עושים סדר: שאלות ותשובות על הנחיות פיקוד העורף . צילום: גיל יוחנן

עושים סדר: שאלות ותשובות על הנחיות פיקוד העורף

למרות ואולי בגלל שגרת האזעקות, חשוב עדיין לדעת ולהמשיך לשמור על הנחיות פיקוד העורף, שהצילו חיים במקרים רבים. הנה מספר שאלות של בני נוער ותשובות של פיקוד העורף, שיעשו לכם קצת סדר

למרות שכבר התרגלנו (לצערנו) לשגרת האזעקות, חשוב אפילו יותר להמשיך ולהישמע להוראות פיקוד העורף. כידוע, במידה ונשמעת אזעקה, קודם כל בדקו איפה אתם נמצאים. במידה ואתם נמצאים במבנה פעלו לפי ההנחיות הבאות: אם מדובר בבית פרטי או בקומות התחתונות בבניין, היכנסו למרחב המוגן או לממ"ד. במידה ומדובר בקומה עליונה בבניין בין יותר משלוש קומות ואין ממ"ד, יש לרדת שתי קומות לפחות ולהמתין בחדר המדרגות. במידה ואתם מתגוררים בקומה האחרונה בניין והיא הקומה השלישית, רדו קומה אחת לפחות והמתינו בחדר המדרגות. כך או כך, אן להישאר בפתחי בניינים מחשש לרסיסים וגלי הדף.

במידה ואתם נמצאים מחוץ למבנה:

1. בקרבת מבנה: היכנסו למבנה ופעלו על פי ההנחיות במנה.

2. אם אתם בשטח פתוח, שכבו על הרצפה ושימו את הידיים על הראש.

במידה ואתם נמצאים ברכב:

1. צאו מהרכב והיכנסו למבנה הקרוב ביותר.

2. אם לא ניתן להיכנס למבנה, מצאו שטח יחסית פתוח, שכבו על הרצפה ושימו את הידיים על הראש.

3. אם לא ניתן למצוא שטח פתוח או מבנה הישארו ברכב עשר דקות.

אם אתם בתחבורה ציבורית פעלו על פי ההנחיות הבאות:

בעת נסיעה באוטובוס על הנהג לעצור את האוטובוס ולפתוח את דלתות האוטובוס ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על ראשם. בהישמע אזעקה בעת נסיעה ברכבת, על הנהג להאט את הרכבת ל-30 קילומטר לשעה במשך עשר דקות, ועל הנוסעים להימצא מתחת לקו החלונות.

נוסעי הרכבת מתגוננים בזמן אזעקה. צילום: אלון אלבכרי
 

למרות כל ההנחיות האלו, בני נוער רבים מבולבלים ולא יודעים איך להתנהג ומה לעשות במצבים רבים. לכן, שאלנו את טלי ורסנו - אייסמן, מסבירת פיקוד העורף, מספר שאלות והיא ענתה: 

אני מקבל כל מיני הודעות בפייסבוק ובווטסאפ לגבי מה שקורה במלחמה. איך אדע אם הן נכונות או לא?

שמועות רבות מופצות בימים אלו ברשתות החברתיות בכלל, ובפייסבוק ובוואטסאפ בפרט, כפי שפרסמנו לפני מספר ימים. אם אתם סבורים שהשמועות נכונות, כמעט תמיד יש סיבות טובות שבגללן הן לא הופצו בצינורות הרשמיים. אחת ממשפחות החיילים המשתתפים במבצע בעזה, למשל, קיבלה בווטסאפ דיווח כוזב על מות בנה. במקרים אחרים, משפחות שיקיריהן אכן נהרגו למדו על כך מהרשתות החברתיות לפני שנמסרה להן הודעה רשמית. אל תפיצו את השמועה הלאה, יכולות להיות לכך השלכות לא נעימות. צרכו את המידע שלכם ממקורות רשמיים בלבד, למשל רדיו, חדשות, אתרי חדשות רשמיים באינטרנט וכדומה.

אני אוהב לצלם את היירוטים. האם זה בסדר?

היירוטים אכן מושכים את העין ולפעמים מהנה לצלם אותם, אך אם נשמעת אזעקה יש להיכנס למרחב המוגן בזמן העומד לרשותכם. אם לא נשמעת אזעקה וניתן לראות את היירוט, יש לנקוט בצעדי זהירות על מנת לא להיפגע מהרסיסים הנופלים כתוצאה מהיירוט.

יירוט
יירוט © צילום: אבי רוקח
יירוט בתל אביב. צילום: חגי דקל
 

אני אמור לצאת למחנה קיץ בצפון. האם זה בטוח?

