ראובן רובי ריבלין Ruvi Rivlin (@presidentruvi) on

ריבלין נולדה ב-5 ביוני 1945 במושב חירות שבגוש תל מונד. הוריה עלו מאוקראינה והיו ממקימי החלוץ של המושב. את לימודיה התיכוניים סיימה במדרשת רופין. ב-1964 החלה בתואר בבוטניקה וגנטיקה באוניברסיטה העברית, ולאחר מכן עבדה במוסד האקדמי בתור מזכירה מדעית במכון למדעי החיים. את בעלה, לימים נשיא המדינה הכירה ב-1970 במהלך מסיבה. השניים נישאו כשנה לאחר מכן ונולדו להם שלושה ילדים: רן, כיום עורך דין; ענת, עורכת בטלוויזיה ובין השאר מעורכות התוכנית ארץ נהדרת; וריבי (רבקה). לנשיא, שאלה נישואיו השניים, בן נוסף מנישואיו הראשונים - יואל, אדריכל במקצועו.

בספטמבר 2016 במהלך ביקור נשיאותי שקיים בעלה בקייב בירת אוקראינה, התקשתה נחמה לעצור את דמעותיה כאשר הקריא מעל בימת הפרלמנט את שמות בני משפחתה שניספו על אדמת המדינה. בתום הנאום סיפרה ריבלין: "לשמוע את שמה של אמא, היה עבורי רגע קשה, הדמעות חנקו את גרוני. לאחר כמה דקות חזרתי לעצמי והקשבתי לנאום בגאווה. אני, נחמה, בתה של דרורה מינץ, רעיית נשיא מדינת ישראל, נמצאת על אדמת אוקראינה ורואה ברגע הזה ניצחון".

בשנת 2007 פרשה ריבלין לגמלאות ואז גם חלתה במחלת ריאות קשה: פיברוזיס ריאתי. עם החמרת המחלה נאלצה להיעזר במכשיר חמצן.

ריבלין הקפידה כאמור להתרחק מעין התקשורת והציבור מאז בחירתו של בעלה לכנסת ה-12 בשנת 1988 והיא לא היתה מעורבת באופן משמעותי בחיים הפוליטיים שלו. בשיאו של המירוץ לנשיאות, פרסמה נחמה פוסט בעמוד הפייסבוק של בעלה שם כתבה: "רובי אהובי ורעי, לא נישאתי לנשיא, ולכן יקרה מה שיקרה, בשבילי תמשיך להיות רע ואהוב", והקדישה לו את שירו של אברהם סוצקובר "על הנצחי". הפוסט הפך לפופולרי ביותר בעמוד באותם ימים ויש האומרים שהשפיע על כמה מחברי הכנסת אשר מרוב התרגשות הפכו את הצבעתם ובחרו ברובי. לאחר בחירתו של ריבלין לנשיאות רצתה להישאר בביתם בירושלים אך הדבר לא התאפשר.

בתור הגברת הראשונה החליטה ריבלין להתמקד בנושאים שונים בהם אומנות, ילדים עם צרכים מיוחדים, איכות הסביבה, הטבע ושמירה על כדור הארץ. ריבלין גם פעלה למען אמהות שכולות וקידום נשים. ב-2016 אירחה בבית הנשיא 16 נשים שהותקפו מינית והסכימו לחשוף את סיפורן. שלוש שנים לאחר מכן הצטרפה לנשים שקיימו משמרת מחאה מול בית הנשיא על האלימות הגוברת נגד נשים.

ב-2017 תרמה את קולה לדיבוב דמותה של גרטווד בגרסה העברית של סרט הילדים "פדינגטון 2". "מחשבות על ספרי ילדים שאהבתי ממלאות אותי בשמחה. את הדב פדינגטון, שכתב בונד, אהבתי במיוחד. דרך הרפתקאותיו של פדינגטון בבית משפחת בראון למדנו על עזרה לאחר, וההכלה של הקושי שלו. אותו יצור נעזב שניצל אבל צריך ללמוד לחיות במקום שאליו נאסף", כתבה אז.

נחמה שהייתה ידועה כחובבת שירה מושבעת מיסדה גם פרס למשוררים ע"ש ד"ר גרדנר סימון שמטרתו לעודד משוררים ומשוררות ליצור ולטפח שירה עברית איכותית.

היא יזמה את פרוייקט הצופיות (ציפורי שיר) בבית הנשיא שבו מילאה את העציצים והאדניות במשכן במבחנות עם מי סוכר כדי למשוך צופיות להגיע לינוק מהצוף המלאכותי, ועל הדרך למלא את האיזור בשירה נדירה. "זה רגע קטן של אושר לראות את הקטנטנות האלה באות לשתות מהצוף. אני אוהבת להראות לנכדים ולנכדות את הצבעים המשתנים בין זכרים לנקבות", סיפרה בסרטון שהעלתה לפייסבוק וזכה לעשרות אלפי צפיות ומאות שיתופים.

ריבלין גם ניהלה פרוייקט לשיקום נשים אסירות בכלא נווה תרצה שכלל לא זכה לחשיפה תקשורתית, למעט באירוע אחד שבו שף ארמון האליזה הגיע לכלא לבשל לנשים ולילדיהם.

 

האישיות של נחמה ריבלין הצליחה להרשים הרבה אנשים ולא רק בארץ. בביקורו הממלכתי של הנשיא ריבלין בספרד התקשורת המקומית דיווחה על הכימיה בינה לבין מלכת ספרד לטיסיה. המלכה התפעלה כיצד אשת נשיא מדינת ישראל ממשיכה לתפקד עם בלון חמצן . היא הלכה איתה יד ביד וממש תמכה בה לאורך הביקור.

נחמה ריבלין עם רן דנקר באירוע פרוגי
נחמה ריבלין עם רן דנקר באירוע פרוגי © צילום: שמואל אלדר

במרץ 2019 עברה כאמור נחמה השתלת ריאה בבית החולים בילינסון. את הריאה קיבלה בתרומה משפחתו של יאיר יחזקאל חלבלי ז"ל, צעיר בן 19 שטבע באילת ומשפחתו החליטה לתרום את איבריו להצלת חיים. 9 ימים לאחר ההשתלה עברה הליך כירורגי נוסף כדי לתמוך בהשתלה.

הנשיא לא מש ממיטתה של רעייתו ועוזריו קיימו תורנות במשך 24 שעות ביממה על מנת להיות לצידה. נחמה סבלה מכאבים עזים והייתה צריכה ללמוד לנשום מחדש. במהלך הליך השיקום יצר עבורה הצוות הרפואי אשליה שהיא מחוברת לבלון חמצן ובמשך כמה שעות נשמה בכוחות עצמה. כשהתבשרה על "התרגיל" שעשו לה, התקשתה להאמין. 

בתחילת החודש חלה החמרה במצבה של ריבלין עקב קוצר נשימה חריף על רקע לבבי. היא הורדמה והונשמה. הנשיא, שקיבל את הבשורה במהלך ביקור ממלכתי בקנדה, החליט מיד לקצר את נסיעתו ולחזור לארץ כדי להיות לצידה.

תגובות