אמ;לק: מהומה באירוע הוקרה לאייל גולן בכנסת. צילום: אלוני מור

אמ;לק: מהומה באירוע הוקרה לאייל גולן בכנסת

הפגנת חרדים נוספת בבני ברק, התחדשות מחאת הנשים עקב רצח אימאן עווד ופיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים. • סיכום החדשות השבועי של פרוגי, כדי שגם השבוע תישארו הכי מעודכנים שיש

הייתים עסוקים בחזרה ללימודים אחרי חנוכה ולא הספקתם להתעדכן בהלווית התינוק שנהרג בפיגוע בעפרה? פספסתם את לכתו של הזמר והיוצר האהוב יגאל בשן? סיכום החדשות השבועי של פרוגי יעשה לכם סדר בבלאגן וישאיר אתכם הכי מעודכנים שיש.

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

יום ראשון

יגאל בשן הלך לעולמו

הזמר והיוצר יגאל בשן, שהחל את דרכו המוזיקלית עוד בגיל התיכון ונמשכה למעלה מחמישה עשורים, הלך לעולמו בגיל 68. בשן שם קץ לחייו וזאת לאחר שהתמודד עם דיכאון שנמשך שנים, כך סיפרה אלמנתו מיקה בשן.

הלך לעולמו כוכב
לאחר קריירה מפוארת וארוכת שנים, הלך בשן לעולמו © יחסי ציבור

פיגוע ירי בעפרה

שבעה בני אדם, שהשתתפו בטקס הדלקת נרות לזכרו של הרוג בתאונת דרכים, נורו מרכב חולף בכניסה ליישוב עפרה בבנימין. אחת מהפצועים, צעירה בת 21 בשבוע ה- 30 להריונה, נפגעה באורח קשה ועברה לידת חירום בבית החולים, והתינוק הועבר לפגייה אך לא שרד. בעלה, צעיר בן 21 גם כן, נפצע בינוני. בפיגוע נפצע אדם נוסף באורח בינוני והשאר, ארבעה נערים, נפגעו קל. חובשים ופרמדיקים של מד"א בסיוע כוח רפואה של צה"ל העניקו טיפול רפואי לנפגעים, ובהמשך הם פונו לבתי חולים בירושלים. כוח צה"ל שהיה במקום ירה לעבר רכבו של המחבל, שהצליח להימלט מהזירה. המצוד אחר החוליה שביצעה את הפיגוע נמשך, וכוחות הביטחון חיסלו (יום ד') את המחבל החשוד בביצוע הפיגוע - סאלח ברגותי, בן 29 מהכפר כובר שליד רמאללה, שניסה להימלט תוך ניסיון לפגוע בכוחות הביטחון, אך לבסוף נורה ונהרג. בנוסף נעצרו עוד כמה חשודים במעורבות בביצוע הפיגוע, והם הועברו לחקירת שב"כ.

יום שני

הפגנת חרדים נוספת בבני ברק

מאות חרדים חסמו את רחוב ז'בוטינסקי בבני ברק במסגרת הפגנת מחאה עקב מעצרו של עריק שסירב להתגייס לצה"ל והתעמתו עם השוטרים, שעצרו בסך הכל 28 מפגינים שהפרו את הסדר וזרקו בקבוקי מים על שוטרים.

המורים לאנגלית נגד משרד החינוך

יותר מ- 500 מורים לאנגלית חיברו מכתב שבו הם תוקפים את ההנחיות המשתנות של משרד החינוך בכל הקשור להוראת מקצוע האנגלית בבתי הספר. המורים החליטו למחות לאחר שלפני כחודש קיבלו הודעה כי ב- 29 בתי ספר ישתתפו בפיילוט שבמהלכו לא יותר השימוש במילוניות אלקטרוניות. המורים דורשים לבטל את ההחלטה החדשה מכיוון שהורים רבים רכשו את המילוניות עוד לפני שהתקבלה ההודעה על הפיילוט. בשבוע הבא הוחלט כי תתקיים פגישה בין נציגיהם לראשי הפיקוח על האנגלית במשרד החינוך.

מורים לאנגלית חיברו מכתב המוחה על הנחיות משרד החינוך © fotolia

יום שלישי

בת 27 נרצחה בעכו

אימאן אחמד עווד, בת 27 שהייתה בהיריון, נדקרה למוות בביתה שברחוב הרצוג בעכו. כוחות ההצלה שהוזעקו למקום על ידי בעלה הטרי של אימאן מצאו אותה כשגרונה משוסף. הבעל עוכב ותושאל על ידי המשטרה משום שהשתולל בזירה, ונגבתה ממנו עדות. בהמשך, נעצר הבעל על ידי המשטרה בחשד לרצח, אף על פי שהכחיש את החשד.

