מיקה בן שאול: "המאניה דיפרסיה לא מנעה ממני להגשים את החלומות שלי". צילום: גיל חיון

מיקה בן שאול: "המאניה דיפרסיה לא מנעה ממני להגשים את החלומות שלי"

במסגרת סדרת הראיונות שלנו עם נערות ונשים משפיעות וחזקות, תפסנו לשיחה את המשוררת המצליחה מיקה בן שאול, בה סיפרה לנו הטראומה שחוותה, על הקשיים שאיתם התמודדה וגם: מה עזר להתמודד עם הכל ולהגיע לאיפה שהיא היום

אם אתם מבלים את רוב זמנכם באינסטגרם או בפייסבוק - וודאי יצא לכם להיתקל באחד מן הפוסטים המדהימים של מיקה בן שאול (״שירי מיקה״) אשר מעלה לשם מגוון שירים מפרי עטה שעוזרים ונוגעים לליבם של עשרות אלפי עוקבים.  

עוד בערוץ היחסים של פרוגי:

מעבר לכתיבה ברשתות ולהיותה שחקנית, הוציאה מיקה לאור גם את הספרים: ״בואי לעמוקים״ ו״בטחי בקולך״ ובימים אלו ממש, עובדת על כתיבת ספר נוסף הנקרא ״כספר פתוח״ אשר עתיד להתפרסם בקרוב.  

בראיון שערכנו עימה, סיפרה לנו על כתיבתה המיוחדת אשר נועדה בעיקר כדי לדבר מתוך הכאב והטראומה שחוותה, חשפה על הרצון לעזור לנשים אחרות ושיתפה כיצד התמודדה עם כל מה שעברה. 

 

מהו בעינייך הדבר שהופך אותך לאישה חזקה ומצליחה? 

״באחד מן השירים בספר השני שלי, כתבתי כי ׳הסיבה שנדמה לך שיותר קל לאחרים היא שאת רואה את ההצגות של כולם וחווה את מאחורי הקלעים שלך״. זה תמיד נחמד לשמוע את זה במיוחד לאור העובדה שלא תמיד אני מרגישה כך אבל כמובן שזה טבעי... בימים שאני כן מרגישה כזו, אני חושבת שהסיבה לכך היא היכולת שלי להיות אותנטית, לחשוף ולדבר על נושאים שלא כולם משתפים ומדברים עליהם ביומיום ובמיוחד בעידן של ימינו, בו רבים משתפים ומתעסקים בחיצוניות ובחיפוש אחר השלמות - אני משתדלת לדבר ולכתוב על נושאים שנחשבים כ׳טאבו׳ או שמראים פגיעות ופתאום ברגע שמישהו כותב על כך ומשתף גם את הדברים הלא מושלמים, הרבה אנשים מזדהים, מתחזקים ולרוב גם אפילו משתפים על כך בעצמם...״ 

במהלך הדרך שעברת, הצלחת להגיע ללא מעט הישגים. מהו ההישג שבו את הכי גאה? 

״לפני כמה שנים יצרתי וכתבתי הצגה שרצה שנתיים ב׳הבימה׳ בשם ׳לסביהונסט״. ההצגה כללה מופע שירים ומערכונים על נשים שאוהבות נשים ולמרות שבימים אלו אנחנו כבר לא מציגים אותה, אני עדין מרגישה שהיא ההישג הכי גדול שלי מכיוון שזה ממש שילוב של כל מיני יכולות שלי. אני כתבתי את ההצגה, שיחקתי בה וכמובן דיברתי על נושא שלא מדובר כל כך, כמו: איך זה להיות בתוך מערכת יחסים לסבית או איך חוקרים את העולם הזה מבפנים מבלי להגדיר אותו כחריג״. 

© צילום: גיל חיון

האם יש יעד או חלום גדול שעדין לא השגת והיית רוצה להגשים? 

״אני מאוד רוצה לשחק שוב. לאורך השנים שיחקתי בכל מיני הצגות קטנות והחלום שלי זה לקבל תפקיד גדול ומשמעותי שאוכל להזדהות איתו או ש׳יגיד׳ לי משהו, בתיאטרון גדול. אני מאוד אוהבת את הבמה וזה תמיד היה החלום ילדות שלי וכמובן שאני עובדת קשה, מכוונת לשם ומאמינה שעוד אצליח להגשים זאת״. 

