זה לגמרי פיין: האם הקריירה של ליאם נפגעה?. צילום: gettyimges.ILGareth Cattermole

זה לגמרי פיין: האם הקריירה של ליאם נפגעה?

"באופן מפתיע, תגובות קשות במיוחד לגבי שיר אחד מתוך האלבום, "Both Ways", שעורר זעם עצום בקרב המאזינים, מאיימות להחריב את כל העבודה הקשה של פיין – שלא לומר לסיים את הקריירה שלו אחת ולתמיד"

דמיינו מצב בו אתם עובדים על תוצר הקשור לתחום המעורר בכם תשוקה: אתם משקיעים בעבודתכם את כל זמנכם, מקפידים על כך שהתוצאה תשאף לשלמות ומוודאים כי היא משקפת את מי שאתם ואת כל מה שחלמתם להגשים. אחרי שהתוצר גמור, אתם נרגשים לשתף בו עם העולם ולהציג אותו בראווה – אך הוא מיד נמחץ ונגרס על ידי קבוצה מסוימת של אנשים, שמסיתה גם את שאר העולם כנגדו.

עוד בערוץ המוזיקה של פרוגי:

מצב זה אולם נשמע היפותטי, אך זה בדיוק מה שקרה לזמר בריטי מוכר וידוע – הלוא הוא יוצא להקת וואן דיירקשן, ליאם פיין. מאז שלהקת הבנים המצליחה הכריזה על הפסקה, הזמר עבד בשצף קצף על אלבומו הראשון כסוליסט. לקח לו כשלוש שנים להשלים את התקליט ולשחרר אותו, ומיותר לציין כמה נרגש ודאי היה לעשות זאת ביום שישי האחרון. הביקורות החיוביות להן ציפה הזמר לא איחרו לבוא, כמובן מאליו, מקהל המעריצים המושבע; ועם זאת, באופן מפתיע, תגובות קשות במיוחד לגבי שיר אחד מתוך האלבום, "Both Ways", שעורר זעם עצום בקרב המאזינים, מאיימות להחריב את כל העבודה הקשה של פיין – שלא לומר לסיים את הקריירה שלו אחת ולתמיד.

 

בשיר המדובר פיין מתייחס לעובדה כי בת זוגו מעוניינת בגברים ונשים כאחד, ושר על כמה הדבר מוצא חן בעיניו. בין המעריצים הזועמים שנפגעו עמוקות, משום מה, מרעיונו המרכזי של השיר, נכללו – איך לא – חברי הקהילה הגאה והקשת הבי-סקסואלית בפרט. לדידם, השיר מבטא את זלזולו של פיין כלפי הקהילה, שכן הוא מתייחס לבי-סקסואליות בחוסר רצינות וכגורם לשעשוע בלבד. למרות שניתן לטעון כי הגורם לעלבון נראה די ברור, שכן איש לא רוצה שנטייתו המינית תיוחס לצורכי בידור ולא כהעדפה טבעית, בעיניי כל העניין יצא מכלל שליטה.

קודם כל, נושא השיר מעורר הכעס הוא כלל וכלל לא בי-סקסואליות; והדבר אינו מוזכר באף חלק בשיר. לכן, לא ברור מדוע בחר הקהל להתייחס לשיר בזווית זו. אמנם בחלקיו השונים של השיר מתוארים קשרים של גברים ונשים גם יחד, אך באופן שלא קשור בכלל לנטייה מינית. אני משוכנעת כי לא זו הייתה כוונתו של הזמר כאשר בחר לכתוב את השיר; ואילו המאזינים, מסיבה מסויימת, לקחו את הדבר לליבם וייחסו לו משמעות שגויה לחלוטין, המהווה סיבה לפגיעה. אולם, בעיניי, אין לכך כל סיבה נראית לעין. ישנה מן תחושה כי הקהל הגאה בחר להיפגע "בכוח" ולהגן על עצמו מפני איום שלו אין כל בסיס.

