לא בשביל לקבל: בני הנוער שתורמים מכל הלב בקיץ. צילום פרטי

לא בשביל לקבל: בני הנוער שתורמים מכל הלב בקיץ

חופשת הקיץ אומנם כבר בעיצומה, אך בזמן שאתם ניצלתם אותה היטב בים ובהשלמת שעות שינה, ישנם בני נוער שבחרו לפעול דווקא למען החברה. הכירו את בני הנוער, שהמילה "לתת" זורמת אצלם בדם

בעוד פחות שבוע, ניפרד מהחופש הגדול לטובת הספרים והמחברות. אך עד שזה יקרה, ישנם בני נוער הבוחרים לנצל כל רגע שנותר לחופשה. לא, הפעם לא מדובר בבילויים, אלא דווקא בתרומה לקהילה ובמעשים טובים, מבלי לקבל עליהם דבר בחזרה. אלו הפנים היפות של דור העתיד והחברה הישראלית. 

עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

 "אני בוחרת להתנדב ללא קשר לבית הספר"

ליאור גפני (17 וחצי) מרמלה, מתנדבת כבר מגיל צעיר במסגרות שונות והודות לכך, הייתה חלק מנבחרת coca cola wow tour 2018. לדבריה, ההתנדבות היא דרך חיים. "אני יודעת שאם נתתי משהו, הוא יחזור אליי ואפילו ברמה חזקה יותר. אני בוחרת להתנדב כחלק מהחיים שלי, ללא קשר לבית הספר". 

בין המסגרות השונות, אשר בהן התנדבה גפני, ניתן למצוא את מועצת הנוער, את תנועת הנוער "הצופים" ופרויקטים אישיים שיזמה. הפרויקט המרכזי בו בחרה גפני לעסוק מתרכז בנושא הבריונות בכלל והבריונות ברשת בפרט. "הפרויקט התחיל כשחברים שלי חוו בריונות והרגשתי ממש חסרת אונים, שלא היה לי איך לעזור להם מעבר לשיחות עידוד. התופעה הזאת גדלה והבנתי שחייבים למגר אותה", היא אמרה לפרוגי. מאז, הפרויקט הפך למסורת ומאז מועבר בבית הספר בו סיימה לאחרונה את לימודיה מדי שנה.

האם הפרויקט נולד גם תוצאה מחוויה אישית שלך?

"גם אני נפגעתי מהבריונות, כמו רוב הילדים. גם לבריונות ברשת, אבל בעיקר בבית הספר. היו לי תקופות שהייתי בהן מנודה חברתית ובלי חברים".

© צילום פרטי

מרגישה שבזכות הפרויקט הצלחת למנוע את המקרה הבא?

"אני בטוחה שבעזרת הפרויקט נגעתי לפחות בילד אחד. אם נגעתי בילד אחד - זה מספיק לי. זה ילד אחד שהפסיק להתנהג בבריונות, ילד אחד שחווה בריונות וסיפר להורים או למורה, וילד ששקל נטיות אובדניות ובחר להתמודד בדרך אחרת. זה משמעותי".

איך זה השפיע עלייך באופן אישי?

"בזכות כל העשייה שלי ומה שעברתי, אני הבן אדם שאני היום".

 "זו תחושה טובה שאי אפשר להסביר"

יוסף חזן (14) מכפר סבא, עבר קורס של תקלוט ומאז מתנדב באירועים למען בני נוער מיעוטי יכולת. "זה נותן תחושה טובה שאי אפשר להסביר. אני אוהב לשמח אנשים ולעמוד על במות. זה ממש מרגש אותיב כל פעם מחדש וכיף שאפשר לעזור לאנשים".

מתי התחלת להבין שזה התחום שלך?

"אני אוהב מוזיקה מאז שהייתי קטן. אני שומע את כל הסגנונות ואוהב לשמח, אז החלטתי לנסות. כיף לראות את האנשים רוקדים, שמחים ונהנים ממה שאני מספק, וזה גורם לי לאושר".

זה בא על חשבון דברים אחרים?

"לפעמים כן, אבל בסופו של דבר זה שווה את זה".

 מה החלום הכי גדול שלך?
"לא חשבתי על זה לעומק, אבל אולי להקים חברה ודרכה לתרום".

© צילום פרטי

 

"אני יודעת שהם צריכים אותי"

מאיה לבני (14 וחצי) ממושב צפריה, בחרה דווקא להתנדב עם הכלבים והחתולים במסגרת עמותת "צער בעלי חיים". היא מציינת כי "זה חשוב, מעביר את הזמן ונותן הרגשה טובה. אני לא מרגישה פספוס. זו ההתנדבות המושלמת בשבילי".

אילו חששות היו לך לפני שהתחלת להתנדב?

"לא ידעתי איך אגיע ואיך אסתדר, אך בפעם הראשונה הגעתי עם החברים שלי. זה העלה לי את הביטחון ולא הרגשתי לבד".

מה נותן לך את הכוח להגיע לשם על אף המכשולים?

"אני חושבת על הכלבים ועל האהבה שלי אליהם. זה נותן לי את הכוח, אני יודעת שהם באמת צריכים אותי".

© צילום פרטי

רוצים גם להתנדב? כנסו לאתר רוח טובה ומצאו את ההתנדבות המתאימה לכם ביותר, במקום ובזמן שנוח לכם.

 


 

 

 

 

 

 

תגובות