האם נתקלת בקשיים כלשהם במהלך הדרך? כיצד מתמודדים עם כך? 

״כמובן. הרבה לא יודעים אבל אני מתמודדת עם ׳מאניה דיפרסיה׳ שזו מחלת נפש לא פשוטה... היות והשפיות מאוד חשובה לי, כיום אני מאוזנת, מקפידה לקחת כדורים פסיכיאטריים ונמצאת בטיפול מתמשך. במסגרת ההפרעה הזו, במהלך השנים, חוויתי שני התקפים בהם ׳יצאתי מדעתי׳, פגעתי בעצמי ונכנסתי לדיכאון... זה היה קשה ובעיקר מפחיד אך במהלך התקופת התאוששות התחלתי לכתוב את כל מה שאני מרגישה כי הייתי בודדה ורציתי שמישהו ישמע אותי. על זאת ועוד כתבתי בספרים שהוצאתי וגם בספר החדש שלי שעתיד לצאת בקרוב והיות והקשיים שלי היו קשיים פנימיים שלי מול עצמי, היה לי חשוב לשתף בכך כמה שיותר אנשים ולהראות שאפשר להיות מאוזנים. בנוסף, אם ניקח לדוגמה את ׳עולם המשחק׳, גם שם נתקלתי בהרבה קשיים ובלא מעט ׳לא׳. אך, עם השנים הוכחתי לעצמי שאם את אוהבת ומאמינה במה שאת עושה, איכשהו זה נשמע ומגיע, כמו למשל: מספר העוקבים המטורף שהגעתי אליו באינסטגרם בצורה אורגנית או העובדה שהיום אני ממש מתפרנסת מהכתיבה ומהספרים שהוצאתי למרות שהרבה חשבו שלא אצליח... זה מטורף ולא מובן מאליו בכלל, אך זו גם ההוכחה שהכל אפשרי!״ 

© צילום מסך מאינסטגרם

בתקופה האחרונה נתקלנו לצערנו בלא מעט סיפורי רצח ואלימות כלפי נשים. בתור אישה דעתנית וחזקה, כיצד לדעתך ניתן למנוע את המקרים הבאים? 

״בעיניי כל מה שקורה נובע מהסיבה הפשוטה שאנחנו לא מדברים על מה שאנחנו מרגישים... בעולם ובארץ בפרט, יש תפיסה כזו שאסור לגבר לבכות או להביע רגשות כי זה ׳לא גברי׳. אך מה שהרבה לא מבינים, זה שברגע ששומרים בבטן ולא מדברים על הדברים זה יכול להוביל למקרים לא נעימים. בנוסף, אני מאמינה שצריכים להוסיף בבתי הספר יותר שיעורים על מיניות בריאה, הרגשה טובה עם הגוף שלך ועוד נושאים שלא כל כך שמים עליהם דגש כי בסופו של יום - הכל מתחיל ומסתיים בחינוך״. 

איזו אישה מהווה עבורך מודל לחיקוי והשראה?

״האמת שיש המון נשים וזה מתבטא במגוון תחומים. אם ניקח לדוגמה את תחום המשחק הקשה ויש לומר גם לפעמים המשפיל, יש את מריל סטריפ המדהימה שלא אשכח שסיפרה כי באחד האודישנים אמרו לה שהיא לא תקבל את התפקיד כי היא מכוערת מדי בשבילו. היא יכלה לוותר ולעזוב הכל אך היא בחרה להמשיך ולהאמין בעצמה וכיום היא נחשבת לאחת השחקניות המצליחות בעולם עם שיא זכייה של שמונה פרסים... בנוסף אליה, יש למשל מתחום הכתיבה את המשוררת הצעירה רופי קאור שממש שינתה לי את סגנון הכתיבה והשפיעה עלי רבות או את הסופרת הידועה ג׳יי קיי רולינג שהפכה לאחת הנשים העשירות בבריטניה כשכתבה את סדרת ספרי ׳הארי פוטר׳ על מפיות ואף תרמה את חצי מההון שלה להמון מקומות משמעותיים״. 

לסיום, מה היית מאחלת לעצמך לכבוד יום האישה?

״להיות מחוברת לעצמי, להיות שמחה וטובה, להמשיך ליצור ולדעת לקחת דברים בפרופורציות וכמובן להמשיך תמיד לזכור שהכל אפשרי״.

תגובות