מהומה באירוע הוקרה לאייל גולן בכנסת

עשר מפגינות מקבוצת "היחידה ללוחמה בטרור מגדרי" מחו נגד הענקת אות ההוקרה לזמר אייל גולן בטקס הצדעה לזמר העברי לדורותיו במשכן הכנסת. קבוצת הנשים ניסתה להפסיק את האירוע בעקבות הענקת פרס ההוקרה לאייל גולן, מכיוון שלטענתן בושה להעניק פרס לאדם כזה. לאחר מספר דקות המפגינות נגררו על ידי המאבטחים אל מחוץ לאולם, אך נשים נוספות, שאינן קשורות למחאה, המשיכו במחאה.

אייל גולן
מפגינות מחו כנגד הענקת פרס ההוקרה לגולן © צילום: אלוני מור

יום רביעי

מחאת הנשים מתחדשת

בעקבות רצח אימאן עווד בעכו (יום ג'), הודיעו מארגנות המחאה לשבות מעתה ואילך בכל יום, מהשעה 10:00 למשך 25 דקות, עד שדרישותיהן יתקבלו. אחת הדרישות היא הקצאת 250 מיליון שקל לתוכנית הלאומית למניעת אלימות במשפחה, שאושרה לפני שנה וחצי אך טרם יושמה. המארגנות מגדירות את האירועים כ"מחאת ה- 25", משום שמתחילת 2018 נרצחו 25 נשים.

מחאת הנשים מתחדשת עם שביתה יומית © צילום: "עומדים ביחד"

זוג גברים מאמצים יירשמו כהורים בתעודת הלידה

בית המשפט העליון קבע כי משרד הפנים ינפיק תעודת לידה חדשה שבה יירשמו בני זוג גברים כהוריו של הילד שאימצו. מדובר על בני זוג הומואים, שלמרות שהוכרו כהוריו של ילד שאומץ על ידי שניהם, משרד הפנים סירב להנפיק עבורו תעודת לידה עדכנית שבה שניהם יופיעו שניהם בתור הוריו. העותרים טענו בעתירה שהגישו לבית המשפט הגבוה לצדק, באמצעות עורכי הדין חגי קלעי ודניאלה יעקובי, כי הסירוב מנוגד לחוק הקובע כי ילד שאומץ, יירשם במרשם האוכלוסין לפי שני הוריו המאמצים.

62885cd5e425e
מעכשיו זוג הורים גברים יירשמו כהוריו של הילד שאימצו © מוטי קמחי

יום חמישי

הלווית התינוק שנהרג בפיגוע בעפרה

עשרות בני אדם השתתפו בהלוויית התינוק בן שלושה ימים שיולד לאחר הפיגוע בכניסה לעפרה (יום א'), שבו נפצעו הוריו. בהלוויה, שנערכה בחלקת הצור בבית העלמין הר הזיתים בירושלים, השתתפו עשרות בני אדם שליוו את התינוק עמיעד ישראל ז"ל בדרכו האחרונה, ואילו הוריו, האם שירה והאב עמיחי, נותרו בבית החולים. בעצת רבנים נערך לתינוק טקס ברית כדי לתת לו שם.

פיגוע ירי בגבעת אסף

שני חיילים נרצחו, לוחם נפצע אנושות וצעירה מבית אל נפצע קשה בירי בגבעת אסף שבבנימין. המחבל נמלט ברכבו, והרכב ממנו בוצע הירי אותר נטוש כעבור שעה מהתרחשות הפיגוע. כוחות הביטחון מנהלים מצוד אחר החמושים העלולים לבצע ירי נוסף.

פיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים

שני לוחמי משמר הגבול נפצעו בפיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים, האחת בת 19 אשר נפצעה באורח בינוני ולוחם אחר, בן 21, שנפצע באורח קל. הלוחם שנפצע ירה במחבל והרג אותו. לדברי המשטרה הלוחמים הפגינו תגובה מהירה ונחישות מבצעית. 
 
פיגוע דקירה בירושלים
זירת פיגוע הדקירה בירושלים © באדיבות דוברות המשטרה

סוף השבוע

 מחבל פצע קשה חייל בבית אל

מחבל חדר ליישוב, הגיע לעמדה הצמודה לגדר ודקר את החייל, יידה לעברו אבן - ונמלט. כוחות של צה"ל פתחו בסריקות אחר המחבל. החייל פונה לבית החולים הדסה עין כרם והוא מורדם ומונשם. לדברי עדי ראייה המחבל הפתיע את החייל מאחור, והכה בו באבן. 

גבר ואישה נורו למוות בלוד

אש נורתה לעבר מכונית שבה נסעו גבר ואישה בני 37 ו-38 ברחוב פסח לב בלוד, סמוך  למשרדי יחידת להב 433. צוות מד"א נאלץ לקבוע את מותם במקום. כוחות משטרה הוזעקו למקום ופתחו בחקירת הרצח. 
 
תגובות