המסעות לפולין יחודשו בפברואר הקרוב. צילום: משה אבוטבול

המסעות לפולין יחודשו בפברואר הקרוב

אחרי תקופה ארוכה שבה הופסקו, שרת החינוך הודיעה על חידוש המסעות לפולין. משרד החינוך שוקל אפשרויות להרחיב את מסע הזיכרון גם בתוך ישראל. בעשורים האחרונים יצאו כ-30 אלף תלמידים מדי שנה למסעות

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הודיעה אמש (יום שלישי) כי הנחתה את גורמי המקצוע במשרדה להיערך לחידוש המסעות לפולין כבר בחודש פברואר הקרוב. ההחלטה התקבלה בהמשך לפרסומים ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet על ביטול המסעות לפולין מאז החלה הקורונה.

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

לדברי שאשא ביטון, "השואה מהווה פרק היסטורי מרכזי בתולדות העם היהודי ומחובתנו במערכת החינוך להנחיל את זיכרון השואה לדורות הבאים. למסעות לפולין תרומה חשובה ומעצבת בהנחלת זיכרון זה לבוגרי מערכת החינוך. יש בהם כדי לעצב תודעה בעבור כל תלמידה ותלמיד על הפרק הזה בתולדות העם היהודי".

© לינוי מסטבוים

שרת החינוך אמרה כי כל עוד השמיים פתוחים, אין סיבה שלא יתקיימו מסעות. "בד בבד, המשרד שוקל להרחיב את אפשרויות מסע הזיכרון גם בתוך הארץ כדי לאפשר להיקף רחב וגדול יותר של תלמידים לקחת בהם חלק משמעותי", הוסיפה. "מסעות אלה יתקיימו בשיתוף עם מוזיאונים חשובים, בהם יד ושם, לוחמי הגטאות ועוד. בנוסף, משרד החינוך מקיים דיון על הרחבת המסע ליעדים נוספים בהם ניתן לחשוף את התלמידים לזיכרון השואה".

פרסום ראשון:
סדרת נוער חדשה על המסע לפולין
משה אבוטבול
סדרת נוער דרמתית חדשה של כאן חינוכית תתעסק במסע לפולין בעקבות השואה, אותה יובילו כוכבי הנוער עידו טאקו ואברהם ארנסון • כל הפרטים

בעשורים האחרונים יצאו כ-30 אלף תלמידים מדי שנה למסעות במחנות בפולין, מלווים בניצולים שסיפרו להם על שאירע. אלא שמגפת הקורונה הקפיאה את המסעות הללו. באופן רשמי, במשרד החינוך התייחסו למסעות כ"עוגן בטוח להמשך לימוד הזוועות שהתרחשו על העם היהודי", אבל בפועל, עד להחלטה הנוכחית, הם לא יושמו.

בימים האחרונים קראו ניצולים, הורים, תלמידים ואנשי אקדמיה להחזיר גם את המסעות ואף להרחיב את הפעילויות והלמידה בנושא, בעיקר על רקע התקופה שבה מתמעטים והולכים השורדים.

זוכרים ומנציחים:
כוכבי הנוער על המסע לפולין
רוי ברנשטיין
כוכבי הנוער סיפרו לנו על חוויות מהמסע לפולין, מה למדו על עצמם ולמה חשוב לצאת למסע זה?

"זה לא רק משלחות, גם פה במדינת ישראל צריך לעשות את המאמצים כדי לשמר את הזיכרון", הוא אומר. "הרבה אנשים לא יודעים שהייתה שואה של יהדות רומניה. לא רק הנוער, גם מבוגרים לא יודעים את זה. הם לא בקיאים במה שהיה. היו לא פחות 'עוזריהם' מאשר נאצים. זה צריך להופיע בתוכניות הלימודים.

© משה אבוטבול

 

תגובות