בלי סודות: "לא רוצה שההורים שלי ידעו שאני לוקחת גלולות". צילום: shutterstock

בלי סודות: "לא רוצה שההורים שלי ידעו שאני לוקחת גלולות"

יועצות מעמותת "דלת פתוחה" עונות על כל מה שרציתם לדעת על מיניות בריאה ולא העזתם לשאול.

עוד בערוץ היחסים של פרוגי:

בת 19 שואלת: "יש לי אקס. אנחנו מכירים שבעה חודשים ואני עדיין אוהבת אותו. הבעיה היא שאני ואח שלו התנשקנו, מה לעשות?"

תשובת היועצת: "היי לך,אני שמחה שפנית אלינו. המצב שאת מתארת אכן נשמע מורכב ומבלבל, וטוב שאת מתייעצת ומשתפת. לשאלתך, אין פתרון קסם או תשובה חד משמעית, משום שהכל תלוי במה שאת מרגישה ורוצה לעשות לאור מה שקרה. חשוב שתנסי לחשוב עם עצמך מה את מרגישה לאור המצב: האם המצב מפריע לך? ואם כן, מה בדיוק מדאיג אותך? האם את מוטרדת כי הדבר פגע בו? האם את חוששת מהתגובה שלו בעתיד? (או כל סיבה אחרת שיכולה להטריד אותך). אחרי שתביני עם עצמך מה בדיוק מפריע לך בסיטואציה שנוצרה, ההחלטה האם לעשות משהו בנידון או לא היא בידיים שלך. אם העניין ממשיך להטריד אותך, בעזרת תקשורת פתוחה כנה ומכבדת מול האקס או האח, תוכלי להגיד מה את מרגישה ולשמוע מה הצד השני מרגיש, וכך תוכלי לקבל החלטה שמתאימה לך. את מוזמנת לכתוב לנו תמיד בכל שאלה והתלבטות, ואף להתקשר או להגיע לאחד מסניפי הדלת הפתוחה. מאחלת לך הצלחה רבה".

© Fotolia

בת 14 שואלת: "עדיין לא קיבלתי מחזור וגם אין לי הפרשות אבל אני ממש מפחדת כי אני לא יודעת מתי אני אקבל. מה לעשות?"

תשובת היועצת: "שלום לך יקרה, אתחיל בזה שאני שמחה שפנית אלינו ולא נשארת לבדך עם החשש והדאגה, זה לא תמיד פשוט להתייעץ בנושאים אלו ואני ממש שמחה שאת מתייעצת לגביי תהליכים שקורים ויקרו בעתיד בגוף שלך. הווסת (הדימום החודשי) מופיעה כשנתיים אחרי תחילת גדילת השדיים והגיל הממוצע לקבלת הווסת בישראל הוא בין 12 – 13. חשוב לדעת כי חייב להיות אחוז מסוים של שומן בגוף – 17% כדי שהווסת תופיע. בשנים הראשונות מחזור הווסת יכול להיות בלתי סדיר, עם הפסקות ארוכות בין הווסתות. קבלת הווסת בפעם הראשונה יכולה להיות מושפעת משלל גורמים כמו אחוז השומן בגוף, גנטיקה (כלומר באיזה גיל אמא שלך קיבלה ווסת לראשונה), עיסוק בספורט, לחץ מהלימודים ועוד.  לא ציינת בשאלתך את גילך אך חשוב לי לציין כי במידה והנך במשקל תקין התואם לגובה שלך ככל הנראה העניין הוא סבלנות. בקשר לשאלתך השנייה בנוגע להיעדר ההפרשות, העובדה שעדיין לא התחילו הפרשות מגופך אינה מעידה בהכרח על עיכוב גדול יותר של המחזור, יש בנות שחוות הפרשות כשנתיים לפני קבלת הווסת, ויש כאלו שממש בסמוך לקבלת הווסת. אמנם כנשים הגוף שלנו חווה דברים דומים אך עדיין יש ביננו שוני גדול וכל אחת אחרת ומשתנה בקצב שלה. לכן, כדאי לחכות בסבלנות עד הופעתם של שינויים אלו ובמידה ואת דואגת מהעדר התפתחות אני ממליצה לך להתייעץ עם רופא/ת משפחה או רופאת נשים. בנוסף אני ממליצה לך לשתף אדם קרוב (אמא, חברה) בתחושותייך. לעיתים השיתוף יכול להקל על התחושות הטבעיות שאת מתארת".

© adobestock

בת 16 שואלת: "היי , אני רוצה להתחיל לקחת גלולות למניעת הריון אבל אני לא רוצה שההורים שלי ידעו שאני שוכבת ושאני לוקחת גלולות. יש אפשרות לקחת מבלי ידיעת ההורים?"

תשובת היועצת: "שלום יקירה, כל הכבוד לך שאת מודעת לחשיבות של אמצעי מניעה ושומרת על עצמך, המשיכי כך.  חשוב לציין שגלולות הן אמצעי מניעה מצוין למניעת הריון, אך אינו מספק הגנה מפני מחלות מין. לכן, במידה ואת ובן זוגך לא ביצעתם בדיקה למחלות מין חשוב ביותר להשתמש בקונדום שכן הוא האמצעי היחיד להגנה גם מפני מחלות מין וגם מפני הריון. לשאלתך - ניתן לקבוע תור באחד מסניפי 'דלת פתוחה' ולקבל מרשם לגלולות מרופאת נשים ללא ידיעת ההורים. מוזמנת להתקשר לסניף הקרוב לביתך (הסניפים הנמצאים בפעילות כעת הם ת"א, חולון, ב"ש וחיפה). ניתן לקבל מרשם גם על ידי ביקור בקופת החולים, ואת אכן בגיל המתאים בשביל ללכת לרופאת נשים בעצמך ולבקש מרשם. יחד עם זאת, מכיוון שאת עדיין קטינה, לא יהיה חסיון לביקור שלך, משמע - קיים סיכוי שההורים שלך יקבלו הודעה על הביקור (דרך האפליקציה או הודעה בטלפון וכדומה). העיסוק סביב יחסי מין וכל הקשור בזה בהחלט יכול להיות מביך לשיתוף, במיוחד עם ההורים. אבל חשוב לזכור שבמידה ואת בקשר טוב איתם, שווה לשקול לשתף אותם עד כמה שאת מרגישה בנוח בכך שאת מקיימת יחסי מין ואת רוצה להגן על עצמך עם גלולות. בסופו של דבר ההורים רוצים בטובתנו".

"דלת פתוחה" הוא מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות. ניתן לקבל ייעוץ נוסף באתר- https://www.opendoor.org.il/

תגובות