הקהל הגאה בחר בכוח להיפגע מפיין?© צילום: gettyimges.ILGareth Cattermole

מעבר לכך, היום קל מאוד למהר ולגנוז אמנים ויוצרים ו"לבטל" אותם. "עידן הביטולים" תופס תאוצה, ואמנים רבים כגון יוטיוברים וזמרים למיניהם, כבר הביעו חשש מפניו – בטענה כי הם חרדים לשתף את דעותיהם והשקפותיהם הכנות, שחלילה יגרמו לקבוצה מסויימת של אנשים להיפגע; ובכך לעורר איום על המשך הקריירה שלהם. המקרה של ליאם פיין הינה דוגמא מובהקת לכך: בעקבות שירו המדובר, נוצר "טרנד" בטוויטר, הקורא לחגוג את סיום חלקו בעולם התעשייה הבידורית. לא ברור לי כיצד שיר אחד, שהוצא מהקשרו לחלוטין, אחראי לגניזת יוצר שהשקיע בעבודתו את נפשו. 

זה לא הוגן כלפי יוצר, הנותן את כולו למען יצירת חומרים איכותיים וכנים, להיות מגונה ומואשם על ידי קבוצה הרואה בחומריו עלבון אישי שלא כהוגן - קבוצה אשר חוותה על בשרה את עניין הרדיפה והנידוי בעצמה. ההמון הזועם במצב זה נתפס על עניין קטן ומעוניין לרסק קריירה שלמה, עליה עבד הזמר רבות - על לא יותר משטות. לא היה בכוונתו של איש לפגוע ברגשות הקהילה, פגיעתם נובעת מתפיסה מוטעית של השיר ותו לא. להרוס מוניטין שלם של אדם ואמן בעקבות כך, דימוי שקשה מאוד לבנות - זה מוגזם לגמרי ולא ראוי.

אני חושבת ששוכחים לפעמים שמאחורי כל המילים והיצירות, עומד אדם. קל מאוד לגנוז ולהוקיע כשלא רואים את רגשות האדם הניצב בצידה השני של הפרשה. מבחינת הקהל הזועם, כרגע הם הסירו איום שעמד בפני רגשות הקהילה הגאה. בפועל, הם הוציאו את העניין מהקשרו לחלוטין, פגעו ברגשותיו של פרט אחר וגרמו לכך שעבודה שלמה תרד לטמיון.

קשה לי להאמין שמטרת יוצר הינה לפגוע באנשים דרך המוסיקה שלו. אני חושבת שלהשמצה וההקנטה אותו סופג פיין יחד עם אלבומו החדש, אין כל יסוד. מדובר בהגזמה מופרזת של קבוצה שהבינה כי בכוחה אפשרות זו, דרך הפעלת מניפולציה על רגשות החברה - שכן, הרי לא ראוי שזמר בסדר גודל של ליאם פיין ייגע בנושא כה שנוי במחלוקת ויפגע ברגשות הקהילה. עם כל הכבוד, אין בדבר עילה מספקת למחוק אדם ועבודה קשה.

יתרה מזאת, חלק מהיוצאים כנגד ליאם פיין קישרו את הסערה לעובדה כי אמר פעם שלא ייתן להארי סטיילס, חברו ללהקה, לשמור על בנו - מפני שהוא חושש כי זה ילביש אותו ב"משהו שהוא לא מבין". רבים ראו זאת כעלבון כלפי סטיילס, שידוע שמגדרו ונטייתו לא ברורים, ובשל כך הסיקו כי פיין הינו הומופוב. יחד עם זאת, לסטיילס סגנון לבוש ייחודי משלו - ללא שום קשר למגדרו או נטייתו המינית, אלא עניין של אופנה בלבד. אם כך, האין קישור סגנון לבושו לנטייתו המינית, היא הומופוביה בפני עצמה? פיין בעצמו מעולם לא הזכיר את מגדרו של סטיילס או את נטייתו המינית באמרה זו. בשלב זה, ניתן לתהות מצד מי בעצם נובעת ההומופוביה כאן – באופן דומה לסערה כלפי השיר.

לדעתי, איכות חומריו של זמר בכלל לא נובעת מהשקפותיו ומדעותיו האישיות, אלא בכמות העבודה שהוא משקיע בהם ובתוצר הסופי. באופן אישי, אני רואה את פיין כזמר מעולה ומוכשר, ולמרות שאני לא מתחברת לתוכן של כל אחד משיריו - מעולם לא יעלה בדעתי להכליל את כל השירים לכדי אחד ולהכריז עליו כ"מחוק". בדומה לכך, אין כל סיבה שטענה מסויימת כלפי אחד משיריו, שנובעת בכלל מהשקפת עולם ולא מאיכות התוכן, תאיים על המשך קיום חלקו של הזמר בעולם המוסיקה.תגובות