שר התחבורה לועג על הגדלת גיוס הטרנסג'נדרים לצבא. צילום: יאיר שגיא

שר התחבורה לועג על הגדלת גיוס הטרנסג'נדרים לצבא

אחרי ההכרזה של צה"ל הבוקר (ד') על אבחנה בגידול גיוס חיילים ששינו את מינם לפני או במהלך השירות הצבאי, שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', החליט ללעוג ולבקר את ההישג

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (הימין המאוחד) הגיב הבוקר (רביעי) בזלזול לפרסום ב-ynet על הרחבת שילוב הטרנסג'נדרים בצה"ל.

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

סמוטריץ' שיתף את תמונת דף הבית של ynet בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "אין ספק של'הישג' הזה תהיה תרומה מכרעת לחוסנו של צה"ל וליכולתו לעמוד באתגרי הביטחון של מדינת ישראל... בפעם הבאה כשבצה"ל יבואו לבקש תוספות לתקציב הביטחון נשאל כמה ה'הישגים' המרשימים האלה עולים לנו. נדמה לי שמישהו בצמרת צה"ל קיבל מכת חום".

© צילום מסך מפייסבוק

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ כתב לו בתגובה: "כל פעם שאומרים שאתה חבר קבינט, אני חושב איזה מכת חום הייתה למי שמינה אותך".

ח"כ יוראי להב הרצנו (כחול לבן) כתב גם הוא: "אתה הומופוב קטן וחשוך. ימים ספורים לפני תשעה באב אתה עושה מאמצים כבירים כדי לפצל, לפלג ולהסית אותנו מבפנים. אתה מבזה את ממשלת ישראל, אתה בושה ליהדות".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית ומועמד במחנה הדמוקרטי אמר: "אין ספק ששילוב חיילים טרנסג'נדרים בצה"ל יתרום לחוסנם של הצבא ושל החברה הישראלית הרבה יותר מהישיבה של בצלאל סמוטריץ' בקבינט הביטחוני. תגובתו ספוגת השנאה מלמדת שלמרות החליפה המהודרת והדיבורים המלומדים על אתגרי התחבורה של ישראל סמוטריץ היה ונשאר מארגן מצעד הבהמות, אדם גזען, לאומן ופונדמנטליסט". 

מאיגי, ארגון הנוער הגאה, נמסר: "מהלכים של קידמה הם דבר משמח. טוב לראות את אחת המערכות הגדולות בישראל עושה צעד נוסף לעבר שיוויון. במציאות של אלימות, הדרה ואפלייה נגד קהילת הטרנסג'נדרים בפרט ונגד קהילת הלהט"ב כולה יש לכך אפילו חשיבות גדולה יותר. אנחנו נמשיך להיאבק כדי שכל המערכות הציבוריות בישראל יתקדמו לעבר שוויון מלא ואמיתי".

© צילום: Fotolia

אורי קידר, מנכ"ל "ישראל חופשית" אמר: "אם לסמוטריץ היה איכפת מהצבא ולא רק רצון להשתמש בו ככלי לניגוח של קהילת הלהט"ב, הוא היה דואג לביטול השירות המקוצר של חיילי ישיבות ההסדר ולביטול הפטור הגורף משירות קרבי לנשים דתיות. מי שמעוניין לחזק את הצבא דואג שכל מי שיכול ישרת בו, ולא מנסה לדחוק את רגליהן של קבוצות אחרות תוך ניצול ציני של צה"ל".

הבוקר פורסם ב-ynet כי צה"ל מזהה גידול איטי אך יציב במספר החיילים ששינו את מינם במהלך או לפני שירותם, וכבר כיום מדובר על עשרות רבות של טרנסג'נדרים, בהם לוחמים, נגדים וקצינים. בשיחה עם ynet תיארה קצינה בכירה שאמונה על הנושא את סדרת ההתאמות שערך צה"ל, ואת המשך פיתוח המדיניות כלפי התופעה שתופסת תאוצה וכבר לא כוללת מקרים בודדים, בניגוד למצב לפני כמה שנים אחדות.

כמו כן, אלוף משנה אבי מוטולה, מפקד עיר הבה"דים היוצא שיסיים היום את תפקידו, סיפר ל-ynet בגאווה על לאון בור, חייל טרנסג'נדר ששירת בבסיס תחת פיקודו בהצלחה יתרה.

מי שחתומה בצמרת צה"ל על מהפיכת הפתיחות לטרנסג'נדרים, היא מי שכיום משמשת כמנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, תחת שר התחבורה: תת אלוף במילואים רחל טבת-ויזל, שהובילה את המהלך לפני כ-5 שנים, כיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים. טבת-ויזל, קצינה דתייה ובוגרת אולפנה, קידמה בצה"ל נושאים נוספים שקשורים לזכויות חיילים לה"טבים, ובעברה שימשה גם כשופטת צבאית בכירה.

תגובות