מרגש! התערוכה הדיגיטלית שמייחדת את זיכרון השואה. צילום ויקטור לוי

מרגש! התערוכה הדיגיטלית שמייחדת את זיכרון השואה

רגע לפני יום הזיכרון, התקיים (א') אירוע מיוחד להשקת התערוכה הדיגיטלית של "מעלים זיכרון", המציינת שלוש שנים של חיבור בין-דורי מרגש בין ניצולי שואה לבין סלבס מהמובילים בישראל • כל מה שקרה שם!

בתחילת השבוע נערך אירוע מיוחד להשקת התערוכה הדיגיטלית של "מעלים זיכרון" – תערוכה אינטראקטיבית שמציינת שלוש שנים של חיבור בין-דורי מרגש בין ניצולי שואה וסלבס מהמובילים בישראל, כחלק מהמיזם המיוחד של חברת Meta בישראל וארגון לתת.

האירוע התקיים במעמד ניקולה מנדלסון, ראש חטיבת העסקים של Meta העולמית; עדי סופר תאני, מנכ"לית Meta בישראל; ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת; ז'יל דרמון, נשיא ומייסד ארגון לתת; יוצרי תוכן מובילים, ביניהם מאיה ורטהיימר, קים אור אזולאי, עומר דרור, עומר חזן, קווין רובין, עומר מילר, רותם כהן, יעל גולדמן, שחר טבוך, שיר זוארץ ועוד, וכן ניצולי שואה שהשתתפו בפרויקט לאורך השנים. במהלך האירוע הוקרן מיצג המציאות המדומה "ניצחה הרוח" שמציג מסע באושוויץ, וכן נערכו שיחות בהשתתפות ניצולי השואה והמשפיענים.

 עוד בערוץ המגזין של פרוגי:

© צילום: לילך מרקוביץ
בתמונה: קווין רובין, עומר מילר ומיסמס
בתמונה: קווין רובין, מיסמס ועומר מילר © צלם: ויקטור לוי

במסגרת פרויקט "מעלים זיכרון", עשרות יוצרי תוכן נפגשו עם ניצולי שואה לשיחה אינטימית על סיפור גבורתם, שתועדה דרך הטלפון הנייד. הסיפורים יעלו כקטעי רילס לחשבונות האינסטגרם של המשפיענים בערב יום השואה, במטרה להנגיש את עדויות הניצולים לדור הצעיר. יותר מ-10 מיליון ישראלים צפו בסיפורי הגבורה בשנתיים האחרונות ותרמו למעלה ממיליון שקלים לרווחת ניצולי השואה, במסגרת פרויקט "סיוע לחיים" של ארגון לתת, שמעניק מעטפת תמיכה פיסית וחברתית לניצולי שואה נזקקים. הפרויקט ייצא השנה לדרך בפעם השלישית, בהשתתפות 20 יוצרים, אנשי תקשורת ואמנים מובילים.

בתמונה: קים אור אזולאי ומנכ"לית מטא עדי סופר תאני © צלם: ויקטור לוי

בנוסף, הוקמה עמדה של "ניצחה הרוח" - פלטפורמה פורצת דרך המאפשרת ביקור תלת מימדי למי שאינם יכולים לבקר בפולין, ומסע משלים ומעצים למי שביקר בפולין, שהזמינה את המשתתפים באירוע להתנסות.

מדובר בטכנולוגיה חדשה המשתמשת בחווית VR, בה הצופה נמצא תחושתית במרכז הפריים, הכל מקיף אותו, נוגע בו, נכנס לליבו ויוצר אצלו מעורבות רגשית גדולה, שהכרחית להנחלת המסר בקרב הדור הצעיר.  המסע הדוקומנטרי בטכנולוגיית מציאות מדומה, מביא את סיפורה של יהדות אירופה מחיי קהילה ותרבות שוקקים לפני המלחמה ועד לערימת האפר שנותרה ממנה. המסע מתחיל בקראקוב, מתמקד באושוויץ בירקנאו ומסתיים בירושלים, ומשלב בתוכו חומרי ארכיון של תמונות מקוריות ועדויות שורדים. 

מאיה ורטהיימר מתנסה בטכנולוגיה של "ניצחה הרוח" © צילום ויקטור לוי

ניקולה מנדלסון, סגנית נשיא גלובלית בחטיבת העסקים של Meta: "התערוכה המרגשת שאנחנו פותחים היום יוצאת מהרשת החברתית אל המציאות ומציינת שלוש שנים של חיבור בין-דורי עוצמתי, שממציא את מפעל ההנצחה המסורתי מחדש ונאמן להבטחה לזכור ולא לשכוח. שסיפורי השואה ימשיכו לעבור הלאה. התערוכה אוצרת את הרגעים הקשים והעצובים, לצד ההתרגשות הגדולה ושמחת החיים, ומדגישה עד כמה העולם כולו חייב לשמוע את קולם של ניצולי השואה – בעוד שליוצרי התוכן יש את היכולת להביא אותם לקהלים החדשים שצריכים לשמוע אותם".

בתמונה: מאיה ורטהיימר ואורי לייזרוביץ
בתמונה: מאיה ורטהיימר ואורי לייזרוביץ © צלם: ויקטור לוי

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת: "הפרויקט הזה הוא שילוב של זיכרון, שמהווה חלק מאתוס של העם שלנו, מההישרדות, מהשואה והתקומה, חיבור לזהות של העם היהודי כפסיפס של גלויות ומקור להטמעת ערכים של ערבות הדדית, דאגה לאחר ונתינה. השותפות עם מטא בישראל והקונספט של "מעלים זיכרון" שמחבר בין יוצרי תוכן, ניצולים ובני הדור הצעיר, יצר Win-Win-Win: מפגש עם בני הנוער שמנגיש ומנכיח את ההיסטוריה ואת הזיכרון בפלטפורמות שבהן הם נמצאים, העלאת מודעות לנושא שנוכח פחות בשיח הציבורי על ידי יצירת חשיפה מסיבית בדרך חדשנית, וגיוס משאבים שדרושים לתמיכה וסיוע בניצולי שואה נזקקים, על מנת שיוכלו להתקיים בכבוד בשנים האחרונות לחייהם".

תגובות