רצתה ללמוד רפואה - וקיבלה אפס בכל בחינות הבגרות. צילום: צילום מסך

רצתה ללמוד רפואה - וקיבלה אפס בכל בחינות הבגרות

היא נוצרייה קופטית, נחשבת לתלמידה מצטיינת וחולמת להיות רופאה. אך כשניגשה לשבע בחינות בגרות היא קיבלה "אפס" ברובן. מצרים סוערת

לפעמים אנחנו נכשלים במבחנים. זה קורה לכולם. אבל תוצאה כזאת בשבע בחינות בגרות היא תוצאה שנשמעת לא הגיונית לחלוטין: כמו בני נוער רבים, מרים אל-מאלכ, נוצרית קופטית ממצרים, היא תלמידה מצטיינת שכל חלומה היה להיות רופאה. באחרונה היא ניגשה למבחני הבגרות, והאמינה שתקבל ציונים גבוהים שיפתחו בפניה את השער לפקולטה לרפואה. אך כשעברה על רשימת הציונים במבחנים היא לא מצאה את שמה בין הציונים הגבוהים, ואפילו לא בין הנמוכים אלא בתחתית של התחתית. מאלכ קיבלה ציון אפס ברוב הבחינות, תוצאה נדירה ביותר. 

עוד מחדשות הצעירים והנוער הכי חמות שיש בערוץ החדשות של פרוגי:

בבת אחת, הביטחון העצמי הגבוה והתקווה לקריירה רפואית נגוזו, והתלמידה המצרייה ממחוז מיניא בדרום המדינה נשברה. "הייתי לגמרי בהלם. לא יכולתי לשמוע אף אחד ולא לדבר. אני רק חשבתי 'איך זה קרה? איך קיבלתי אפס?'", אמרה אל-מאלכ לרשת החדשות הבריטית BBC אחרי שסיפורה התפרסם והסעיר את מצרים ואת התקשורת העולמית.

© צילום מסך
© צילום מסך

"היה מבחן והייתה טעות וזה יתוקן, את תראי", אמרה בחודש יולי מגישת טלוויזיה בערוץ "אל-חייאת" המצרי למאלכ, שמיררה בבכי במהלך הראיון עמה. אחיה שגם ישב באולפן סיפר על מצבה הנפשי הקשה מאז שגילתה את הציונים המאופסים שקיבלה בבחינות הבגרות. אך יותר מחודש עבר ועדיין הפרשה ממשיכה להסעיר את התקשורת המצרית.

הוכשלה כי איננה מוסלמית?

בסביבתה של מאלכ היו מי שטענו בהתחלה כי היא הוכשלה במזיד בשל השתייכותה לעדה הנוצרית הקופטית, שלכל אורך השנים סבלה לטענתה מאפליה קשה מצד הרשויות והרוב המוסלמי במצרים. אלא שכעת נראה שבמשפחתה של מאלכ סבורים שמרים היא בסך הכול קורבן של שחיתות. "בית הספר או צוות הבוחנים החליפו את הטפסים שלה עם תלמיד אחר שבבירור לא עשה את המבחנים טוב", טען אחיה מינא.

שמה של מערכת החינוך במצרים נקשר לא פעם לפרשיות שחיתות, אי סדרים וכדומה, אך דווקא פרשת "תלמידת האפס", הכינוי שדבק לשמה של מאלכ, הסעירה את המדינה הערבית הגדולה, הוציאה אותה מאדישותה ונגעה ללבם של המוני אנשים. במצרים יש מי שהציעו לממן למאלכ את לימודיה העתידיים באוניברסיטה, ובימים האחרונים ערכו תלמידי התיכונים עצרת מול משרד החינוך בקהיר לאות הזדהות עם מאלכ. "אנחנו לא נשכח את הזכות של מרים ונשיג לה אותה", צעקו התלמידים, שכמה מהם הניפו את תמונותיה של מאלכ. "אני מאמין למרים מאלכ", הוא אחד ההאשטאגים הפופולריים בשבועות האחרונים ברשתות החברתיות, והוא מצטרף לדף הפייסבוק שנפתח למענה בשם "הדמעות של מרים". עד כה עשו "לייק" לעמוד יותר מ-37 אלף בני אדם. "זה לא רק שהם גנבו לה את הציונים, הם גם גנבו לה את העתיד והחלומות", "צייצה" בטוויטר גולשת מצריחה. אחר כתב: "תארו לכם מה זה לקבל אפס בשבעה מקצועות!! זה אסון".

© תלמידי תיכון מפגינים לאות הזדהות מול משרד החינוך

במשרד החינוך חקרו את הנושא ובחנו את מאלכ בחמש בחינות כדי לבחון אם כתב ידה זהה לכתב היד שהופיע בטופסי הבחינות. מסקנתם הייתה שכתב ידה זהה, אולם מאלכ ותומכיה דחו את הבדיקה. התלמידה המצטיינת ערכה בדיקה נוספת של כתב ידה בשידור חי בערוצי הטלוויזיה, והמסקנה שאליה הגיעו הייתה שונה ודרמטית מזו של משרד החינוך: כתב ידה של מאלכ שונה מכתב היד שהופיע בטופסי בחינות הבגרות שקיבלו את הציון אפס.

© אחד מטפסי הבחינה שלה

עם פרסום סיפורה של מאלכ החלו להתפרסם במצרים סיפורים נוספים של תלמידים שקיבלו אפס עגול בבחינות הבגרות שלהם. ראש ממשלת מצרים איבראהים מחלב נפגש עם כמה מהתלמידים והבטיח להם לטפל בנושא. "אנחנו מאמינים בצדק של האל ובחוק, ורואים את כל התמיכה וההזדהות שאנחנו מקבלים מאנשים וזה נותן לנו סוג של ביטחון", אמר אחיה של מאלכ, מינא, שהבטיח כי משפחתו תמשיך להיאבק עד שייעשה צדק עם מרים.

תגובות