תנועות הנוער מתואמות עם גורמי הביטחון ובכלל זה פיקוד העורף, באשר לאפשרות לקיים פעילות. אם הפעילות אושרה, הרי שזה בטוח. חשוב, לכל מקרה, להכיר את המרחב המוגן, זמן ההתרעה במקום ואף לבצע תרגול כניסה.

אני רוצה לנסוע עם חברה שלי לטיול רומנטי בצפון ובמרכז. איך עלי להתכונן?

אין מניעה לנסוע למרכז ולצפון הארץ, אך עליכם לוודא שיש במקום מרחב מוגן למקרה הצורך ולהכיר את ההנחיות להתנהגות בזמן אזעקה כשאתם שוהים בחוץ או ברכב.

איך מתגוננים בזמן נסיעה ברכב?

אני שומרת על אחי הקטן בן ה-10 והוא בוכה בכל פעם שיש אזעקה. כיצד ארגיע אותו?

חשוב לקיים עימו שיחה ולהסביר לו את המצב בהתאם לרמת ההבנה שלו. שיחה זו צריכה להתבצע על ידי הוריכם בשעה שאין אזעקה. בזמן האזעקה תוכלי לתת לו דוגמא של התמודדות ושל קור רוח, זה יסייע לו בהתמודדות. כמו כן, אמרי לו שזה טבעי לפחד ותרגלי איתו טכניקות להרגעה עצמית כמו נשימות איטיות והרפיית שרירים.

מתגוננים במקלט
מתגוננים במקלט © אבי רוקח

אני וחבר רוצים לארגן את המקלט השכונתי. מה חשוב שיהיה בו?

זו יוזמה ברוכה. ראשית, באיום הנוכחי חשוב שהמקלט יהיה נגיש, כך ששום דבר לא יפריע בדרך כשאנשים נכנסים בריצה פנימה. גם את פנים המקלט חשוב לפנות מציוד המקשה על נוכחות של אנשים רבים. כמו כן יש לוודא שחלון המקלט ודלת המקלט ניתנים לסגירה. בתוך המקלט חשוב שיהיה מים, משחקים לילדים, אמצעי תקשורת, תאורת חירום וערכת עזרה ראשונה. אפשר להוסיף מזרונים וכריות או כיסאות על מנת שיהיה נוח לשהות במקלט לאורך זמן במידה שיהיה בכך צורך.

אני אמור לטוס לחו"ל עם חברים, האם זה בטוח?

מומחים מבצעים כל העת הערכות מצב באשר ליעדי הטיסה אליהם ישראלים יכולים לטוס בבטחה. אם הטיסה לא בוטלה, סימן שאין צורך בהערכות מיוחדת. באשר לבחירת היעד, מומלץ להתעדכן בימים אלו עם משרד החוץ ולבדוק אם יש הגבלות מסוימות.

מבצע "צוק איתן" - סיקור מיוחד: 

אני מדריך בקייטנה, האם לעודד את הילדים לדבר על המצב?

כתבה
עובדים בין האזעקות: איך מתמודדים בני נוער בקייטנות?
ליאור אלונה גולדמן
הקיץ הוא הזדמנות מיוחדת לבני נוער רבים לעבוד ולהרוויח כסף. אולם, מבצע "צוק איתן" שהחל לפני שישה ימים, מביא חששות ואחריות רבה עוד יותר לעבודה, בעיקר בקייטנות. איך לא משדרים פחד לילדים? ואיך מפעילים את הילדים בקייטנות שלא מתקיימות?

אין צורך לעודד את הילדים לשיח כזה, אלא אם כן יש תחושה של רצון מצידם לדבר. חשוב כמובן לבצע אוורור רגשות לאחר הישמע אזעקה, אך ביומיום מומלץ להתרכז בפעילויות של כיף שמסייעות לעשות הסחת דעת מהמצב.

האם המצב גורם לביטול הופעות שמתוכננות בארץ?

לצערנו יש ביטולים רבים של הופעות אמנים מחו"ל. ניתן להתעדכן באתרי התרבות הרלוונטיים.

אני רוצה לארגן מסיבה של 500 איש בבריכה במרכז הארץ. כיצד להיערך לכך?

חשוב לוודא שיש מבנה בקרבת מקום היכול לשמש כמרחב מוגן למקרה של אזעקה, שהמרחב המוגן יכול להכיל את כל הנוכחים ושכולם יספיקו להגיע אליו בפרק הזמן העומד לרשותכם.

אני משחק בקבוצת טניס. האם יש אישור להתאמן בימים אלו?

אין מניעה לקיים אימונים ולשהות מחוץ למבנה. חשוב לוודא בכל מקום חדש שמגיעים אליו, מה שם המרחב שבו אתם נמצאים, מהו זמן הכניסה למרחב המוגן ומהו המרחב המוגן הזמין במקום.

תגובות